Periodické tabulky aneb trocha chemie nikoho nezabije

Jedna z věcí, kterou člověk potřebuje mít po ruce ve školním / studentském věku, je periodická tabulka prvků. A od čeho bychom měli naše Palmy, kdyby v nich tyto tabulky již nekralovaly? A je z čeho vybírat!

 

Podtitulek článku sice hovořil zejména o studentech, tabulku prvků ale upotřebíte i v běžném životě, a to nejen profesně - třeba jen tak u křížovek či při sledování Milionáře. Představme si tedy nyní charakteristické zástupce programů této kategorie!

 

ChemTable

Jednoduchý a přímočarý produkt. Má oproti konkurentům jednu velkou výhodu - je freeware. Jeho tvůrcem je Robert Eng.

Program zobrazuje polovinu tabulky a po kliknutí na šipky nahoře druhou polovinu (adekvátně i zpět). Program má dobré filtry - můžete si nastavit zobrazování jen určitých skupin prvků. Taky si můžete vybrat, jestli chcete v tabulce zobrazovat symbol prvku či atomové číslo. Po kliknutí na příslušný prvek se vám objeví okno detailu s podrobnými údaji.

 

PaPer Tab

Shareware $8 program Stefana Hau-Riegeho. Program má dva základní režimy - v normálním zobrazujete tabulku jejím uchopením pera a tažením po displeji. Zmáčknete-li tlačítko "?", můžete kliknutím na příslušný prvek vyvolat detailní okno s podrobnějšími údaji.

Celou řadu údajů ale můžete získat přes rozsáhlé filtry (v dolní čtvrtině displeje).

 

Periodic Table

Produkt firmy Intrepid Software Solutions, který je shareware a prodává se za $7.

Program se podobá aplikaci ChemTable - dvě okna s přepínánído polovin tabulky, kliknutím na prvek vyvoláte okno s detailem. Jsou zde i filtry na skupiny prvků, tentokrát ve formě pop-okna "kategorií".

 

SleekPeriodic

Další jednoduchý program, který je sice shareware, ale stojí jen $1, což je méně, než mohou činit bankovní poplatky za převod... Program vyrobil Adam Wozniak.

Program je barevný, skupiny prvků jsou rozděleny dle barev a po kliknutí na prvek se tento vykřížkuje a zobrazí název, zkratku, atomové číslo i váhu. Můžete si o něm (po kliknutí na jeho název) nechat zobrazit i další detaily. Výhodou je, že se vám celá tabulka vejde na jeden displej, nevýhodou je, že v něm nezobrazíte ani názvy prvků, což jej poněkud znepřehledňuje.

 

Periodic Table for PalmOS

Produkt známé firmy StandAlone - stojí $10. Je rovněž barevný s ještě podrobnějším členění než SleekPeriodic. Po kliknutí na prev zobrazí detaily v dolní polovině, detail lze zvětšit i na celý displej. Ani zde nejsou v tabulce názvy prvků.

Program má ještě další funkce - výpočet váhy sloučenin a informace o izotopech.

 

Element

Program firmy MindEar. Je jedním z nejdražších ($18), ale ani on nemá souhrnné zobrazení názvů prvků v tabulce

Program funguje tak, že můžete prvek vybrat kliknutím v tabulce, či výběrem z rozbalovacích menu (dle názvu, čísla prvku, zkratky apod.). Prvky můžete vyhledávat i podle logických operandů.

Nezaregistrovaný produkt nezobrazí údaje v detailní části (spodek displeje).

 

Tabulky prvků existují i v mnoha dalších podobách - třeba jako textový soubor do DOC readeru, rozšířené jsou i databázové soubory a jednou z možností je i stažení podrobného obrázku pro FireViewer. Mne zejména zaujaly TealFolios do známého programu TealInfo, který (pokud máte TealInfo zaregistrované) je pro vás úplně zdarma.

A naše doporučení? Pro běžnou potřebu asi vystačí freeware tabulky ChemTable. Komerční a shareware produkty nepřinášejí zase až tak o mnoho víc.

Specialisté se mohou navíc ještě porozhlédnout po dalších programech, které v sobě mají periodické tabulky implementované, ale umějí i další věci navíc - jako třeba mocný CHEMICALC. To už je ale na jinou recenzi...