Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


PIKI - tutorial pro začátečníky a mírně pokročilé (2)

aktualizováno 
Zde máte dokončení našeho článku o nastavení programu PIKI . Dnes si nastavíme PIKI tak, jak jsme to vymysleli v předchozí části článku!

Piki Config Syntax
K tomu, abychom mohli nadefinovat PIKI Config, potřebujete alespoň částečnou znalost syntaxe, kterou PIKI Config používá. Není to ostatně nic složitého a zvládli-li jsme základy MegaWIKI, bude to jednoduché. Jestli MegaWIKI nepoužíváte (a ani nechcete), tak nevadí - i vy můžete PIKI používat, jen si MegaWIKI nainstalujte a zaktivujte.

Název Piki Config
Veškerá konfigurace PIKI probíhá v poznámce PIKI Config. Do záhlaví napíšete jednoduše Piki Config a tím je dané, že se jedná o nastavení PIKI.

Odkazy z PIKI 
využívají stejnou syntax jako odkazy v MegaWIKI. To znamená, že jsou oboustranně uzavřeny v "supertags" a dalším rozlišovacím znaku pro odlišení aplikace. Všechny tyto tagy jsou konfigurovatelné v nastavení MegaWIKI. Kromě tagů zmíněných v recenzi o MegaWIKI se v PIKI setkáme i s dalším tagem - je to tečka "." a znamená skok na jmenovanou aplikaci. Tak třeba ·.HandyShopper· spustí aplikaci HandyShopper.

Komentáře
Cokoliv napíšete v Piki COnfig za znakem #, bude programem ignorováno. Můžete si sem takto vkládat své poznámky ke konfiguraci apod.

Hierarchická struktura
PIKI může obsahovat libovolný počet dalších podoken. Třeba po kliknutí na +Hry se vám otevře další okno s nabídkou Chess, Backgammon, Tetris apod.

Podokno se v PIKI konfiguruje jako dva odkazové tagy po sobě, znaménku + a název. Tak třeba ..+Hry. Toto podokno musí být ukončeno speciálním ukončovacím tagem ..^. Každé podokno ale může mít vnořena další podokna apod.

Tlačítko Zpět
Na spodku každého podokna se automaticky zobrazí příkaz pro návrat na předchozí okno jako <-Back. Nemusíte je definovat, zobrazí se automaticky vespod každého podokna. Jestli ale chcete, aby se objevilo například nahoře, vložte příkaz ··*back_top (namísto "top" můžete použít i slovo bottom a both)

Oddělovače
Každý oddělovač je definován dvěma tagy a alespoň jedním znaménkem "mínus" - třeba ..---------

 

PIKI Config Syntax je pochopitelně daleko hlubší a složitější, ale s tímto bychom si měli vystačit pro konfiguraci našeho prvního PIKI Config. Další poznámky uvedu u příslušné části PIKI Config s patřičným vysvětlením a odkazy.

PIKI Config Komentář
Piki Config První řádek je název poznámky. Musí obsahovat tento název, aby program poznal, že se jedná o PIKI CONFIG.
·Top· Skok na poznámku s názvem "Top" V ní jsou hlavní odkazy a strom MegaWIKI. Pokud tento systém nepoužíváte, můžete tento řádek vynechat.
·Piki Config· Přímý skok na poznámku Piki Config, tedy na poznámku, kde se definuje konfigurace PIKI. Je dobré mít ji takhle "po ruce", každou chvíli ji můžete totiž potřebovat (budete chtít přidat aplikaci, změnit nastavení apod.).
··----- Oddělovač - nemá žádný jiný význam, než zpřehlednění okna. 
··+ Aplikace
  ··+ Diář
     ·.BugMe!· ·.DateBk5· ·.Datebook· 
  ··^
  ··+ Kancelář
     ·.2xCalc· ·.MegaCalc·  ·.thinkDB·  
  ··^
  ··+ Texty
     ·.Document*· ·.MemoPlus· ·.Palm      Reader· ·.Ascii*· ·.Bible*· 
  ··^
  ··+ Komunikace
     ·.TealPhone· ·.PhoneMate· ·.AvantGo· 
  ··^
  ··+ Domácnost
     ·.Money· ·.Cesta· ·.Handy Shop·   ·.VideoLib· ·.Room*· ·.Zahradník·
  ··^
  ··-----
  ··+ Hry
     ·.Bundesliga· ·.Bridge· ·.MGammon· ·.Chess*·
  ··^
  ··+ Grafika
     ·.Acid Image· ·.Route· ·.dbIcon+· ·.Sketch· ·.CliePaint·
  ··^
  ··+ Astronomie
     ·.Planetarium· ·.Jovian· ·.Lunar· ·.Orrery·
  ··^
··^
Podokno aplikace obsahuje další podokna dle názvů kategorií programů. Každé vnořené ono je syntakticky označeno i ukončeno.

V některých případech je výhodné používat "divokých znaků" "*" - nemusíte tak dokončovat názvy dlouhých aplikací, které jsou jednoznačně určeny prvními již písmeny názvu.

Třeba Bible* namísto Bible Reader apod.

Používání podoken a aplikací lze kombinovat - v podokně se seznamem kategorií můžete mít třeba nahoře přímo často používanou aplikaci ke spuštění.

Grafické oddělení TABy v textu poznámky  (odsazení podoken od kraje displej) je jen pro lepší orientaci a nemusí se dodržovat.

··+ Utility
·.Pi Loc· ·.Sound*· ·.TealMaster· ·.Security· ·.Rsrc Edit· ·.JackSprat· ·.JackFlash· ·.JackSafe· ·.myWB· ·.Pi Direct·
··^
Podokno +ULITITY obsahuje již rovnou jednotlivé aplikace ke spuštění
··+ MegaWiki
·.Jigi· ··@Jigi - přímý skok
·.Bigi· ··@Bigi - zpět
·.Figi· ··@Figi - vpřed
·.Cliki· ··@Cliki - mazat jog
·.Clipi· ··@Clipi - link ze schránky
·.Diki· ··@Diki - vypnout MW
·.Linki· ··@Linki - vytvoř link
··^
Podokno, které slouží k vyvolání základních příkazů MegaWIKI a krátké poznámky k jejich funkci.
··+ DA @ type=DAcc link=·.%s·
··+ Prefs @ type=panl link=·.%s·
··-----
Pomocí zvláštního příkazu lze vytvářet seznamy všech aplikací dle jejich typů. Jedná se o aplikace (type=appl), DA programy (type=DAcc) a preference (type=panl).

link=·.%s· definuje formát řetězce odkazu.

··+ Linky
·Palm· ·Hacky·
·Konfigurace·
··^
Přímé odkazy na pro vás důležité  poznámky
··+ Telefony
·ąKuba*· ·ąJeňa*· ·ąJaruška*·
··^
Vyvolání telefonních čísel, která jsou pro vás velmi důležitá, si můžete umístit sem. Tag ą je rozlišovacím znakem z nastavení MegaWIKI pro vyhledání křestního jména, můžete si sem pochopitelně nadefinovat cokoliv z AddressBooku.
··+ Databáze
  ··+ ThinkDB @ type=data creator=THNK prefix=TD2_ link=·+%s·
  ··+ Docs @ type=TEXt link=·÷%s·
  ··+ WordSmith @ type=BDOC creator=WrdS link=·÷%s·
  ··+ HandyLists @ type=List prefix=HS2_ creator=2Shp link=·Ł%s·
  ··+ ShadowPlans @ type=Coog creator=Coog prefix=ShadP- link=·§%s·
··^
Podobně jako na vyvolání aplikací dle typů můžete přímo vyvolávat i databáze aplikací - potřebujete jen znát atributy type a creator.

K vytváření těchto odkazů je třeba si přečíst manuál - je zde mnoho nastavení a možností, nad rámec tohoto tutorialu.

··+ History

 

Důležité odkazy:
- stažení programu MegaWIKI
- manuál k MegaWiki - část o PIKI
- diskusní skupina k MegaWIKI na YahooGroups
- ukázka jiného nastavení PIKI Config

 

Závěr
První PIKI máme nastaveno a můžeme (si) začít užívat. Nezapomeňte ale na jednu důležitou věc. Probrali jsme jen část možností Piki Config Syntax. Smyslem tohoto tutorialu bylo poradit začátečníkům a zbavit je ostychu a strachu z používání programu, která je skvělým služebníkem, ale mnohé odrazuje na první pohled "složitou" konfigurací.

Dejte si s ním tu trošku práce - program se vám odvděčí rychlým a jednoduchým a fungováním - část strávený u konfigurace se vám později bohatě vrátí, uvidíte!

 Témata: PalmOS, Tetris, Bible


Nejčtenější

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

Android 8 se bude jmenovat po sušenkách Oreo
Android O se bude jmenovat po slepovaných sušenkách

Už je to (skoro) jasné. Nový Android, zatím známý jako O, se bude jmenovat po slepované sušence Oreo. Alespoň tomu vše nasvědčuje.   celý článek

Alcatel Pop 4 (6)
Smartphonový Obr XXL za rozumné peníze. Test Alcatel Pop 4 (6)

Značka Alcatel dodává na trh celou řadu cenově atraktivních smartphonů, které přitom nesahají ke zbytečným kompromisům. Na první pohled je takovým přístrojem i...  celý článek

LG V30
LG začalo určovat trendy. Ukazuje, jak má vypadat moderní smartphone

Z nenápadného výrobce se stal jeden z určujících producentů chytrých telefonů. Chystaná novinka to zanedlouho potvrdí.  celý článek

Podobu iPhonu 8 potvrdil řetězec McDonald’s.
Hamburgerový král prozradil podobu iPhonu 8 s vykrojeným displejem

Představení chystaného výročního iPhonu se blíží. Řada vlastností už byla potvrzena. Nyní přichází další, a to od neočekávaného zdroje. Vzhled telefonu...  celý článek

Další z rubriky

Aplikace Donald Draw: Executive Doodle umožní vytvořit (nejen) vlastní...
Vžijte se do kůže Donalda Trumpa. Vytvořte vlastní exekutivní příkaz

V aplikačních obchodech lze vybírat z nepřeberného množství mobilních aplikací, od užitečných až po zábavné. Do druhé kategorie spadají vesměs i aplikace,...  celý článek

Nové parkovací automaty v Praze
Jak zaplatit za nové parkovací zóny v Praze? Mobil je téměř nutností

Nové zóny placeného stání startují dnes v pátém a šestém pražském obvodu. Zóny jsou rozděleny na tři typy a novinkou je placení za parkování mobilem. Aplikace...  celý článek

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet
Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad každým snímkem jako kdysi. Doby, kdy se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.