Kauza podvodné stránky GSMLocator.net má šťastný konec. Provozovatel Premium

Kauza podvodné stránky GSMLocator.net má šťastný konec. Provozovatel Premium SMS, firma Agmo s.r.o., se rozhodla podvedeným klientům vrátit peníze. Koláž Mobil.cz | foto: Mobil.iDNES.cz

Podvod, který se nepovedl. Klienti GSM Locatoru dostanou své peníze zpět

  • 119
Šťastný konec, jaký v České republice jen tak neuvidíte. Tak se vyvinula kauza kolem podvodné stránky GSMLocator.net, která se šířila internetem jako mor. Nachytaly se na ni stovky lidí. Firma, která zajišťovala pro stránku služby takzvaných prémiových SMS, se ale rozhodla všechny peníze vrátit. Podvodník tak neuvidí ani korunu.

Firma svůj záměr oznamuje lidem podvedeným zmíněnou stránkou přes SMS. Do konce týdne by měli být kontaktováni všichni klienti, kteří podlehli pokušení vyhledat kterýkoli mobilní telefon podle telefonního čísla.

"Vzhledem k tomu, že se jednalo o podvodnou službu, společnost Agmo se rozhodla zprostředkovat vrácení finančních prostředků všem koncovým zákazníkům, kteří tuto službu využili," uvedl Filip Ulík, marketingový manažer společnosti Agmo, jejíž služeb podvodná stránka využívala.

Nenechte se nachytat, poznejte podvod na internetu

Neumí česky a nabízí milenku i s polohou

Jelikož ale firma stojí o své dobré jméno, za provozovatele stránek, které už byly zrušeny, zajistí navrácení všech finančních prostředků. Peníze totiž k provozovateli služby odcházejí s určitým zpožděním až poté, co je firma obdrží od mobilních operátorů. "Takže příslušný obnos nepošleme provozovateli, ale místo toho zpět zákazníkům," vysvětlil Ulík.

Nebojte se, tentokrát věřte

Pokud má zákazník zájem o navrácení peněz, může podle Ulíka poslat odpovědní SMS s číslem bankovního účtu, nebo zavolat na kontaktní linku. Podmínkou však je, aby volal či poslal SMS z čísla, které pro podvodnou službu dříve využil.

Kontakt formou SMS však nevzbuzuje příliš důvěry. I vzhledem k povaze samotné podvodné služby si mnoho podvedených klientů může myslet, že se z nich někdo novým důvtipným způsobem snaží vytáhnout další peníze. Nachytaných lidí přitom bylo podle Ulíka do tisíce, tedy stovky. Blíže počet neupřesnil.

"Bohužel, jiný kontakt než mobilní číslo na poškozené klienty nemáme. Nabízíme možnost poslat číslo bankovního účtu přes SMS, nebo zavoláním na infolinku," vysvětlil důvod poněkud nešťastně zvolené formy komunikace Ulík.

Služba GSMLocator.net zahltila e-mailové schránky Čechů na konci července. Slibovala vypátrání jakéhokoli mobilního telefonu během pár vteřin podle telefonního čísla. Nachytané klienty však nešetřila a jediná SMS v ceně 79 korun odstartovala kolotoč dalších zpráv s otázkami typu "Je vám 18 let?" či "Souhlasíte s podmínkami?". Ty tak nabádaly k odeslání dalších zpráv za stejnou cenu.

GSM Locator není jediný

Podvodů podobného typu přitom existuje celá řada. Často ale končí v zapomnění a nachytaní zákazníci své peníze zpět už nikdy nedostanou. Na etiku chování poskytovatelů služeb prémiových SMS přitom dohlíží Asociace poskytovatelů mobilních sítí (AMPS). Samotní mobilní operátoři ale nemají se službou jako takovou nic společného, upozornil Ivan Novotný z AMPS.

"Mobilní operátoři žádné služby tohoto typu neprovozují, ale poskytují přístup do svých sítí a billing tzv. agregátorům, kteří tyto služby provozují buď sami, nebo to umožňují třetím stranám," vysvětlil vzájemné vztahy Novotný.

Služby typu Premium SMS přitom podléhají kodexům vydaným právě AMPS. Dodržování jejich ustavení se snaží spolu s ČTÚ asociace hlídat a případně sjednávat nápravu, pokud se subjekt nezachová podobně jako firma Amgo.

GSM Locator je přesto jeden z mála případů, který má šťastný konec. Dost možná i díky silné medializaci této podvodné služby.


Témata: milenka, podvod, SMS