Podívejte se na vývojové centrum společnosti Siemens

  • 3
Nahlédněte do významného vývojového střediska, ve kterém se možná zrodila některá z aplikací vašeho mobilního telefonu, nebo se komplexně testovalo jeho celkové programové vybavení.

Na telekomunikačním trhu se společnost Siemens řadí mezi přední dodavatele mobilních telefonů a technologií pro mobilní i fixní sítě. Nedávno jsme  vás informovali o tom, jak a v jakém prostředí se mobilní telefony vyrábí. Dnes  se podíváme,  kde se tvoří jejich softwarová řešení.

SDC (Software Development Center) Wrocław je nejmladší z trojice vývojových  středisek  Siemensu (Berlin,Vídeň, Wrocław). Vzniklo v roce 2000 a  zpočátku jej tvořilo pouhých 10 zaměstnanců - vývojářů.

Siemens

Areál SDC Wrocław

Proč právě Polsko a zrovna Wrocław?

Jedním z pádných důvodů byla místní  technická universita (Wrocław University of Technology) se kterou SDC velmi úzce spolupracuje. Více než 80 % zaměstnanců má titul Ing. a jedná se právě o bývalé a současné studenty této technické university o čemž svědčí i průměrný věk zaměstnanců, jenž činí pouhých 27 let .

Dnes v SDC pracuje  cca. 400 zaměstnanců a  za  4 roky existence má vývojové centrum na svém kontě slušnou řádku úspěšných projektů především z oblasti end-to-end řešení  pro sítě  GSM, GPRS, EDGE a UMTS.

Siemens
 
Poster vystavený v jedné z laboratoří SDC Siemens.

Mezi prvními úspěšně realizovanými  projekty  vývoje, testování a integrace softwarového vybavení pro mobilní operátory  se objevují i jména našich operátorů T-Mobile a Eurotel a dokonce  i  softwarové  řešení pro systém GSM-R (Railway) -  železniční komunikační systém založený na  technologii GSM.

V dnešní době SDC realizuje  projekty pro více než 30 mobilních operátorů po celém světě. Centrum je tvořeno několika laboratořemi a týmy vývojářů a síťařu, kteří se věnují jednotlivým projektům.

Vývoj software pro UMTS

Mezi nejvýznamnější projekty patří vývoj softwaru pro UMTS – WCDMA   síťové komponenty jako je  RNC (Radio Network Controler) -  řídící relace a prostředky radiové přístupové sítě UTRAN (UMTS Terrestrial Radio Access Network) a základnové stanice Node B.

Siemens 
Laboratoř  s technologií GSM/GPRS/EDGE/UMTS

V jedné z laboratoří se provádí analýzy a testy za účelem dosažení rychlého přístupu k 3G multimediálním službám s vysokými požadavky na kvalitu poskytované služby, jako jsou video-streaming, video-hovor a konference. 

Siemens

Laboratoř UMTS (vlevo vedle stolu stojí Note B)


Vývoj předplacených služeb a přenositelnosti čísla  

Jedním z neméně významných a zajímavých projektů SDC je softwarové řešení, které umožňuje předplatiteli služeb měnit operátora bez nutnosti změny svého mobilního telefonního čísla.

Na základě znalosti relací v síti,  platformy inteligentní sítě IN (Inteligent Network) a komplexní databáze účastnických telefonních čísel  vzniklo řešení díky jehož výsledkům dnes tuto službu mohou využívají uživatelé mobilních telefonů v Norsku. Předmětem vývoje a testování jsou i softwarová řešení  pro předplacené služby jako je účtování a sběr dat účtování.

Gigaset  jako řešení pro čínský trh

Kolikrát jste se museli vracet, aby jste se přesvědčili, že jste zhasli nebo vypnuli některý z domácích spotřebičů?  S  tímto nešvarem se potýkají i v SDC, a proto se věnují řízení těchto spotřebičů na dálku.

Řízení lze realizovat buď mobilním nebo pevným telefonem. Do libovolného zařízení v domácnosti lze integrovat jednotku DECT a celý systém ovládat prostřednictvím Gigasetu, kde handset představuje ovládací jednotku a  základnová stanice tvoří rozhraní do telefonní sítě.

Nebo byste chtěli, aby vám pračka oznámila textovou zprávou, že právě ukončila prací  program? To považuje Siemens za blízkou a reálnou budoucnost, a proto v této oblasti spolupracuje i s výrobci domácí automatizace.

Siemens

Gigaset M46 Siemens

SDC si připsalo do rejstříku úspěšných projektů například i lokalizaci programového vybavení  Siemensu  M46, což  je první Gigaset  se zcela upraveným menu do čínštiny, pracující na technologií 2.4 GHz WDCT.