Plucker - Internet v kapse (1)

Internet v kapse, to už dnes nezní jako sci-fi. (Nikdo mi nevymluví, že ve StarTreku používají nějaký druh Palmu, možná Palm m39039 :-) )
Jinak se s tímto problémem vyrovná PocketPC (s MS Pocket Internet Explorerem nebo jak se to jmenuje), jinak Psiony (tuším, že mají svůj vlastní prohlížeč) a jinak Palmy (standardně nemají nic). Mimoto je nutno rozlišovat online a offline přístup, tj. jestli si chcete brouzdat "živým" internetem nebo jenom jeho zachyceným stavem v určitém okamžiku - právě toto se pak označuje jako offline prohlížení. Já se budu nadále věnovat Pluckeru, což je offline prohlížeč internetových stránek pro platformu PalmOS.

Úvod

Pokud se dnes podíváme na dostupná řešení offline přístupu k internetu pro PalmOS, najdeme především AvantGo. Existují ale i jiná, ne tak rozšířená řešení - a jedním z nich je právě Plucker. Mezi dalšími se více používá snad jen iSiloWeb (jestli se pletu, můžete mi vynadat v diskusi pod článkem).
Hlavním rozdílem mezi AvantGo a Pluckerem je rozdělení práce. AvantGo se při každé synchronizaci Palmu spojí se svým serverem na internetu. Na tomto serveru je uložena identifikace uživatele a definice i data všech jím nastavených kanálů. Při hotsyncu se tedy prohlížeč z Palmu připojí prostřednictvím svého conduitu na straně PC k  serveru na interetu a tento server zpracuje a předá zpět všechny kanály (www stránky připravené pro offline prohlížení vPalmu), které se změnily od posledního hotsyncu. Výhodou je naprostá automatizace vší činnosti spojené se stažením obsahu do Palmu a také možnost aktualizovat tento obsah i přes mobilní telefon. Nevýhodou je prodloužení každého hotsyncu o připojování klienta k internetu a stahování (případného) nového obsahu.
Oproti tomu Plucker pracuje jinak. Na PC se instaluje desktopová část, která zodpovídá za stažení a konverzi obsahu z internetu. Ta zajistí vytvoření PDB souboru a případně i jeho nainstalování na Palm běžným instalačním postupem. Tedy žádný conduit, žádný podpůrný internetový server, žádná nutnost online připojení na internet při synchronizaci. Ovšem popravdě také žádná možnost jednoduše synchronizovat přes mobil (i když by se něco takového jistě dalo vymyslet - ale o tom tato recenze není).
Plucker je doma na PC s operačním systémem Linux a Windows. Ke svému provozu potřebuje v obou případech Python a nějaký konvertor na obrázky - v případě instalace na Windows je všechno potřebné součástí instalačního EXE. Stačí jen rozbalit a jít...

Plucker na PC

Plucker je, podobně jako AvantGo, zadarmo. Z adresy  http://plucker.gnu-designs.com/ si stáhnete instalační program (v době psaní recenze se jmenoval Plucker-1.1.11SR1.exe, podle verze Pluckeru). Tento stačí spustit a "proklikat se" zdárně až ke konci. Instalace je silně poznamenána Windows :-), takže nenastavujete téměř nic...
Instalátor vás upozorní, že pro prohlížení nápovědy musíte mít na svém počítači k dispozici prohlížeč nového typu helpových souborů, což zřejmě naistalováno máte - poznáte to po instalaci podle toho, jestli půjde zobrazit nápověda k Pluckeru :-). Kdyžtak si jej můžete stáhnout ze stránek Microsoftu. Následně zadáte už zmiňovaný adresář pro instalaci Pluckeru a ostatních podpůrných programů a jméno programové skupiny. Toto jméno neodbývejte, se skupinou budete často pracovat. Já jsem nechal standardní Plucker.
Pak už volíte parametry aplikace pro Palm - jazyk aplikace (tato se dá samozřejmě provést i později), ukázkovou databázi pro trénink ovládání prohlížeče v Palmu a volitelně instalaci knihovny ZLib pro lepší kompresi (doporučuji, je třeba PalmOS verze 3.0 a vyšší). Nakonec je možno povolit přidání povelu pro konverzi souborů typu HTML a TXT pro Plucker do kontextového menu Průzkumníka Windows.
Po úspěšné instalaci se v menu Programy v tlačítku Start objeví menu Pluckeru:
Menu Plucker ve Windows
Podmenu ImageMagick a Python si nevšímejte, jsou to pouze součásti instalace Pluckeru a jako uživatel s nimi nepřijdete do přímého styku, jak je doba do vydání nové verze dlouhá :-). Nás bude zajímat prvních pět položek a všechna podmenu označená DB 'něco'.

Trocha teorie nikoho nezabije

Plucker pracuje na rozdíl od AvantGo s tzv. databázemi (to je to DB ve jménu menu). Jedna databáze odpovídá jedné nebo několika www stránkám, které se stahují najednou a vytvoří jeden PDB soubor.  Tedy například si můžu definovat databázi Zprávy, kam se mi budou ukládat nějaké stránky z iDnesu, nějaké ze Světa namodro a třeba ještě předpověď počasí z Českých novin. Fyzicky je každá databáze Pluckeru vytvářena a umístěna v jednom podadresáři hlavního adresáře Pluckeru. Tyto podadresáře se poznají podle přípony DB, přičemž jméno adresáře je vytvořeno ze jména zadaného při vytvoření databáze.
První dvě ikonky z menu Plucker slouží právě na vytvoření a zrušení takové databáze. Upozornění: toto všechno se děje a nastavuje pouze na PC, v Palmu je už jenom prohlížeč vytvořených PDB souborů! Položka Install PalmOS(c) Handheld Software slouží právě ke zmíněné pozdější instalaci prohlížeče do Palmu - a stejně jako při prvotní instalaci celého balíku je možno zvolit instalaci jazykové verze prohlížeče, knihovny ZLib a ukázkové databáze. Odsud si můžete nainstalovat i českou verzi prohlížeče.

Databáze aneb jak na ně

Jakákoliv konfigurace Pluckeru probíhá prostřednictvím editace INI souborů, o tom ale až později. Přesto pro usnadnění práce myších uživatelů existuje klikací program, který nedovolí, aby byl zrak pravověrného uživatele Windows poskvrněn pohledem na textový konfigurační soubor. Nicméně pro maximální využití schopností Pluckeru vřele doporučuji se do INI souborů podívat. Jsou na dvou úrovních:
  • Hlavní PLUCKER.INI v hlavním instalačním adresáři Pluckeru, tedy v adresáři, který jste zadali při instalaci.
  • Vedlejší PLUCKER.INI v adresáři každé jednotlivé databáze.
Hlavní INI soubor udržuje společná nastavení, zatímco vedlejší INI soubory jsou specifické pro jednotlivé databáze. Hodnoty z vedlejších INI souborů mají větší váhu než hodnoty stejných nastavení z hlavního souboru.
V menu databáze (na obrázku DB 'Default') se dostanete k vedlejšímu INI souboru přes položku Setup. Jestli teď hledáte podobnou položku i v hlavním menu Pluckeru, zadržte. Není tam - hlavní INI soubor se typicky jednou nastaví, a pak se na něj nemusí sáhnout - a tak jej musíte najít sami ručně v hlavním instalačním adresáři Pluckeru.
Nastavení stahovaných stránek se provádí přes položku Edit. Opět se vám otevře notepad (AKA Poznámkový blok), tentokrát ovšem se souborem HOME.HTML. V tomto souboru si pomocí jakési odnože HTML jazyka definujete, co se bude stahovat, do jaké hloubky, co bude s obrázky a podobně. Toto prostě musíte udělat ručně... Je mi líto, ale i ve Windows ještě takové hrůznosti existují.
Pokud si ale s INI soubory opravdu nerozumíte a jste teď nešťastní, nevěšte hlavu. Existuje hezký český program INIPluck, který vám pomůže. Najdete ho na adrese www.elka.cz a pomůže vám kompletně s editací všech INI souborů a také s definicí obsahu.

Konec první části

Toť zatím vše - v dalších dílech se podíváme na samotný prohlížeč v Palmu a také na konkrétní nastavení v souborech PLUCKER.INI a HOME.HTML.
Autor:
  • Nejčtenější

V květnu se zřejmě vrátí ikonická Nokia 3210, kdysi to byl přelomový model

24. března 2024  8:01

Současný vlastník značky Nokia na poli mobilních telefonů, firma HMD (Human Mobile Devices –...

Banka spustila mobilní datové balíčky. Funguje to i zákazníkům z Česka

26. března 2024  12:06

Virtuální banka Revolut spouští virtuálního celosvětového operátora. Zákazníci si mohou kupovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z bídného začátku roku se radují. Vypadá to na velký návrat

21. března 2024  7:02

Zřejmě to vypadá na velký návrat. Huawei začíná drtit své domácí konkurenty, přitom jeho produkty...

Trvalo to. Nový nejlepší fotomobil světa konečně koupíte i v Česku

26. března 2024  7:02

Konečně nastává situace, že nejlepší fotomobil v žebříčku DxO Mark je dostupný i na našem trhu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochlubili se, že se pochlubí. Značky ze sebe dělají slibotechny

25. března 2024  7:02

Jedním z trochu nečekaných trendů veletrhu MWC v Barceloně se stala oznámení o tom, že firmy nějaké...

Nová cenově dostupná stylovka vás může dostat na fotbalové Euro

29. března 2024

Vivo má nový smartphone střední třídy, který má velké ambice. Za rozumnou cenu nabídne nejen dobrou...

Toho telefonu je pouze pro Čínu škoda. Udělal by parádu i u nás

28. března 2024  12:06

Xiaomi má nový trhák. Model Civi 4 Pro trhá předprodejní rekordy, ale jen na domácím čínském trhu....

U foťáků se blýská na lepší časy, naznačuje výsledek testu nového xiaomi

28. března 2024  7:02

Čínská značka Xiaomi trochu na poli fotomobilů v uplynulých letech tápala. Ukazuje to mimo jiné...

Kartónek Steva Jobse se vydražil za neuvěřitelnou sumu

28. března 2024

Vizitku slavného ředitele společnosti Apple si někdo pořídil za pořádný balík peněz. Přidanou...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...