Počet mobilních virů se přiblížil stovce

Podle antivirové firmy F-Secure bylo do konce minulého měsíce popsáno 87 mobilních virů, z toho 82 bylo určeno pro operační systém Symbian.

Podle odborníka na viry Igora Háka však u mobilních telefonů stále platí, že vir se do mobilu dostane jen s výslovným souhlasem uživatele. Zaměření virů na Symbian podle analytiků F-Secure neznamená, že by tento operační systém byl méně bezpečný, ale spíše ukazuje, jak je tato platforma mezi uživateli populární. Proto se na ní také zaměřují tvůrci škodlivých programů. Tuzemští operátoři se s výskytem mobilních virů dosud nesetkali.

"Přesto ale tuto oblast sledujeme, abychom byli v případě nástupu virů do světa mobilních telefonů připraveni nabídnout zákazníkům společně s výrobci pomocné řešení a preventivní opatření," uvedl mluvčí Eurotelu Pavel Kaidl. Připomněl, že pro tzv. chytré telefony vybavené operačním systémem již existují speciální antivirové programy, což je prozatím jediná dostupná technologická ochrana.

Další obranou je pak obezřetnost samotného uživatele. Mobilní viry se nejčastěji šíří pomocí bezdrátové technologie Bluetooth. To znamená, že se mohou přenést na telefon, který je v okruhu několika metrů od nakaženého přístroje, či pomocí multimediální zprávy MMS. Z napadeného telefonu pak mohou například posílat zprávy na čísla s vyšším tarifem nebo mobil zablokovat či vybít neustávající komunikací přes Bluetooth či MMS.

Nedávno F-Secure informovala o viru, který se snaží z paměťové karty mobilního telefonu dostat do počítače, kde pak vypustí škodlivý program pro prostředí Windows. Mezi nejznámější viry pro mobilní telefony patří Cabir, který se poté, co se objevil jeho zdrojový kód na internetu, šíří v několika variantách. Novější Commwarrior se šíří prostřednictvím Bluetooth i MMS a nedávno se mu podařilo hromadně napadnout mobilní telefony jedné skandinávské obchodní společnosti.