Podvedený zákazník se dožadoval vrácení celé částky za iPhone 6, nepomohly mu...

Podvedený zákazník se dožadoval vrácení celé částky za iPhone 6, nepomohly mu však ani slzy. | foto: YouTube

Podvodníka slzy neobměkčily. Zákazník tak odešel bez iPhonu a chudší

  • 24
Radost přítelkyni chtěl na společné dovolené v Singapuru udělat vietnamský dělník, který jí chtěl k narozeninám koupit nový iPhone. Zvolil však obchodní centrum, které má u místních velmi špatnou pověst. Záhy se o tom přesvědčil, přišel totiž o značnou částku. Slzy v očích nebyly nic platné.

Přestože si Pham Van Thoai coby tovární dělník vydělá ve Vietnamu měsíčně v přepočtu pouhých 200 singapurských dolarů (3 400 korun), rozhodl se udělat radost své přítelkyni. Na společné dovolené v Singapuru proto 3. listopadu navštívili zdejší největší na elektroniku zaměřené obchodní centrum Sim Lim Square, kde jí chtěl jako dárek k narozeninám koupit nový iPhone 6 za cenu 950 singapurských dolarů (16 tisíc korun). Tedy věc, na kterou padlo téměř pět jeho měsíčních platů.

Dobrý pocit z obdarování blízké osoby však záhy vystřídalo obrovské zklamání. Velkou chybou se totiž ukázalo podepsání dokumentu v angličtině, které dělník stěží rozumí. Při odchodu jej totiž obchodník zastavil a požadoval po něm zaplatit 1 500 singapurských dolarů, tedy v přepočtu téměř 26 tisíc korun, za smyšlenou roční záruku. Pham Van Thoai se pochopitelně začal dožadovat zrušení obchodu a vrácení původně uhrazené částky.

Obchodník byl však ochoten z původní částky vrátit jen 600 singapurských dolarů (10 tisíc korun). Pham Van Thoai by tak kvůli nesolidnímu prodejci přišel o částku, na níž musí pracovat dva měsíce. Se slzami v očích proto neoblomného obchodníka prosil na kolenou s tím, že na tento dárek dlouho šetřil a dokonce si půjčil i od přátel. Aby toho nebylo málo, tak se kvůli tomuto výstupu stal navíc terčem posměšků a urážek ze strany ostatních zaměstnanců obchodu.

zdroj: www.youtube.com

Nebylo to však nic platné a nic s tím nezmohla ani přivolaná policie. Dělník tak singapurský obchod opouštěl se slzami v očích, bez iPhonu a nakonec s částkou pouhých 400 singapurských dolarů (6,8 tisíce korun). Přišel tedy o 550 singapurských dolarů (téměř 9 500 korun).

V Singapuru nejsou jen podvodníci

S přístupem obchodu, jehož podvodům nahrává tamní právní systém, se však nehodlal smířit Gabriel Kang. S vyjádřením, že nejsou národem zlodějů a podvodníků, se rozhodl vietnamskému dělníkovi pomoci. Na startupovém portálu Indiegogo proto založil kampaň, jejímž cílem bylo vybrání částky umožňující pořízení iPhonu 6 s nejvyšší 128 GB pamětí, který v místních obchodech stojí 1 288 singapurských dolarů (22 tisíc korun). Ten měl poté obdržet poškozený vietnamský dělník.

Podle Kanga jsou za posledních pět let první dvě patra místního obchodního centra s elektronikou kvůli podvodům notoricky známa. Jen v tomto konkrétním obchodě byl aktuální případ od letošního července údajně již čtrnáctým v pořadí. Cílovou částkou, kterou chtěl Kang nastřádat, bylo 1 350 amerických dolarů (téměř 30 tisíc korun), tedy v přepočtu více než 1,7 tisíce singapurských dolarů.

Kvůli nedostupnosti nových iPhonů Kang nakonec koupil 64GB iPhone 6 Plus, cena tak byla o něco vyšší (1 538 singapurských dolarů, v přepočtu více než 26 tisíc korun). Při následném vzájemném setkání na letišti krátce před odletem však Pham Van Thoai tento dar s omluvou odmítl. S přítelkyní přijali pouze dárkový koš místních pochutin, který Kang přinesl jako jakési bolestné.

Vyšší cena iPhonu nebyla překážkou, kampaň totiž mezi lidmi vyvolala až nečekaně velkou solidaritu. V současnosti se podařilo vybrat již téměř desetinásobek původní cílové částky. Většina této částky by měla být podle Kanga věnována na charitu. Zaznamenal však další případ podvodného jednání obchodníků z nákupního centra Sim Lim Square. I v tomto případě tak chce oběti pomoci.