univerzal

univerzal | foto: Profimedia.cz

Pevné linky mizí. Jeden mobil vládne všem

  • 12
Počet mobilních telefonů v tuzemsku převýšil třikrát počet pevných linek. Na 100 obyvatel v ČR nyní připadá zhruba 32 pevných telefonů a téměř 112 mobilních SIM karet. Před pěti lety byl podíl obou technologií zhruba vyrovnaný.

Vyplývá to z údajů od operátorů a odhadů Českého telekomunikačního úřadu. Zatímco počet mobilních telefonů i přes stále nasycenější trh neustále roste, zájem o pevné linky od roku 2001 vytrvale klesá. Lidé pro telefonování používají mobilní sítě a pevný telefon začíná stále více lidí využívat jen pro připojení na internet.
 
Doby, kdy se na zřízení pevné linky čekalo klidně i dva měsíce a více, už jsou dávno pryč. I ceny jsou kvůli obrovské konkurenci ze strany mobilních operátorů stále nižší. V současnosti nabízí Telecom zřízení pevné linky za symbolickou korunu a doba jejího zavedení se v běžných případech pohybuje v řádu dnů až týdnů. 

Telefonní budky zřejmě opět ovládne Telecom

Český telekomunikační úřad chce svěřit provozování veřejných telefonních automatů v rámci takzvané univerzální služby Českému Telecomu, který službu poskytoval dosud. Před vydáním rozhodnutí chce ale návrh podrobit veřejné diskusi. Telecom byl přitom jedinou firmou, která se do tendru přihlásila. Konkurenční operátoři se mají k návrhu také vyjádřit, protože by se následně měli podílet na úhradě ztráty, která Telecomu z provozování budek ročně plyne.
 
V Česku provozuje Telecom v současnosti asi 26 tisíc automatů. A jejich provoz je především kvůli rozmachu mobilních služeb výrazně ztrátový. Provoz z telefonních budek v minulých letech klesal až o třetinu ročně a Telecom uváděl roční ztrátu v řádech stovek milionů korun. 

Monopoly stále dominují

V zemích Evropské unie mají někdejší telekomunikační monopoly stále dominantní pozici na trhu. Obecně lepší situace je u předplacených karet pro mobilní telefony, uvedla Evropská komise ve zprávě o situaci na evropském trhu telekomunikačních služeb. Skutečnou konkurenci nemá 16 zemí z 18 národních telekomunikačních trhů, které regulátoři zkoumali v září minulého roku. Průzkum se věnoval pevným linkám, mobilním službám a širokopásmovému internetu.
 
Konkurence se podle zjištění Bruselu rozvíjí velmi pomalu. Pozitivně na ni působí ale nové technologie, například VoIP pro levnější telefonování přes internet. Dalším sporným bodem jsou poplatky za roaming. Komisi se nelíbí nečekaně vysoké poplatky, které lidé musí platit za volání v cizině. 

Kde je telekomunikační trh nejsvobodnější?

Nejsvobodnější telekomunikační trh mají v rámci Evropské unie severské státy. Vyplývá to ze statistiky Evropské komise. Na největší regulaci naopak telekomunikační společnosti narážejí v Irsku a ve Francii. Přehled liberalizace telekomunikačních služeb neobsahuje data za Českou republiku, protože její představitelé nedodali potřebné analýzy. ČR tak figuruje, spolu s Belgií, Estonskem, Kyprem, Lotyšskem a Portugalskem, mezi státy, s nimiž EU v říjnu loňského roku zahájila řízení pro porušení práva kvůli nedodání analýz telekomunikačního trhu.
 
Situace na trhu Evropské unie se přesto podle komisařů zlepšuje. Ještě v roce 1980 ovládaly služby pouze státem řízené monopoly. Zlom nastal s příchodem mobilních telefonů v roce 1988. O deset let později EU telekomunikační služby plně liberalizovala, s většími či menšími úspěchy v jednotlivých členských státech.

Počet operátorů pevných linek se mezi lety 1998 až 2003 zdvojnásobil. Naopak platby za telefonování se naopak s příchodem nových operátorů výrazně snížily, v roce 2002 o 30 procent proti roku 1996. 

IBM vyvinula nové čipy

Americká společnost International Business Machines Corp. vyvinula nové čipy pro rychlý přenos dat na bezdrátových sítích. Čipy využívají část spektra radiových vln, které mohou přenést více dat a vyšší rychlostí, uvedla společnost. Čipy umožňují přenést video záznam s vysokým rozlišením z DVD přehrávače do televizoru nebo mohou bezdrátovým napojením stáhnout barevné digitální fotografie. IBM dodala, že o využití těchto nových čipů uvažuje několik společností, žádnou z nich ale nejmenovala.

IBM jako největší počítačová společnost na světě hledá stále nové cesty jak uspět a předhonit konkurenci, získat nové zákazníky a utržit co nejvíce. I když firmě v loňském roce rostly zisky, snížily se jí tržby. Kdyby nové čipy začaly skutečně nakupovat bohaté firmy s významným postavením na trhu, mohlo by se IBM opět dařit o něco lépe.

Radiokomunikace nesmí lákat lidi od Telecomu

Společnost Radiokomunikace nesmí používat reklamní slogan ani bannery s textem "Neplaťte paušál Českému Telecomu". Vyplývá to z předběžného opatření městského soudu v Praze. Telecom si na Radiokomunikace soudu stěžoval v prosinci. Radiokomunikace podle mluvčího Pavla Kočiše předběžné opatření obdržely a respektují jej, zároveň se ale proti němu chtějí odvolat.
 
Podle Telecomu je srovnávací reklama na ADSL, ve které Radiokomunikace vyzývají klienty Telecomu, aby neplatili měsíční paušál, nekalou soutěží. Podle něj přímo napadá jiného soutěžitele a navíc má klamat tím, že neuvádí, že přechod ke konkurenci je možný jen v menší části linek. Ve své podstatě však reklama Radiokomunikací poslouží jako propagace Telecomu, protože jak dobře známo, negativní reklama je také reklama... 

Eurotel hledá mobilem v mapách

Mobilní operátor Eurotel začal na mobilních telefonech nabízet možnost hledání na mapě ČR. Firma službu nabízí v rámci svého mobilního portálu Live! pod názvem Najdi na mapě. Podobnou službu již nabízí konkurenční T-Mobile. Vodafone ji ve své nabídce nemá.
 
Síť třetí generace UMTS tak konečně začíná sloužit potřebám zákazníků. Aplikace umožňuje vyhledat nejenom město, ulici či konkrétní objekt, ale také naplánovat trasu automobilem, včetně podrobného itineráře a zobrazení trasy nad mapou. Lidé si mohou hledat například i hotely, restaurace, nemocnice, lékárny, vlakové zastávky, pošty nebo bankomaty.