Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ukradli mu iPhone, tak pro něj letěl do Číny. Stal se tam celebritou

  0:18aktualizováno  12:16
Těžko uvěřitelný příběh Američana Matta Stopery začal v únoru 2014 v newyorském baru East Village Social. Jednoho večera tam totiž přišel o svůj iPhone. Při snaze dovolat se na něj se ozvala pouze hlasová schránka. Matt se tedy s telefonem rozloučil. Netušil však, že jej čeká neočekávaný zvrat.

Matt s „oranžovým bratrem“ před mandarinkovníkem | foto: BuzzFeed

O zhruba rok později si totiž s přáteli prohlížel fotografie na svém novém telefonu. Jaké bylo překvapení, když mezi nimi našel i 20 autoportrétů neznámé osoby u mandarinkovníku. „Legrační a zároveň děsivé,“ popsal Matt své první pocity v danou chvíli. S přáteli tak začali rozvíjet různé teorie včetně hacknutí nového telefonu a jeho sledování severokorejskými agenty.

Následující měsíc se však v Mattově telefonu objevily další fotografie tajemného muže vyfoceného opět u mandarinkovníku. Kromě nich si však mohl prohlédnout i stovky snímků ohňostroje či záběry, na nichž byly zachyceny dětské ruce. Na stopu navedl Matta až jeho kamarád. Zeptal se ho totiž, zda v poslední době neztratil telefon.

Fotogalerie

„Odpověděl jsem mu, že před více než rokem. Řekl mi, že můj telefon je v Číně, kde končí většina ukradených iPhonů,“ dodal Matt s tím, že záhada tajemných fotografií v novém telefonu se tím vyřešila.

Ukradený iPhone byl totiž stále přihlášen k jeho iCloudovému účtu, zloděj si evidentně nedělal příliš starosti s jeho případným resetováním. Po přihlášení do Apple Storu pak Matt zjistil, že se telefon hlásí on-line. Zablokoval jej a s myšlenkou, že se z něj v rukou neoprávněného uživatele stalo bezcenné závaží, považoval věc za vyřízenou.

Zveřejněním se začal psát nový příběh

O svůj příběh se však rozhodl podělit. Prostřednictvím portálu BuzzFeed se začal zajímat o totožnost tajemného muže. V tu chvíli patrně neměl vůbec tušení, jak velký rozměr tato příhoda dostane.

Jen pár hodin po zveřejnění článku se rozjela velká pátrací akce. Příběh se totiž objevil i na čínské sociální síti Weibo a stal se hlavním tématem tamního internetu.

19.února 2015 v 16:32, příspěvek archivován: 07.dubna 2015 v 11:51

@mattstopera ur story is very famous in China now,it has been reposted for more than 10000 times on weibo(Chinese Twitter) in one hour。

20.února 2015 v 03:08, příspěvek archivován: 07.dubna 2015 v 11:47

@mattstopera Now all Chinese know your story. We are helping you. 真牛逼。大家快来留言啊,占领推特

19.února 2015 v 19:56, příspěvek archivován: 07.dubna 2015 v 11:48

@mattstopera wish u can find him:).ur story are sooo famous in China that all of my friends have known u and the orange tree guy,lol

19.února 2015 v 15:19, příspěvek archivován: 07.dubna 2015 v 11:48

@mattstopera man I'm Chinese and in our country we r trying to find this man. You r famous in China now����

A neznámý muž, kterého Číňané pojmenovali jako „oranžového bratra“, je o pár hodin později skutečně vypátrán.

19.února 2015 v 21:24, příspěvek archivován: 07.dubna 2015 v 11:52

@mattstopera hey buddy,I think the orange guy is in my city XD.In Meizhou,Guangdong province.

Ještě před tím si Matt zakládá účet na Weibu, který během jediného víkendu sleduje více než 100 tisíc odběratelů.

Po zprostředkování kontaktu probíhala mezi oběma muži několikatýdenní komunikace, jejímž vyvrcholením bylo Mattovo pozvání do Číny. „Oranžový bratr“ totiž patrně vycítil šanci, jak pomoci své živnosti. Příběh totiž sledovaly i statisíce Číňanů. Dalo se tedy předpokládat, že řada z nich bude toužit po osobním setkání s „oranžovým bratrem“ a navštívili by tak restauraci, kterou provozuje.

V půlce letošního března tak Matt podnikl dvacetihodinovou cestu přes půl světa, aby se osobně setkal s tajemným mužem, kterého znal jen přes fotografie v telefonu a posléze také přes internetovou komunikaci. Avšak necestoval sám, společně s ním se totiž na cestu vydali také zástupci redakce BuzzFeed. Ta totiž z příběhu také těžila, pojala jej totiž jako internetovou reality show. A čtenáři netrpělivě čekali na každou novou informaci o jejím vývoji.

Setkání obou mužů se mělo uskutečnit ve městě Mej-čou, kde „oranžový bratr“ žije.

16.března 2015 v 17:53, příspěvek archivován: 03.dubna 2015 v 21:00

En route to China to meet Bro Orange and he made a welcome banner for me. I can't believe this is happening. pic.twitter.com/h1bfKA9RTa

Matt navíc neměl ponětí, co jej čeká. Byl totiž informován, že vše je naplánované a nemusí se o nic starat. Zrušil tedy i rezervovaný hotelový pokoj. Aniž by to tušil, čekalo jej devět dnů, během nichž se cítil jako celebrita. Například již při letu z Pekingu do Šan-tchou obdržel dopis od jedné čínské fanynky. Velké překvapení na Matta čekalo i po příletu do Šan-tchou. Zde na něj neplánovaně čekal i „oranžový bratr“, a to včetně desítek novinářů a fanoušků.

18.března 2015 v 01:52, příspěvek archivován: 03.dubna 2015 v 20:52

Basically, now I know what it feels like to be Kim K at LAX with Kanye and Northwest. AKLJSDFJKL;ASF; pic.twitter.com/kT00QTHmQZ

Devět dnů zážitků za dohledu novinářů

Cestou na hotel pak Matt získává zpět svůj ukradený iPhone. Současně se dozvídá, jak se dostal až k novému uživateli. Stejně jako většina ukradených telefonů totiž skončil v Hongkongu. Odtud pak putoval na jeden z největších trhů s telefony z druhé ruky v Šen-čenu, kde je více než dva tisíce bazarů s mobilními telefony.

Právě v jednom z nich pak iPhone jako dárek koupil bratranec „oranžového bratra“. Ten se pak loni v srpnu stal držitelem telefonu, v němž k Mattovu zděšení zůstaly všechny původní fotografie. Po příjezdu na hotel je Matt opět v obležení novinářů, jichž se nezbavil až do odletu.

21.března 2015 v 18:09, příspěvek archivován: 03.dubna 2015 v 20:58

Haven't been able to get on Twitter for a few days but here are some pics from my press conference lol pic.twitter.com/OyENfBVMDU

Na každý den jeho pobytu je naplánován program, o němž nemá do poslední chvíle vůbec tušení. Samozřejmě opět za výrazného zájmu místních novinářů, kterým odpovídá na spoustu zvídavých dotazů. Šílí však ze stále se opakujících otázek. „Teď už chápu, proč je Madonna tak naštvaná, když dostane vícekrát stejnou otázku,“ zmínil.

18.března 2015 v 12:50, příspěvek archivován: 07.dubna 2015 v 12:01

Just took a mud bath with Bro Orange and like 20 cameras watching us lol pic.twitter.com/hwBBbsJsq7

Během sedmidenního pobytu v Mej-čou tak Matt navštívil nejdřív restauraci vlastněnou „oranžovým bratrem“, poté společně zavítali do kamenictví, letoviska s bahenními koupelemi, na čajovou plantáž či místa spojená s dětstvím hostitele. Mimo to také jako symbol jejich čínsko-americké přátelství vysadil mandarinkovník.

18.března 2015 v 16:48, příspěvek archivován: 07.dubna 2015 v 12:02

Literally people taking pictures of me + Bro Orange shoveling lmao. pic.twitter.com/A2fcpH8znf

Na programu bylo samozřejmě i setkání s početnou rodinou hostitele, jež je otcem čtyř dětí. Tím se vysvětlily i dětské ruce na některých snímcích, které se objevily na Mattově novém telefonu. A povinností byla také společná selfie u mandarinkovníku.

Na každém kroku čekají Matta tiskové konference či rozhovory. Na jedné z nich se navíc rozhodl rezignovat na své příjmení, Číňané jej stejně oslovovali jen křestním jménem. „Od této chvíle jsem jen Matt. Madonna, Beyoncé, Britney, Kesha a Matt. Prostě to funguje,“ podotkl.

Život celebrity končí, přátelství trvá

Z dvojice „oranžový bratr“ a Matt se stala poměrně slušná obchodní značka. Číňané příběhem žijí. Kde se oba jeho aktéři objeví, je spousta novinářů a fanoušků. Jednomu z těch nejstarších bylo 78 let. Každý se s dvojicí, z nichž se stávají opravdoví přátelé, chce fotit. Kromě tisíců snímků pořízených novináři tak vznikají na každém kroku i stovky dalších.

Zcela neplánovaně pak „bratr“ stráví s Mattem ještě dva dny v Pekingu, kde se málem začal psát nový příběh. Při návratu na hotel si totiž Matt uvědomil, že v restauraci, v níž byli na večeři, zapomněl svůj telefon. „Jsem idiot. Brácha a já z toho máme velkou srandu,“ okomentoval s odstupem času a jistou familiérností tuto příhodu.

Před Mattovým odletem pak ještě dvojice navštívila i sídlo společnosti Weibo, díky jejíž stejnojmenné sociální síti se začal psát tento neuvěřitelný příběh.

„Dříve bych řekl, že je to konec. Na základě toho, co se mi stalo, vím, že nikdy nevíte, co se bude dít. Kdo by si kdy pomyslel, že ukradený iPhone povede k takovému šílenému příběhu a přátelství napříč rozdílnými kulturami? Je to šílenství,“ uzavřel Matt svůj devítidenní výlet do Číny, který podrobně popsal prostřednictvím portálu BuzzFeed.

Autor:
Nejčtenější

Zatímco Apple rychle posiluje, Samsung pozvolna ztrácí své pozice
Nejprodávanější modely smartphonů na světě. Apple se směje zbytku světa

Je to krutá podívaná pro výrobce smartphonů s Androidem. Ať se snaží jakkoliv, tak první příčky okupují dva iPhony. Ty se prodávají už skoro rok a designově to...  celý článek

Motorola Moto X4
Toto je chystaná Moto X. Kdysi to bývala prémiovka

Řada Moto X bývala nejvyšší modelovou linií Motoroly, ale už loni tuto roli převzala kolekce Z. Nyní „xková“ řada hlásí návrat, ale model X4 nemíří na vrchol....  celý článek

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

Podobu iPhonu 8 potvrdil řetězec McDonald’s.
Hamburgerový král prozradil podobu iPhonu 8 s vykrojeným displejem

Představení chystaného výročního iPhonu se blíží. Řada vlastností už byla potvrzena. Nyní přichází další, a to od neočekávaného zdroje. Vzhled telefonu...  celý článek

Další z rubriky

Nokia vyhrála patentovou válku s Applem
Nová Nokia získala patenty od Microsoftu. Původně patřily staré Nokii

Když před lety Microsoft spolkl finskou Nokii, součástí transakce byl i převod stovek hodnotných designových patentů. Server NokiaMob teď přišel s informací,...  celý článek

Ilustrační obrázek
Největší žrouti baterie v mobilu. Vyrábí je hlavně Google a Samsung

Společnost Avast připravila přehled mobilních aplikací, které nejvíc ovlivňují výdrž baterie smartphonů s operačním systémem Android. Nejčastěji jde o nástroje...  celý článek

rozbitý telefon
Revoluční patent: mobil si sám opraví prasklý displej

Zní to jako pořádné sci-fi, ale praskliny na displeji možná mobily v budoucnu opraví samy. Poslední patent Motoroly naznačuje, že se na takové technologii už...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.