Plucker + JPluck = na web mobilně (1)

Možnost přečíst si ve svém handheldu obsahy oblíbených zpravodajských, technických a jiných serverů, patřila vždy ke kouzlům kapesních počítačů. Nástroje k uskutečnění této vymoženosti jsou ale různé a postupně se stále vyvíjejí. My vám dnes představíme jedno luxusní, přesto freewarové, řešení. Je určeno majitelům handheldů s PalmOS, PocketPC a Linux.

 

Bouřlivý vývoj mobilního čtení

V počátcích mobilního čtení bylo synonymem pro tento systém slovo "Avantgo". Stejnojmenná firma přišla jako první s řešením jak dostat do PDA optimalizované stránky, obzvlášť když k tomu tvůrce obsahu ještě trošku napomohl a snaze o optimalizaci vyšel vstříc. Firma Avantgo se ale po počátečním úspěchu zapletla v tvorbě své obchodní strategie, několikrát změnila svoji poplatkovou politiku a toho využili tvůrci dalších aplikací, kteří se pokusili uchytit na prudce rostoucím "trhu" mobilního čtení.

Na PalmOS se objevily další aplikace, které umožňovaly stáhnout optimalizovaná obsah webů do PDA. Programy jako iSilo, HandStory a další jsou, myslím, dostatečně známé (a kdo je neznáte, podívejte se na uváděné odkazy). Na PocketPC se objevil velmi dobrý program, který za rozumný peníz nabízí takřka dokonalé služby - program WorldOffLine firmy SunnySoft.

V roce 2001 se v platformě PalmOS zrodil fenomén konvertoru a prohlížeče webového obsahu - světlo světa spatřil prohlížeč PLUCKER. Ten se postupem času stal nejen jednou ze stálic freewarové hvězdné scény, nýbrž i jedním z nejpoužívanějších programů pro mobilní čtení.

K problematice Pluckeru se v tomto článku nebudeme vracet - publikovali jsme totiž na toto téma již hodně informací i návodů - zde je malý odkazovník:

 

Plusy a mínusy Pluckeru

Plucker se od počátku potýkal s jedním výrazným problémem - jeho nastavení nebylo jednoduché a ne všichni začátečníci je zvládli. V roce 2003 proto přišla skutečná desktopová aplikace, která část problémů vyřešila, ne však všechny. Vzniklé mezery využili tvůrci aplikace JPluck, která je desktopovým konvertorem, který umí připravit velmi luxusně nejen webové stránky k prohlížení v Pluckeru!

Mezi další výhody Pluckeru patří cena (je zdarma a ostatní prohlížeče jsou vesměs za poplatek s výjimkou Avantgo, který ale nutí k poplatkům poskytovatele obsahu).

Z dětských nemocí už odrostl samotný prohlížeč pro PalmOS. V zatím poslední "stabilní" verzi 1.6.2 nabízí HiRes i HiResPlus rozlišení, 14 jazykových lokalizací, rotaci displeje, podporu více fontů, velké množství nastavení a mnoho dalších schopností.

 

Možná všichni neví, že Plucker formát je multiplatformní a majitelé PocketPC mohou vyzkoušet čtečku Vade Mecum, se Sharpem Zaurus zase OpieReader. I majitelé handheldů s PocketPC a Linux tak mohou využívat konverzních programů JPluck, ale taky rostoucí nabídky elektronických knih v "Plucker" formátu - viz třeba PluckerBooks.

 

Plucker má oproti konkurenci i některé nevýhody. Oproti AvantGo neumožňuje stáhnout mobilní obsah přímo do PDA bez nutnosti konverze přes desktopový program - nemůžete tedy informace stáhnout do handheldu přes mobil, či bezdrát.

 

Vzhledem k tomu, že firma Avantgo nadále od určitého množství předplatitelů zpoplatňuje poskytovatele mobilního obsahu a většina českých webů nenašla chuť (a taky ekonomickou protihodnotu) k placení desetitisícových poplatků, jsou na pořadu dne alternativy k tomuto systému. Jednou z nejlepších je Plucker - nejen kvůli tomu, že je zdarma, nýbrž i pro svoje nepominutelné schopnosti.

 

Jak dostat data do Pluckeru?

Konverze obsahu a jeho příprava pro čtení v prohlížeči Plucker patřila vždy k problematickým místům tohoto prohlížeče. Tvůrci Pluckeru sice nabídli od verze 2.0 rovněž uživatelsky přítulnější desktopový konvertor , ani ten však nezůstal prost některých slabin a omezení.

Uživatelé ale mají dnes už i na výběr - o vaši přízeň se totiž uchází program JPluck, který je taky zdarma a přichází s řadou vynikajících nových možností. A právě JPluck si blíže představíme zítra v dokončení našeho článku.