PocketClive - emulátor ZX-Spectra pro Pocket PC

Sir Clive Sinclair by se asi dost divil, co všechno je v dnešní době možné v oblasti kapesních počítačů. Her pro Pocket PC je sice už celkem dost, proč si jich ale nedopřát dalších několik tisíc, navíc dostupných zcela zdarma?

PocketClive od Anderse Homlberga je sice dostupný už delší dobu, teprve současnou verzi 2A, dokončenou koncem ledna, je ale možno nazvat plnohodnotným emulátorem ZX-Spectra pro Pocket PC. Emulátor je adaptací unixového ZX-Spectrum emulátoru FUSE, takže jeho zdrojový kód je stejně jako celý emulátor k dispozici zdarma. PocketClive 2A je opravdu chlapík k pohledání, rozsah podporovaných verzí Spectra je totiž až na klony ZX-Spectra takřka kompletní. S emulátorem můžete na Pocket PC "provozovat" ZX-Spectrum 48K, Spectrum 128K, Spectrum +2 a +3, k dokonalému komfortu už chybí jen podpora diskových snapshotů. PocketClive existuje ve verzích pro procesory StrongARM, MIPS a SHx, zdrojové kódy jsou k dispozici pod GNU Public licencí. Součástí emulátoru jsou pochopitelně i nezbytné ROMky, jejichž copyright sice stále vlastní Amstrad, pro autory a uživatele emulátorů jsou ale volně k použití.

PocketClive umí pracovat se snapshoty ve formátech SNA, Z80 a "kazetovými" snapshoty ve formátech TAP a TZX, podporováno je i ukládání snapshotů ve formátech Z80. Emulace beeperu ZX-Spectra je pochopitelně kompletní, stejně jako emulace zvukového čipu AY ve vyšších verzích Spectra, emulován je i Kempston joystick. Protože PocketClive zatím neumí Spectrum emulovat v landscape módu "na šířku" a horizontální rozlišení displeje Pocket PC (240x320 bodů) je o něco nižší než rozlišení ZX-Spectra (256x192 bodů), nabízí emulátor několik možností při zobrazování - SHRINK (vynechání každého 16-tého pixelu), ALIGN MIDDLE (vynechání 8 pixelů vpravo a 8 pixelů vlevo), ALIGN LEFT (vynechání 16 pixelů vpravo) a ALIGN RIGHT (vynechání 16 pixelů vlevo). Rychlost emulace lze nastavit pomocí vynechání definovaného počtu snímků při zobrazování, volba FULL znamená 100% rychlost (na iPAQu). Emulátor nabízí i nastavení hlasitosti zvuku a tzv. uživatelem definovaný joystick, což je možnost nadefinovat si vlastní klávesy na softwarové klávesnici, imitující klasickou klávesnici ZX-Spectra 48K "gumáku", (viz obrázky) pro jednotlivé směry pohybů joysticku, střelbu apod.






Protože je PocketClive (stejně jako naprostá většina snapshotů her a systémových programů) k dispozici zdarma, nabízí lidově řečeno hodně zábavy za velmi málo peněz. Snapshoty her si můžete stáhnout porůznu na internetu, slušnou zásobu jich najdete například na největším a nejznámějším serveru věnujícím se výhradně ZX-Spectrum The World of Spectrum, TZX snapshoty pak například na serveru The TZX Vault.


Témata: Clive Sinclair