Android

Android | foto: Google

Dokumenty odhalují, jaké podmínky klade Google výrobcům smartphonů

  • 34
V rámci soudní pře mezi Applem a Samsungem se na internetu objevily podmínky pro výrobce smartphonů a tabletů s operačním systémem Android.

Soudní pře mezi Applem a Samsungem odhalila některé detaily, které by jinak zůstaly skryté. Například že se Apple obává konkurence (více zde) nebo že Samsung lhal o prodeji svých tabletů (více zde). Nyní se na světlo dostaly interní podmínky Googlu, které požaduje po výrobcích smartphonů a tabletů s Androidem.

The Mobile Application Distribution Agreement neboli Distribuční smlouva mobilních aplikací, zkráceně MADA, ukazuje, jaké si Google klade podmínky pro výrobce smartphonů a tabletů s Androidem. Server Recode.net zveřejnil smlouvy MADA uzavřené se Samsungem a HTC. Pochází již z roku 2011, a tak se od té doby mohlo leccos změnit. Ale vzhledem k okolnostem podle všeho stále zůstávají v platnosti.

Google například po výrobcích požaduje, že pokud chtějí použít jednu z aplikací od Googlu, tak musí použít všechny jeho mobilní aplikace. Pokud tedy chce výrobce mít ve smartphonu nebo tabletu například jen aplikaci YouTube, musí do zařízení předinstalovat všechny další aplikace od Googlu.

Další nepřekvapivou podmínkou je nutnost nastavit jako primární internetový vyhledávač ten od Googlu. Další z podmínek je umístění jednotlivých aplikací od Googlu na domovské obrazovce smartphonu nebo tabletu. V roce 2011 bylo podmínkou, aby vyhledávač Google a ikona tehdejšího obchodu Android Market byla umístěna na panelu bezprostředně přiléhajícím k výchozí domovské obrazovce. Všechny další aplikace od Googlu musely být umístěné ne více než o jednu úroveň pod úvodní obrazovkou.

Google se na oplátku ve smlouvě zavazuje, že odškodní výrobce v případě právních problémů při použití jeho aplikací. To je aktuální právě ve sporu Samsungu s Applem, ve kterém Google slíbil, že za jihokorejského výrobce zaplatí jisté částky v případě dvou patentů, které měl Samsung zneužít.

Podmínky Googlu jsou sice přísné, ale v podstatě logické. Google chce ze svých služeb logicky vytěžit maximum, ale už jen těžko se dá hovořit o zcela svobodném systému, jak se Android často označuje. Výrobci zařízení s Androidem se bez některých služeb od Googlu neobejdou, a tak nemají jinou možnost, než na podmínky Googlu přistoupit.

Ovšem výrobci, kteří chtějí použít Android bez služeb Googlu, tuto možnost mají. Mohou využit opravdu otevřenou verzi systému, která má méně striktní licenční podmínky. Takto Android už delší dobu používají Amazon, různí čínští výrobci nebo nově Nokia. Ovšem těmto výrobcům nezbývá, než si služby, jako je obchod s aplikacemi a další, vytvořit sami.