Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podívali jsme se na zub nejnovějšímu komunikátoru Nokie - povedl se?

aktualizováno 
Konečně jsme se dočkali pokračovatele rodu, který dal jméno celé kategorii přístrojů. Nokia Communicator je prostě legendou. Svého času patřila na samou špičku, dnes už má dost konkurentů, ale pro řadu lidí je pořád jediným přijatelným přístrojem své třídy.

Nokia E90 živě z Barcelony | foto: Mobil

Nutno dodat, že dnes už jedinečnost Communicatorů spočívá hlavně v dlouhé tradici. Když se před pár lety objevila první devítková Nokie, působila tak trochu jako z jiného světa. Jednak svými obřími rozměry, a jednak proto, že to co dokázala, neuměl v té době nikdo jiný. Jenže doba se změnila a dnes už není Communicator unikátní a jedinečný, takže se musí snažit, aby něco nabídl.


3GSM World Congress 2007
Všechny novinky z Barcelony pohromadě - klikněte na obrázek

I když se první nekvalitní obrázky nového Communicatoru objevily už několik dní předem, přece byla až do tiskové konference na 3GSM World Congressu v Barceloně tahle novinka opředena tajemstvím. A ačkoli Nokia představila hned několik novinek, největší pozornost (minimálně u odborné veřejnosti) se upírala právě na nový model E90.

Nokia ale překvapivě připravila Communicator o vlastní řadu a přidala jej do své subkategorie firemních, či chcete-li byznys telefonů. Proto to netradiční označení E90 místo tradičního čtyřmístného čistě číselného označení všech předchůdců.

Nokia e90 v premiéře na 3GSM World Congress 2007

Trochu cvalík

Když jsme si poprvé měli možnost prohlédnout technickou specifikaci novinky, rozhodně vzbuzovala velká očekávání. S rozměry 132 x 57 x 20 mm a hmotností 210 gramů je stejně vysoká a tlustá jako Nokia 9300 a široká jako Nokia 9500. Váhou je E90 někde uprostřed. Takže žádný drobeček, přesto na fotografiích i ve skutečnosti vypadala více než zajímavě.

Nokia e90 v premiéře na 3GSM World Congress 2007

Na první pohled upoutá větší displej v horním víku, vůbec Nokie E90 nyní při pohledu z venku připomíná „obyčejný“ byť trochu přerostlý telefon. Displej pracuje v klasickém S60 rozlišení 240 x 320 obrazových bodů a dokáže zobrazit 16 milionů barev, tak jako většina ostatních Nokií. Na pohled je displej dobře čitelný i na slunci (to jsme mohli v Barceloně vyzkoušet) a skutečně máte pocit, že před sebou máte klasický S60 telefon.

Není Symbian jako Symbian

Mimochodem, Nokia skutečně opustila neperspektivní odnože Symbianu a nový Communicator je postaven na Symbianu S60 3rd Edition, takže množství na něj dostupného software bude dostatečné. Tím se trochu stírá jeden z nedostatků současných modelů 9300 a 9500, počet portovaných aplikací byl pořád poměrně malý. Bohužel jsme neměli možnost vyzkoušet, jestli půjdou některé aplikace spouštět i na vnějším displeji, ale zdá se, že by to mělo jít.

Nokia E90 živě z Barcelony

Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony

Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony

Také vnitřní displej doznal poměrně zásadních změn. I on už dokáže zobrazit 16 milionů barev a zdál se nám o něco jasnější a kontrastnější než u předchozí generace. Hlavně se ale zvětšilo vodorovné rozlišení na 800 bodů, svislé je 352 bodů, to znamená, že internetové stránky optimalizované pro 800 x 600 bodů, kterých je dnes pořád hodně, se na E90 zobrazí korektně. Pokud jsme měli možnost si Nokii vyzkoušet, stránky na ní opravdu vypadaly poměrně slušně.

Data bleskem

Příjemnou práci s internetem zpříjemňovala podpora rychlých datových přenosů. Vzpomínáte ještě, že na GPRS jsme u Communicatorů museli čekat až do modelu 9500? To E90 už nabídne všechno, nač si vzpomeneme – samozřejmě GPRS Class 10, i EDGE Class 10, a pak také 3G a to dokonce včetně HSDPA do rychlosti 3,6 Mb/s.

Zde si dovolíme malou odbočku, HSDPA funguje ve Španělsku skoro všude. Používali jsme jej velmi často místo šíleně přetížených Wi-Fi sítí na barcelonském výstavišti a jen smutně závidíme. Kdy tuzemští operátoři pochopí, co je to opravdový mobilní internet? A tím rozhodně nemyslíme berličky v podobě CDMA O2 a 4G internetu T-Mobile, který by se v porovnání s HSDPA měl spíš jmenovat 1G.

Zpátky k Nokii E90 a jejím připojovacím schopnostem: navrch je tu totiž ještě Wi-Fi odpovídající standardu IEEE 802.11g. Zkrátka s tímhle telefonem se připojíte skoro všude. Pro propojení s počítačem je tady Bluetooth, IrDA a USB kabel, přes ten ale stále nedokáže nabíjet. Ach jo!

Nokia E90 živě z Barcelony

Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony

Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony

Podobně jako některé předchozí modely z řady N a E, i nová E90 podporuje VoIP, ve spojení s Wi-Fi či HSDPA se už otevírá cesta ke skutečně kvalitnímu přenosu hlasu. Rychlá data se hodí i pro práci s multimédii – integrovaný MP3 a video přehrávač už asi nepřekvapí, stejně jako podpora streamovaného videa. Ostatně tohle všechno je standardní součástí S60.

Souhrn výbavy? Nekonečný

Součástí základní výbavy je Quickoffice včetně možnosti editace, mapy Smart2Go (E90 má integrovaný GPS přijímač), Nokia Office Tools 1.1, podpora Support for Nokia Intellisync Mobile Suite, aplikace WorldMate, Wireless Presenter a Global Race – Raging Thunder. Nechybí ani ZIP Manager a Adobe Reader.

Poměrně slušné možnosti nabízí E90 pro práci s e-mailem, nabízí několik možností použití s různými systémy pro vzdálený e-mail (BlackBerry, SyncML, a také Nokia Intellisync Wireless Email atp.)

Nokia E90 živě z Barcelony

Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony

Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony 

MicroSD zvítězila

Ve výbavě nechybí ani 3,2 Mpx foťák s automatickým ostřením a zdá se, že po určité době, kdy si firmy vynutily absenci foťáků v manažerských telefonech, už se nám zase objektivy do těchto přístrojů pomalu vrací. Bohužel jsme neměli šanci vyzkoušet kvalitu tohoto fotoaparátu.

Rozhodně by ale pro takto velké fotky nestačila integrovaná paměť, byť ta má kapacitu – ještě nedávno desktopových – 128 MB. Proto si ji můžeme rozšířit paměťovou kartou typu MicroSD. Nokia E90 podporuje až kapacitu 2 GB, ale v Barceloně už byly k vidění i karty s kapacitou 4 GB, a tak se dá očekávat, že některá z následujících verzí firmware toto omezení odstraní.

Zajímavostí je baterie – součástí dodávky je baterie BP-4L s kapacitou 1 500 mAh, která by podle údajů výrobce měla vydržet až 15 dní v režimu stand-by. No uvidíme.

Na první dotek

Než jsme vzali poprvé E90 do ruky, byli jsme plni očekávání. Jenže pak došlo k dosud hlavní zbrani Communicatorů, klávesnici. Ne, že by byla vyloženě špatná, ale při zběžném doteku připomínala spíše klávesnici modelu 9300, klávesy jsou relativně malé a tuhé. Bude to chtít trochu zvyku, než na nich bude možné rychle psát.

Nokia E90 živě z Barcelony

Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony

Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony 

Ještě více nás ale zklamal kloub spojující obě části. Nokia E90 nemá zarážku jako 9500 a jde otevřít do roviny jako 9300. Přiznávám, že mi trochu uniká, k čemu je to dobré. Navíc kloub není příliš pevný, takže pokud si chcete E90 nastavit na psaní na stole a tedy v nějakém „notebookovském“ úhlu, musíte být v klidu. Docela se obáváme o pohodlné psaní třeba ve vlaku nebo autobusu. 

Vůbec kloub byl u předchozích modelů poměrně často zdrojem problémů, zejména při delším používání. U modelu E90 nebudí kloub přílišnou důvěru a zdá se poměrně zranitelný. Nesuďme ale předčasně.

Nokia E90 živě z Barcelony

Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony

Nokia E90 živě z Barcelony Nokia E90 živě z Barcelony

Uvidíme, co z toho bude

S modelem E90 jsme se měli možnost seznámit jen velice zběžně, proto nechceme ještě Communicator zatracovat, rozhodně se ale už teď těšíme na redakční test. V každém případě přináší E90 oproti předchůdcům řadu příjemných novinek – GPS, HSDPA, elegantnější vzhled. Na druhou stranu ale, když ho porovnáme s tím, co bylo v Barceloně k vidění, žádné velké jásání se nekoná.

Autoři: ,
Nejčtenější

iPhone 8 podle designéra s českými kořeny
iPhone 8 už neodemknete prstem. Budete mu muset nastavit tvář

Integrace snímače Touch ID do displeje Apple nejenže pořádně potrápila, ale navíc se ji nakonec ani nepodařilo dotáhnout do konce. Očekávaný iPhone 8 tak místo...  celý článek

Samsung Galaxy Note 8
Samsung vyvíjí snímač otisků integrovaný v displeji. Bude pětkrát dražší

Smartphone Galaxy Note 8 ještě ani nevyšel a analytik Ming-Chi Kuo už ve svých předpovědích mluví o jeho nástupci. Právě u Notu 9 by měl debutovat v displeji...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Apple odmítá odblokovat funkci iPhonu, která může zachránit životy

Ve výbavě smartphonů od Applu chybí speciální funkce, která dokáže s vysokou přesností určit místo, odkud člověk volá na pohotovostní linku. Upozornila na to...  celý článek

Zavirované komunikátory neznámých jmen se dostaly do obchodu Google Play....
Zavirované komunikační aplikace se dostaly do obchodu Googlu. Nemáte je?

Útočníci použili otevřený kód komunikátoru Telegram a přidali do něj funkce škodlivého softwaru SonicSpy. Tři funkční, ale škodlivé komunikátory byly pod...  celý článek

Nokia vyhrála patentovou válku s Applem
Záhada drahých tarifů. Plnou cenu platí jen někdo

Je to paradox, T-Mobile dlouhodobě získává za zákazníka s tarifem v průměru jen 350 korun měsíčně, navíc suma trvale mírně klesá. Jenže přesně tolik stojí jeho...  celý článek

Další z rubriky

Huawei P10
Nokia by mohla mít stejného „ladiče“ fotoaparátů jako Huawei

Společnost Leica, která spolupracuje s Huaweiem, je na prodej. Zájem projevila společnost Zeiss, která bude dodávat optiku pro fotoaparáty v nových nokiích.  celý článek

Nokia 6
Smartphony Nokia budou mít opět fotoaparáty s optikou Zeiss

Dříve používaly některé chytré telefony Nokia fotoaparáty s optikou od firmy Zeiss. Nyní nový vlastník značky Nokia oznámil obnovení tohoto partnerství.   celý článek

Nokia 3
Test: Nokia 3 je skvělý levný smartphone, prozatím s jednou chybou

Nokia se na pole chytrých telefonů nevrátila v nijak velkém stylu. Není to myšlené špatně: firma prostě nepředstavila drahé modely, které si koupí jen pár...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.