Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pár e-mailů v zahraničí může stát jako půl dovolené

Data na dovolené jsou stále ještě velkým strašákem peněženky. Díky povinné službě EU limit sice o něco menším než dříve, ale i v jeho rámci vám může přijít účet, na který budete jen nevěřícně zírat. Mimo EU a vybrané evropské státy nabízí limit pouze Vodafone. Víme, co udělat, aby faktura byla co nejnižší.
Pozor na data v zahraničí, jsou pořád drahá.

Pozor na data v zahraničí, jsou pořád drahá. | foto: Profimedia.cz

Čtenářka Eliška jela na dovolenou do Asie. Před odletem zapomněla vyřešit, jak naloží se zahraničními daty. Internet sice na cestách vůbec nepoužívala, ale než si uvědomila, že se jí například stále synchronizuje e-mail, několik dní to trvalo. Následně přišla faktura na tisíce korun. 

Ani Petr, který si vyjel do Turecka se synem, jenž často navštěvoval Facebook a YouTube, nic neřešil. A pak se divil. Synova faktura zněla na 7 tisíc korun, což byla poloviční cena zájezdu pro jednoho.

Takové případy se množí čím dál více. Většina chytrých telefonů se na povolení zahraničních dat zeptá, pravidlem to ale není. U nejnovějších smartphonů vybavených desítkami aplikací si člověk nikdy není jistý, jaká data a aktualizace telefon na pozadí stahuje.

A pokud si nezařídíte balíček, operátor vás sedře z kůže účtováním po přenesených datech, které je zvláště mimo Evropu hodně drahé. Služba EU limit funguje u dvou největších operátorů jen v EU a dalších vybraných evropských státech. Pouze Vodafone nabízí zvolení vlastní výše limitu pro celý svět.  

U operátorů volte balíčky

Řešení je několik. Pokud internet v zahraničí budete potřebovat a nechcete se spolehnout na volně dostupné wi-fi sítě, povede vaše cesta na stránky operátorů s nabídkou zahraničních datových tarifů a balíčků. Stále platí, že nejobtížněji kontrolovatelným způsobem účtování bývá zpoplatnění podle přenesených dat. Zároveň je to způsob, který vám většinou operátor naúčtuje, pokud si žádný speciální tarif nebo balíček nezakoupíte.

U O2 tímto způsobem zaplatíte 24 korun/MB v EU, 240 korun/MB ve zbytku Evropy a 300 Kč ve zbytku světa. T-Mobile má tři sazby odstupňované podle států, a to 60 Kč/MB, 290 Kč/MB a 410 Kč/MB, Vodafone rovněž podle cílové destinace 30 Kč/Mb, 250 Kč/MB a 300 Kč/MB. Zóny přibližně odpovídají Evropské unii, zbytku Evropy a celému světu. Každý operátor má ale země rozloženy jinak. Je nutné se podívat, do jaké skupiny spadá plánovaná destinace.

Výhodnější jsou zahraniční datové balíčky. T-Mobile nabízí Travel&Surf na den, na týden nebo na měsíc. Balíčky platí pouze v Evropě a vybraných zemích. Denní a měsíční je nyní v letní akci. Za první jmenovaný zaplatíte akční cenu 149 Kč a k dispozici máte 20 MB (do 3 MB je to 29 Kč). Na týden si musíte vystačit s 50 MB, a to za cenu 540 korun. Balíček na měsíc obsahuje 200 MB a stojí v akci 490 Kč, je tedy výhodnější než týdenní. Vyplatí se tak i na kratší než měsíční dovolenou.

Vodafone nabízí zajímavou možnost pro zákazníky, kteří v Česku mají Internet v mobilu nebo Internet v mobilu naplno. Ti si mohou v případě odjezdu do zahraničí zaplatit Vodafone Passport data na den nebo Vodafone Passport data na stálo. Umožňuje za příplatek pokračovat v užívání tarifu jako doma.

To znamená, že konečný účet bude obsahovat částku, kterou zákazník platí běžně doma (177 nebo 315 Kč) plus částku za den či měsíc v zahraničí (50 nebo 177 Kč). Při překročení limitu FUP se pouze zpomalí rychlost, žádné peníze navíc se neúčtují. Tyto tarify ovšem platí pouze ve vybraných evropských zemích.

Vodafone nabízí ještě Připojení ze zahraničí na den a Připojení ze zahraničí na stálo. Tato nabídka je ovšem méně výhodná než výše zmíněné tarify. Za denní balíček zaplatíte v případě využití méně než 5 MB dat podle země 80 či 160 korun, v případě využití 5–50 MB dat podle země 350 nebo 700 Kč. Připojení ze zahraničí na stálo nabízí 200 MB a podle země za něj zaplatíte 1 600 nebo 3 200 Kč.

U O2 vychází nejvýhodněji balíček Eurodata, který v zemích EU nabízí 250 MB za bezkonkurenčních 480 korun. Další balíčky sice už nejsou tak výhodné, platí ale po celém světě. Na výběr jsou 2, 4, 10 a 50 MB, a to za ceny 60, 120, 240 a 1 200 korun.

Zkuste místního operátora

Existuje však ještě jedno řešení, jak vyřešit datový roaming v zahraničí a nezaplatit majlant. Pokud směřujete do oblíbené prázdninové destinace, jako je Chorvatsko, Tunisko, Španělsko a jiné, zeptejte se přímo na místě v trafikách nebo pobočkách lokálních operátorů na místní SIM kartu. Existují takové, které vám umožní datovat nebo volat do České republiky výrazně levněji než kterýkoliv domácí operátor, o levných hovorech v zemi nemluvě.

Pokud data nebudete potřebovat, vypněte je

Limit je užitečný

Hrozba nehorázných účtů za připojení rapidně poklesla spolu se zavedením povinného roamingového limitu na data. Ten má u každého operátora trochu jinou podobu: buď objemovou, nebo finanční. Platí, že je aktivován automaticky, zákazník si jej může změnit či deaktivovat (v takovém případě si jej pak musí znovu aktivovat, pokud o něj bude při dalším odjezdu do zahraničí stát). Operátor vás upozorní SMS v případě dosažení 80 a 100 procent limitu. Po jeho vyčerpání je datové spojení přerušeno. V SMS rovněž najdete instrukce, jak postupovat, pokud chcete datový přenos obnovit.

Nepoužívat data v zahraničí, a tedy nic neutratit, zní jednoduše. Nezapomeňte ale, že chytré telefony synchronizují e-maily, aktualizují aplikace a nepozorovaně mohou v součtu stáhnout poměrně solidní objem dat. Což spolu s tím, že bez aktivace roamingového balíčku platíte většinou tím nejnevýhodnějším způsobem, tedy za objem přenesených dat, může znamenat nečekaný průvan v peněžence. Je ale několik způsobů, jak datové přenosy v zahraničí vypnout.

Nejjednodušší je to v samotném telefonu. Některé, jako třeba iPhone, nabídnou přímo vypnutí datového roamingu, u jiných si musíte poradit sami. Nejbezpečnější je přejmenovat a tím znefunkčnit přístupový bod nebo body. To zvládnete buď ručně (po návratu jej pak musíte přejmenovat zase zpátky a vše bude fungovat), nebo pomocí aplikací, které seženete na téměř všechny operační systémy.

Přes všechna opatření se ale může stát, že se telefon bude vehementně snažit připojit a neustále vás obtěžovat dotazy na povolení. Někteří čtenáři si stěžují, že i přes ukončené či zakázané spojení se jejich telefon stejně k internetu připojil.

Nejjistější by tedy mělo být obrátit se na operátora. Vodafone tuto funkci nabízí ve své Samoobsluze pomocí pokynu "blokování připojení". Po návratu je potřeba připojení znovu aktivovat. U T-Mobilu se vypnutí dat dá zařídit telefonátem na infolinku. O2 po telefonu nebo na sociálních sítích poradí s vypnutím dat přímo v telefonu.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...