Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

PIM pod lupou – část 1 – úvod

Mezi základní vybavení kapesních počítačů Palm či PocketPC (a nejen jich) patří odedávna aplikace sloužící pro správu informací. Jaké byly jejich počátky a jaký byl jejich vývoj? Na jakém stupni vývoje se nachází dnes? Jaké jsou nejvhodnější PIM aplikace? To vše se dozvíte v tomto seriálu, jehož první část Vám nyní předkládám.

 

Jak jsem se již zmínil v úvodu, PIM aplikace patří mezi základní softwarovou výbavu každého správného kapesního počítače (ale i digitálních diářů či databank). Ptáte se, co to vlastně ta zkratka „PIM“ znamená? Tato zkratka pochází ze slov „Personal Information Manager“ – tedy správce osobních informací. Typicky se jedná o aplikace pro správu Vašeho času, kontaktů, úkolů a poznámek. Vestavěné PIM aplikace na kapesních počítačích obvykle nabízejí pouze základní funkce. Běžnému uživateli mohou tyto funkce stačit – pokud jste však profesionál, který hodlá mít svůj čas plně ve svých rukou, budete se muset poohlédnout jinde. A jaké jsou tedy vestavěné PIM aplikace Palm OS a PocketPC platforem? Pojďme se na ně krátce podívat.

Ještě než začneme, rád bych upozornil na to, že mé názory prezentované v tomto seriálu jsou ryze objektivní. Jsem uživatelem obou platforem a v žádném případě není mým cílem vyvolat flame-war. Dále bych rád upozornil, že předmětem tohoto srovnání jsou PIM aplikace Palm OS verze 4.1 a PocketPC 2002.

V případě Palm OS i PocketPC jsou základní PIM aplikace prezentovány formou samostatných aplikací. V případě Palm OS se jedná o aplikace Address Book, Date Book, ToDo, a Memo Pad. PocketPC nabízí Contacts, Calendar, Tasks a Notes.
A jak si jednotlivé aplikace stojí? To samozřejmě závisí pouze na Vašem subjektivním úsudku – záleží na tom, co požadujete. Pokud požadujete jednoduché a rychlé vkládání dat a oželíte jejich případnou provázanost, bude u Vás pravděpodobně vést Palm OS. Pokud je Vaším cílem větší efektivita práce a provázanost aplikací a dat (například přiřazení účastníků akce v kalendáři z aplikace Contacts apod.), pravděpodobně se přikloníte na stranu PocketPC. Nyní však srovnejme PIM výbavu obou platforem z ryze objektivního hlediska.

Kalendář

Palm OS
(Date Book) – standardní kalendář v Palmu nabízí jednoduchost a přehlednost. Není zde plýtváno ovládacími prvky, ovládání je velmi intuitivní a zvládne jej snad každý. Méně často užívané funkce naleznete v menu. Date Book však nabízí pouze denní, týdenní a měsíční zobrazení plus zobrazení typu agenda (úkoly a akce pro tento den). Týdenní a měsíční zobrazení jsou již poněkud strohé a některým uživatelům již díky své zjednodušenosti nemusí vyhovovat. Některým uživatelům zde může vadit absence ročního zobrazení. Obecně je práce s Date Bookem svižná a vcelku pohodlná.

PocketPC
(Calendar) – konkurent Date Booku na platformě PocketPC je sice mírně složitější, nabízí však mnohem více možností. Většinu funkcí kalendáře ovládáte pomocí ovládacích prvků na displeji či pomocí tap-down menu – do pravého menu aplikace se vydáte až v případě, že chcete nastavit některou z jejích funkcí. Calendar nabízí denní, týdenní, měsíční, roční a Agenda zobrazení. Pro každou událost je k dispozici celá řada užitečných funkcí, jako například možnost nastavení lokace události, možnost zaslat účastníkům e-mail (těm se pak, pokud mají PC vybavené MS Outlookem či PocketPC, akce automaticky vloží do kalendáře) či možnost nastavit Váš status v průběhu akce (např. volný či mimo kancelář). Zadávání informací do kalendáře v PocketPC Vám sice zabere o něco více času, zato však budete mít u sebe všechny potřebné informace.

Úkoly

Palm OS
(ToDo) – Palm OS správce úkolů nabízí vše, co by měl správný zástupce této kategorie splňovat. Možná by však bylo vhodné indikovat důležitost úkolu i jinak než číselně, a zvýšit tak přehlednost v případě, že spravujete větší množství úkolů.

PocketPC
(Tasks) – nabízí vše, co by se dalo od aplikace spadající do této kategorie očekávat, oproti ToDo na Palmu je ale mírně přehlednější a nabízí rychlé vkládání úkolů pomocí tzv. „Entry Baru“. Zajímavá je možnost přidělit úkol osobě z adresáře.

Poznámky

Palm OS
(Memo Pad) – naprosto jednoduchý poznámkový blok, nabízí pouze základní funkce. Nepříjemným omezením je maximální délka textu, čítající 4000 znaků.
Existuje i aplikace s názvem Note Pad, umožňující záznam ručně psaných poznámek, náčrtků apod.

PocketPC
(Notes) – poznámkový blok s širokou škálou možností. Máte na vybranou z několika způsobů zadávání dat – klasické zadávání textu, ručně psaný text, záznam hlasu či kombinace všech uvedených způsobů. Zajímavá je možnost změny velikosti zobrazení, zobrazování informací o datu vytvoření poznámky a její velikosti. Řadě uživatelů se také bude hodit možnost využívání šablon. Skvělá je funkce rozpoznávání ručně psaného písma, které jste si rychle načrtnuli jako poznámku.



Kontakty

Palm OS
(Address Book) – jednoduchý, ale účinný správce kontaktů, který však někdy ve snaze co nejlépe zobrazit seznam kontaktů snižuje jeho přehlednost. K dobru mu budiž připočtena čtyři uživatelsky definovatelná pole.

PocketPC
(Contacts) – výkonný, ale přitom snadno ovladatelný správce kontaktů. Výhodou jsou zkratková tlačítka pro zobrazení osob, jejichž příjmení začíná určitým písmenem. Contacts nabízí uložení velkého množství údajů u každého kontaktu. Výhodou je i možnost jednoduše a rychle poslat zvolenému kontaktu e-mail či přímo vytočit jeho telefonní číslo pomocí DTMF tónů.



Závěr:

Pokud ode mne očekáváte jednoznačný závěr, budete asi zklamáni. PIM aplikace obou platforem mají něco do sebe. Pokud stanovím za kritérium jednoduchost a snadnost zadávání informací, vyjdou jako vítěz vestavěné PIM aplikace Palm OS. Pokud bych se však zaměřil na funkčnost a použití v reálném světě, bude jednoznačně vést systém PocketPC a jeho PIM aplikace. PIM aplikace použité v Palm OS jsou sice použitelné a průměrnému uživateli mohou stačit, náročnější uživatel se však bude muset porozhlédnout po některé z komerčních aplikací. PIM aplikace na PocketPC také sice nejsou úplně dokonalé, standardně však již obsahují řadu funkcí, za které si u Palm OS musíte doplatit (či funkce, o jakých se uživatelům Palmů ani nezdálo – například možnost přidat ke každému záznamu textovou, kreslenou, psanou či hlasovou poznámku). I zde však existují aplikace třetích stran, které vestavěné PIM aplikace PocketPC hravě strčí do kapsy. A jaké to jsou? Kde se dají sehnat a v jaké cenové relaci se pohybují? To se dozvíte v následujícím díle tohoto seriálu.

 

Související články na toto téma na Palmare:

MULTISTŘEDA - kontakty a adresáře

MULTISTŘEDA - vzhůru na úkoly!

MULTISTŘEDA - nahlédněte do svých diářů!

MULTISTŘEDA - poznámky všeho druhu

  • Nejčtenější

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

Doma si natáhnete neviditelné kabely k internetu. Huawei ukázal inovace

17. dubna 2024

Huawei na každoroční roadshow ukázal v Praze své inovace pro letošní rok. Vedle průmyslových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošlete sportovní fotku a vyhrajte smartphone nebo dres Patrika Schicka

8. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 13:04

Zachyťte na fotografii sportovní moment a vyhrajte úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Nudný telefon bojuje proti závislosti na smartphonech pitím piva

20. dubna 2024

The Boring Phone, tedy Nudný telefon, má uživatele oprostit od všech online služeb a přimět k přímé...

Mobily začínají vadit. Obec u Paříže je zakázala, v Nizozemsku nesmějí do škol

19. dubna 2024

Premium Ačkoliv žijeme v době, kdy mnoho lidí téměř nedá mobil z ruky, někde už úřadům a dalším institucím...

I velké značky mají laciné smartphony. Ale počítejte s kompromisy

19. dubna 2024

Výrobci telefonů mají zpravidla řešení i pro ty zákazníky, kteří potřebují co možná nejlevnější...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...