Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


pedit 5.17 - textový editor pro profesionály

aktualizováno 
O nejmenovaného krále editorů textu na PalmOS kapesních počítačích neoficiálně soutěží dva proudy - jeden se snaží maximálně kopírovat schopnosti desktop editorů, včetně jejich formátovacích možností. Vedle nich kráčí pedit - program, který je "jiný". Součástí recenze je i manuál ve formátu iSilo, který si můžete stáhnout.

O programu pedit v jeho nejranějších začátcích jsme již kdysi dávno psali. Minulý týden byla publikována nová verze - už s pořadovým číslem 5.17. Musím rovnou předznamenat, že pedit ušel od naší poslední recenze notný kus cesty!

pedit není DOC, je Memo!
Pedit je program, který nepracuje (narozdíl od jiných textových editorů) s úsporným DOC formátem, nýbrž s Memo databází. DOC soubory však umí exportovat i importovat. Kvůli řešení problémů s velikostí Memo databází (omezení velikosti jedné poznámky) existuje pedit v několika verzích - pedit04 (ta respektuje systémovou velikost poznámky) a pedit32 (vytváří až 32K velké poznámky, na které si vytváří zvláštní databázi Memo32DB). Verze peditPro kombinuje schopnosti pedit04 a pedit32. Existuje ještě úsporná Light verze a souběh programů pedit04 a pedit32 jako Combo.

pedit - velká podpora externích klávesnic
pedit je zejména textový editor. Podpora externích klávesnice je proto maximální. Je dána zejména velkým počtem pocelů dostupných přes běžný "Command" mechanismus. K výkonu editoru slouží i tzv. ESC mechanismus, který umožňuje většinu povelů a příkazů provádět bez klikání na displej, nýbrž zkratkami, které následují po konfigurovatelném ESC povelu.

 

Protože pedit - to je úplná sbírka neuvěřitelných schopností a na úplný popis bych potřeboval stovky stránek, uvedu zde jen ty nejzásadnější a nejcharaktističtější z nich :

tlačítkapedit Tlačítka (buttonPanels)
Patří k charakteristickým znakům peditu a přispívají k jeho snadné obsluze. Stačí se jen naučit, co jednotlivá písmenka znamenají (což není složité, protože většinou navíc povel koresponduje s počátečním písmenem) a můžete využívat jeho výhod.

helpVestavěná nápověda
Po kliknutí na tlačítko "?" se ocitnete v režimu instantHelp. V něm klikáním na tlačítka vyvoláte nápovědu o jejich funkcích.

Alternativní funkce tlačítka - buttonShifts
Zmáčknete-li prostor napravo od posledního tlačítka dole, vyvoláte tzv. Shift režim. Tento přidá některým tlačítkům alternativní funkci.

Posunuté tlačítko - buttonSlide
U některých tlačítek funguje režim buttonSlide, který funguje tak, že podržíte tlačítko "zmáčknuté" a sklouznete stylusem mimo prostor tlačítka. Teto povel vyvolá další funkce - funguje u některých tlačítek.

statistikapedit statistika
Horní rámeček obsahuje mnoho cenných a důležitých informací o editovaném dokumentu. U přiloženého obrázku jste informováni o tom, že je obsazeno 8% kapacity poznámky - přesně 346 bytů. Je vybrán text mezi 104 a 109 znakem a kursor je na pozici 4 znaku v daném řádku.

Segmenty a Kapitoly
Segmenty a kapitoly slouží k rozčlenění delšího textu. Protože se pohybujeme v MemoPadu, pak se zde jedná o rozčlenění formou poznámek.

asciipadmagiPad a asciiPad
Magipad a asciiPad jsou další dobré nápady peditu. prvním vyvoláte až 32kB poznámku magiPad, do které si můžete zapisovat nejrůznější poznámky, šablonky, postřehy - prostě využití je zcela na vás. Efekt je v tom, že tuto poznámku velmi snadno opětovně vyvoláte tlačítkovým povelem a je tedy vždy hned "po ruce".

AsciiPad je vlastně horní část poznámky magiPad a slouží k rychlému okopírování a vložení netypických znaků z ASCII.

findNalezení textu a náhrada textu (Find and Replace)
Schopnosti této funkce odpovídají svému významu v textových editorech. Až 256 znaků, velmi mnoho možností nastavení.

Mnoho dalších fontů
Součástí peditu jsou další znakové sady, bohužel čeština (diakritika) je nekorektní, takže tato schopnost je pro české texty nepoužitelná.

selectVýběr (Select)
Ani zde si asi uživatel nemůže stěžovat na nedostatek schopností.

Na první pohled složitá a impozantní obrazovka má taky svoji logiku a když na ni přijdete, nebude vám ovládání této důležité funkce dělat problémy.

První možností je napsat výběr pomocí znaků od - do (vrom - to). Pak můžete vybírat znak (Character), slovo (Word), větu (Zentence), řádky (Line Feed), či odstavce (Paragraph). Nalevo od těchtop klíčových slov jsou ta samá s předponou b (=backward) a f (=forward), což jsou módy pro výběr.

Skok na ... (Jump To)
Úplně obdobná obrazovka jako u výběru s podobnou logikou, použitou tentokrát pro pohyb v textu.

Toto rozhodně není a nebyl výčet všech možností peditu, pro podrobnosti doporučuji pročíst manuál. Zájemcům jsem zkonvertoval manuál peditu do formátu pro iSilo (i s obrázky), který si můžete stáhnout zde.

 

Shrnutí

Máte-li externí klávesnici a sháníte-li vynikající textový editor, zkuste rozhodně kromě DOC editorů taky tento program. Určitě si najde i mezi čtenáři Palmare.cz spokojené uživatele, tak jako po celém světě. Musíte se ovšem trošku obrnit trpělivostí, protože program má obrovské schopnosti, stovky funkcí (samotný manuál má na tisk asi 140 stran) a prokousat se počátky může být pro někoho trošku složitější. Program se vám pak ale určitě odmění svými možnostmi...

 

Relevantní odkazy a informace :

pedit stránka Paula Nevaie
Pedit forum na Yahoo

Ceny :
pedit, pedit32 - $20
pedit Combo, pedit Pro - $32
pedit Light - $9

 

Hodnocení
+
+ mnoho funkcí a schopností
+ podpora externí klávesnice
+ ESC mechanismus
-
- nekorektní další znakové sady (čeština)
- poměrně složité
 
Inovace, nápad, užitné vlastnosti
zpracování - grafika, zvuky, GUI
rychlost a stabilita
dokumentace, nápověda, podpora
poměr Cena/Výkon
 
CELKOVÉ HODNOCENÍ
   
   

 Témata: PalmOS


Nejčtenější

Ilustrační snímek
Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k pohodlnému přístupu k informacím, na druhé pak k...  celý článek

HTC U11
Mačkací telefon znamená návrat na vrchol. Test HTC U11

Firma HTC, kdysi průkopník na poli smartphonů, nezažívá zrovna skvělé časy. Někdy jsou totiž její telefony vcelku po právu přehlíženy. Ale přehlédnout nové HTC...  celý článek

Modulární zařízení Facebooku použitelné také jako telefon
Facebook chce Googlu ukázat, že on takový smartphone dokáže udělat

Brzy tomu bude rok, co Google oficiálně zastavil Project Ara. Zdá se ovšem, že myšlenka modulárního telefonu není mrtvá. O vývoj takového zařízení se pokouší...  celý článek

Jeden z herců z britského seriálu EastEnders, Paul Nicholls.
Známý herec si fotil selfie u vodopádu. Spadl a na dně ležel tři dny

Jeden z herců z britského seriálu EastEnders, Paul Nicholls, si na dovolené v Thajsku chtěl vyfotit selfie u vodopádu. Nešťastně při tom ovšem upadl a v...  celý článek

Sleva 25 procent
Největší sleva v dějinách? Operátor ji dal na neuvěřitelných 982 let

Poněkud bizarní slevu poskytl ruský operátor Megafon zákazníkovi, který chtěl dát výpověď. I důvod výpovědi není obvyklý, zákazník si stěžoval na drzého šéfa...  celý článek

Další z rubriky

Záchranná služba představila ve středu oficiální mobilní aplikaci, pomůže...
Aplikaci české záchranky používá už 330 tisíc lidí, čekají ji vylepšení

Aplikaci Záchranka, která v naléhavých případech umožňuje přivolat si pomoc přes mobil, čekají v dubnu inovace. Spustí se zdokonalené funkce pro neslyšící a...  celý článek

Find Wifi funkce na Facebooku
Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi síti.  celý článek

Ilustrační snímek
Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k pohodlnému přístupu k informacím, na druhé pak k...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Mnoho podobných jich je na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.