Pitvali jsme ohořelý Sony Ericsson. Příčina požáru překvapila

O hořících mobilních telefonech a vybuchujících bateriích se většinou dozvídáme z doslechu. Ale jednoho dne nám přinesla do redakce svůj ohořelý Sony Ericsson mladá slečna. Co se stalo?
Shořelý Sony Ericsson T610

Shořelý Sony Ericsson T610 | foto: Mobil.iDNES.cz

Samovolně vznícené mobilní telefony, to již dávno není žádná pohádka. Existuje několik zdokumentovaných případů takto dopadnuvších telefonů. Je však pravdou, že mnohdy se informace o hořících mobilních telefonech nezakládají na pravdivých informacích. Ostatně, tak tomu bylo i v posledním případě, který proběhl světovými médii (více zde).

Dnes vám ale povíme o případu, který se doopravdy stal a my jsme získali možnost jej osvětlit. A co se tedy vlastně stalo?

Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610

Slečna Katka celou událost popsala takto: "Psala jsem zprávu a odeslala ji. Otočila jsem se za sebe a s někým si povídala. Najednou jsme cítila, jako by v telefonu něco křuplo a nadzdvihl se kryt baterie. Tak jsem se na něj podívala a z telefonu vystupoval kouř. Strašně jsem se lekla, a tak jsem ho odhodila. Za chvíli to přestalo a telefon skončil v takovém stavu, v jakém je."

Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610

Výsledek zkázonosných procesů můžete vidět na okolních fotografiích. Sony Ericsson T610 zůstal lehce pokroucený a místy notně očouzený. Pravou šíři škod ukázal až pohled pod kryt baterie, který se majitelka snažila neúspěšně odloupnout, aby se pokusila vydolovat kartu SIM. Na obrázcích jasně vidíte, že kryt vlastně ani odloupnout nešel a baterie se připekla nejen k němu, ale i ke zbytku telefonu. Nutno podotknout, že baterii a kryt nedovedli z telefonu odsekat ani v servisu společnosti Mobilpohotovost, kam jsme dali telefon na expertizu.

Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610

Naše první podezření ohledně příčiny požáru směřovalo k baterii telefonu. Ostatně napovídala by tomu i situace, za jaké telefon začal hořet – odesílání SMS zprávy. V tu chvíli má totiž telefon vyšší odběr proudu z baterie než za standardních podmínek.

Baterie v telefonu byla podle slov Katky stále původní, originální, a to i přes již poměrně pokročilý věk přístroje – téměř tři roky. "Neměla jsem s ní žádné problémy, telefon stále vydržel na jedno nabití i tři dny," říká mladá studentka. "K telefonu jsem se chovala slušně, nikdy se ode mne nedočkal hrubého zacházení. Jasně, párkrát mi za ta léta spadl na zem, ale jinak nic," pokračuje Katka.

Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610

Nic tedy nenasvědčovalo tomu, že by baterie byla výrazně poničená a potenciálně nebezpečná. Že problém vůbec nebyl na straně baterie, nám nakonec ukázala zpráva techniků. V ní se totiž říká:

"Po otevření telefonu byla nalezena rozsáhlá oxidace, která při napájení nabitou baterií způsobila v telefonu zkrat, při čemž se baterie začala tavit, a tím došlo k rozsáhlému a neopravitelnému poškození."

Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610

 Příčinou může být i baterie
 

V našem případě sice za zničení telefonu nemohla samotná baterie přístroje, ale i ta může být příčinou. Samotné články v telefonu jsou totiž stavěny z velmi agresivních materiálů a Li-Ion a Li-Pol baterie opravdu mohou za určitých podmínek vybuchnout a začít hořet.

Především se považuje za nebezpečné, když teplota článku přesáhne hodnotu 60 °C, pak hrozí akutní nebezpečí výbuchu. A je přitom jedno, z jakého důvodu této teploty článek dosáhne – zda vnějším zahřátím, nebo zkratem. Nebezpečné je rovněž poškození obalu akumulátoru.

Li-Ion a Li-Pol baterie v mobilních telefonech, ale i ve většině ostatních přenosných zařízení, jsou vybaveny ochranným obvodem, který má za úkol zamezit poškození akumulátoru nebo jeho výbuchu v případě nesprávné manipulace. Baterii totiž může nenávratně poškodit i zcela mírné překročení nabíjecího napětí. Přitom starší baterie měly nabíjecí napětí 4,1 V, u nových je tato hodnota 4,2 V. Již tento rozdíl by mohl způsobit poškození baterie a následně třeba i výbuch.

Ochranný obvod toto ohlídá a nabíjecí napětí udržuje ve správných mezích. Pokud však dojde z nějakého důvodu k poškození tohoto obvodu, baterie zůstává nechráněna. Podobné je to v případě termistoru, kterým jsou některé baterie osazeny. Ten hlídá teplotu při nabíjení a v případě nadměrného zahřátí nabíjení přeruší.


Ve chvíli, kdy Katka odesílala SMS zprávu, tedy už nevydržely vnitřní obvody telefonu a došlo ke zkratu, který tak má na svědomí celou následnou nepříjemnou scénu. V tuto chvíli jsme si vzpomněli na jeden problém, který přeci jenom Katka s telefonem měla – před nedávnem přestal přiřazovat číslo volajícího ke jménu z telefonního seznamu. Původně jsme se totiž domnívali, že šlo o softwarovou chybu, ale slova Karla Izery z Mobilpohotovosti nám potvrdila, že to mohla být první známka počínající zkázy telefonu.

Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610

"Chybná identifikace volajícího mohla být firmwarovou chybou, ale zrovna tak mohlo jít o první známku toho, že zoxidované kontakty a obvody v telefonu začínají pomalu vypovídat službu," odpověděl nám na náš dotaz Izera.

Majitelka telefonu se s touto chybou naučila žít a firmware si přehrát nenechala. Pokud by tak učinila, a telefon přesto stále nebyl schopen jméno ze seznamu přiřadit, byl by to podle Izery jasný důkaz koroze uvnitř přístroje.

Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610

Zoxidovaný telefon tedy nakonec může být stejně nebezpečný jako poškozená nebo neoriginální baterie, která jinak bývá často označována za příčinu vznícení telefonu. Přitom koroze nemusí nutně vzniknout pouze poté, co se vám podaří telefon utopit ve vodě. Ostatně, dokazuje to i příběh Katky, která telefon podle svých slov nikdy nikde nevykoupala.

Telefon může být stejně poškozen třeba poté, co pořádně zmoknete a máte jej přitom v kapse kalhot, to samé platí, když se zpotíte třeba při sportu. Telefonu se rovněž příliš nelíbí, když se s ním zavřete v koupelně, kde máte napuštěnou horkou vanu. A podobných příkladů bychom dále mohli uvádět desítky.

Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610

Pokuste se tedy podobných situací co nejvíce vyvarovat, předejdete tak poškození telefonu, ale třeba i případným problémům při reklamaci. Jak dokazuje tento příklad, zkorodované obvody v telefonu mohou být i pěkně nebezpečné. Jistě, požár je asi zcela extrémní případ, ale jak jsme se sami přesvědčili, nastat může. A kdo ví, třeba vlastně mnohé medializované případy "výbuchu baterie" mají stejnou příčinu jako ten náš. Jen to již třeba nebylo možné z ohořelých vraků zjistit nebo bylo jednodušší svést to na chyby baterie.

Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610 Shořelý Sony Ericsson T610

A když už se vám něco podobného stane, vzpomeňte si na náš článek, když vás začne telefon byť jen trochu zlobit. Nechte si přístroj zkontrolovat v servisu, těch pár stokorun za to stojí. 

 Pár pravidel, které se mohou hodit
  • vyvartujte se používání telefonu ve vlhkém prostředí
  • pokud jedete k vodě nebo čekáte neodkladný hovor např. při relaxační koupeli, chraňte telefon alespoň základním silikonovým pouzdrem
  • české šalamounské řešení praví: strčte telefon do nelubrikovaného prezervativu, ochráníte ho tak i před pádem do vody - s tím nelze než souhlasit
  • dete pozor na rychlou změnu klimatických podmínek - dochází při ní ke kondenzaci vody a možné oxidaci kontaktů v telefonu
  • prevence je základ: nebojte se navštívit servis i v případě, že s telefonem zjevně nic není - nechte jej zkontrolovat
  • dbejte na čistotu telefonu, zejména v okolí elektronických kontaktů. Prach elektrickým spotřebičům, mobilní telefony nevyjímaje, nesvědčí.
  • po pádu telefonu na zem zkontrolujte zejména baterii - pokud je i minimálně poškozená, navštivte servis s prosbou o radu
  • telefon chraňte - na trhu naleznete nespočet pouzder pro ochranu mobilu před pádem, vlhkostí či vodou
  • při jakémkoli sportu nenoste telefon jen tak v kapse, pot je stejně zákeřný jako voda


  • Nejčtenější

Podívejte se na fotografie vylepšené umělou inteligencí. Nadchla i Google

12. března 2024  7:02

I nejlepší fotomobil může trpět řadou nedokonalostí, které se projeví na výsledných fotografiích....

O2 dává neomezená data s příjemnou slevou. Avšak pouze dočasně

14. března 2024  7:02

Neomezená data s přenosovou rychlostí 10 Mbit/s představují až na jednu výjimkou základ nabídky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Za pár let budeme rozvojovým zemím závidět jejich mobilní sítě

16. března 2024

Premium Je dost možné, že za pár let budou mít v rozvojových zemích lepší mobilní sítě, než jaké budou...

Ultrasamsung možná přiměje zastánce klasiky přejít ke skládačce

15. března 2024  6:57

Samsung podle dostupných informací chystá hned dva modely řady Galaxy Z Fold, kterých bychom se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opravdu nadupaný smartphone za dobrou cenu. Test OnePlusu 12

17. března 2024

Aktuální top model od OnePlusu představuje docela atraktivní nabídku. OnePlus 12 je skvěle...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Chytrému prstenu Samsung hodně věří. Na start bude mít připravené zásoby

19. března 2024

Samsung by měl chytrý prsten Galaxy Ring představit 10. července spolu s novými skládačkami. Prodej...

Vyzkoušeli jsme za vás kontroverzní Temu. Drobnosti za desetikoruny

19. března 2024

Internetový obchod Temu budí kontroverze. U influencerů je neuvěřitelně populární a jejich...

VIDEO: Apple zfilmoval kultovní komiks. Zamířil kvůli tomu do Japonska

18. března 2024  6:57

Děj nového krátkometrážního snímku, jehož prostřednictvím Apple tradičně demonstruje přednosti...

Chytré, nebo klasika? Mrkněte na hodinky Casio inspirované Apple Watch

18. března 2024

Značka Casio letos oslavuje 50 let výroby svých náramkových hodinek a patří na tomto poli k...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...