Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ukradli jim u moře mobil. Měli platit účty za desetitisíce korun

  0:18
Nemáte na mobilu nastavený zámek a na SIM nastavený PIN? Tak raději nejezděte do Španělska. Tamní gangy kradou mobily, ale ne jen proto, aby zpeněžili přístroj, ale aby volali na „spřátelená“ drahá čísla.

Ukradený mobil může znamenat statisícový účet | foto: Profimedia.cz

Španělsko je oblíbenou celoroční turistickou destinací, o to více návštěvníků do této země jezdí v létě k moři. Pohodovou dovolenou však může zkazit ukradený mobil. To je nepříjemné samo o sobě, ovšem ztrátu za samotný přístroj může násobně převýšit platba za telefonní účet.

Známe to z vlastní zkušenosti. Do Barcelony jezdíme každoročně na veletrh MWC. A máme takovou poučku, že kdo ještě nebyl v Barceloně okraden, jednou bude. Stalo se to několikrát nám, stalo se to jiným novinářům, stalo se to známým, prostě v Barceloně si dávejte na své věci pozor. Na španělské gangy upozorňují i operátoři, kteří následně řeší astronomické účty zákazníků, kterým ve Španělsku ukradli mobil.

„Nejčastější případy, kdy zákazníkovi byl ukraden telefon s nezamčenou SIM kartou, se stávají v Španělsku, kde i podle informací od lokální policie je to práce organizovaných gangů. Jen pár minut po ukradení telefonu končí SIM karta ve speciálním zařízení, které opakovaně sestavuje hovory do drahých destinací jako Burundi, Ghana či Pobřeží slonoviny,“ říká Tomáš Leixner z T-Mobilu a dodává: „Ještě extrémnější je případ ze Španělska, kdy zákazníkovi nebyl telefon ukraden, ale sebrán násilím, a byl pachateli přinucen jim dát i PIN.“

Ale neplatí to jen ve Španělsku, gangy podvodníků a zlodějů operují i v jiných zemích, operátoři zmiňují i Itálii nebo Velkou Británii.

Můžeme to popsat z vlastní zkušenosti, nastupujeme do autobusu a nenápadný dobře oblečený důchodce se s námi tlačí do dveří. Když se autobus rozjede, vnímáme, že důchodce v autobusu není a naše mobily v kapse také ne. Řidič zastavit odmítá, prostě nechce rozumět.

S mobily se už samozřejmě nesetkáme, čert je vem. Na příští stanici vystupujeme a ihned z telefonu kolegy voláme na infolinku a blokujeme obě SIM. Jelikož oba smartphony byly s Androidem, otvíráme notebook, připojujeme se a oba telefony vymazáváme na dálku. Ještě vidíme, jak je zloděj vypíná zhruba 300 metrů od zastávky, kde je ukradl. Od té chvíle jsou nezvěstné.

Když se nám to před třemi lety stalo, tak jsme přemýšleli, co zloděj se dvěma dost zhuntovanými a zablokovanými smartphony bude dělat. Odborník je sice dokáže oživit a prodat, ale moc za ně dostat nemůže. Jenže zloděje samotné mobily moc nezajímají, je to jen bonus navíc. Jde jim o SIM v telefonu.

Čas hraje zlodějům do karet

T-Mobile popisuje zjišťování zneužití SIM v roamingu:

Protože zpoždění detailních účtovacích informací je příliš velké na detekci fraudového (podvodného) volání, používá se ještě další výměna informací speciálně za účelem omezení ztráty těchto podvodných volání. Ve všech solidních mobilních operátorech je v provozu tzv NRTRDE (Near Real Time Roaming Data Exchange), kdy domácí síť dostane informaci o hovorech se zpožděním 4 až 6 hodin.

Bohužel mnoho mimoevropských států stále neumí tato data poskytnout a v jejich sítích funguje jen starší opatření tzv. HUR (High usage report), kde zpoždění dosahuje 24 až 36 hodin. Navíc bohužel existují některé sítě, které situaci podvodníkům ulehčují, například tím, že neblokují premium hovory pro návštěvníky v jejich sítích (takže náš zákazník může volat erotické linky v daném státu za 5 eur za minutu), nebo sítě umožňující hovory s délkou 24 hodin, přičemž domácího operátora informují o daném hovoru až po jeho skončení. Takové nešvary se snažíme objevovat a přes společnou sílu skupiny Deutche Telecom na dané partnery vyvinout tlak tyto nedostatky odstranit.

I při optimálním stavu, kdy máme od partnera k dispozici informace o hovorech se zpožděním „jen“ 4 hodiny, zákazníka čeká účet ve výši desítek tisíc korun. Proto je potřeba odcizení telefonu hlásit co nejrychleji na naši infolinku, která bez odkladu SIM kartu zablokuje, a tím ztrátu výrazně omezí.

Za neblokovanou SIM dostane od specializovaných gangů mnohem více než za samotný přístroj. Gang totiž kartu vloží do jiného telefonu či speciálního přístroje a vytočí číslo nějaké prémiové služby nebo volá do zahraničí do několika exotických destinací. I tam totiž z volání dostane podstatnou část velmi vysokých minutových sazeb, výjimkou nejsou sazby okolo 100 korun za minutu. A o to jde.

Zloději dokážou využít SIM na maximum. Pokud dostanou kartu bez PINu a zákazník ji rychle nezablokuje a pokud je to SIM k tarifu, tak z ní gang může vymáčknout desítky až stovky tisíc korun. Jejich zisk je samozřejmě nižší, ale zákazník najde na svém vyúčtování plnou částku.

Pokud máte předplacenku, přijdete o výši kreditu, která na ní zbývá. Nic horšího se nestane. Problém je u tarifů. Operátor dostane od navštívené sítě informace o tom, že je karta pravděpodobně zneužita se zpožděním. Podle T-Mobilu to jsou v ideálním případě hodiny, v horším případě dny. I když to budou jen hodiny, tak je to pozdě. Tisíce, či spíš desetitisíce už na účtu dávno naskočily. Podrobně o tom informujeme v boxu.

Tomáš Leixner z T-Mobilu k tomu dodává: „U tarifů je hovor uskutečněn napřímo z roamingové sítě do volané destinace. Domácí síť dostává účtovací informace o těchto hovorech se zpožděním několika dnů až ve výjimečných případech dvou měsíců. Proto se může vyúčtování roamingových hovorů objevit na zákazníkově faktuře až o dva měsíce později. V praxi v 90 % případů to bývá do pěti dnů. U SMS a u datových spojení toto zpoždění je minimální (1 den), a zákazník tyto služby uvidí hned ve svém dalším vyúčtování.“

Z důvodů uvedeného zpoždění tarifních informací si operátoři navíc nezávisle vyměňují i speciální informace o excesivním nestandardním volání, díky kterému může domácí síť SIM kartu nejpozději do 24 či 36 hodin zablokovat a ztrátu omezit, nicméně i za tu dobu mohou škody dosáhnout stotisícových částek.

Rychlá reakce je tak naprosto nezbytná. Okamžitě volejte na infolinku operátora a nechte SIM zablokovat. Pokud si potřebná čísla nepamatujete (což je pravděpodobné), najdete je v boxíku. Pokud máte smartphone a v něm důležité informace, na dálku ho smažte. Umí to operační systémy Android i iOS. Ztracený mobil můžete na dálku i sledovat, ale moc platné to nebude, stejně ho už nenajdete. Tato funkce se hodí spíš v situaci, kdy ho někde zapomenete.

Ovšem bránit se můžete už před cestou. Základem je PIN kód na SIM. Měl by být automatický, ale dost lidí ho nepoužívá. Ale aby PIN měl význam, nesmí se zloděj k SIM dostat v nezajištěném mobilu. Proto je nutné si zajistit i mobil. Dřív se to nedělalo, ale umí to i obyčejné mobily. U smartphonů je to důležitější, bez zabezpečení se útočník může dostat k mnoha údajům a účtům, takže kdo není sebevrah, tak si smartphone zabezpečí.

Kontakty na zablokování SIM

T-Mobile: +420 603 603 603

O2: +420 720 720 720

Vodafone: +420 776 977 100

Ideální je otisk prstu a heslo, ale stačí i PIN nebo grafický prvek. Když pak zloděj telefon ukradne, do přístroje se nedostane a může volat jen na policii, což asi nebude. A když bude chtít dát zabezpečenou SIM do jiného mobilu, tak mu to bez znalosti PINu bude k ničemu. Samozřejmě je však nutné nemít hesla a PINy napsané na zadním krytu přístroje nebo v pouzdře.

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Do konce měsíce výhodná střední třída. Test smartphonu Vivo V40 SE

28. dubna 2024

Vivo uvedlo do střední třídy smartphonů zajímavý stylový model V40 SE. Ten je důkazem toho, jak...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...