Palm slaví 10. výročí - největší legendy kapesních počítačů II.

Společnost Palm oslavila 10 let od uvedení svého prvního PDA na trh. Ohlédněte se s námi, jak to všechno začalo a které palmy se staly doslova legendou. Připomeneme si Zire, Tungsteny nebo komunikátor Treo.

Po včerejším prohlídce kapesních počítačů z rané éry Palmu vám přinášíme přehled dalších významných modelů tohoto výrobce.

Tungsten T - bestseller

Tungsten T znamenal v produktovém portfóliu Palmu malou revoluci - výrobce se odklonil od starších modelů řady III a V, se kterými nemohl konkurovat PocketPC platformě, a představil zcela novou řadu.

Model T nabídl inovovaný hardware, ale také nový operační systém PalmOS 5. Kromě toho bylo zařízení ve srovnání s předchůdci i konkurencí opravdu malé a to díky unikátní vysouvací konstrukci.

Displej zobrazoval 320x320 bodů, zařízení nechyběl SD/MMC slot či hlasový záznamník, který předchozí palmy neměly. Tungsten T si majitele hýčkal i technologií Bluetooth.

Recenzi zařízení najdete tady, dlouhodobé zkušenosti s ním pak zde.

High-end model se dočkal i několika následovníků - Tungsten T2 nabídl více paměti (32MB RAM oproti 16MB), lepší displej nebo operační systém. Design i koncepce zůstaly až na jiný odstín stejné.

Opravdové změny přinesl až Tungsten T3 uvedený krátce po modelu T2. Základem T3 je procesor Intel XScale, známý dříve spíše z PocketPC zařízení. Tomuto procesoru o frekvenci 400MHz sekunduje 64MB paměti. Tím nejdůležitějším byl ale úplně nový displej. Jeho rozlišení činilo 320x480 bodů.

Zkušenosti s tímto zařízením najdete tady.

Tungsten T5, který na trh přišel v roce 2004 ustupuje od vyšupovacího mechanismu, chybí mu však i jiné funkce z předchozích modelů jako vestavěný mikrofon, kolébka atp. Recenze zde.

Kromě řady T se na trhu objevil také Tungsten E. Tento model nižší střední třídy není zaměřen na manažery, ale na běžnější uživatele. Mezičlánek mezi Zire 71 a řadou Tungstenů T má displej o rozlišení 320x320 bodů a chybí mu Bluetooth. Díky své malé velikosti, lehkosti a nízké ceně (199 USD) se tento model prodával velmi slušně - přes dva milióny kusů jsou toho důkazem.

O půldruhého roku později byl představen jeho nástupce, model E2. Ten má prakticky stejný design (který je následně ještě několikrát použit u dalších modelů), rychlejší procesor a o něco lepší displej. Přibyla podpora Bluetooth, avšak o 50 USD se zvýšila prodejní cena.

Tungsten C měl výrobci vrátit punc inovátora. Kromě nového designu a použití plastů, kvůli kterým ovšem palm působil levným dojmem, nabídl i výbornou hardwarovou výbavu - 400MHz procesor, 64MB RAM, podporu Wi-Fi či hardwarovou QWERTY klávesnici. Cena tohoto zařízení činila 499 USD a možná proto se Tungsten C nerozšířil tolik jako předchozí modely.

Zire - sázka, která vyšla

Palm Zire byl oznámen v podobnou chvíli jako Tungsten T, na rozdíl od něj se však zaměřoval na zcela jiné zákazníky. Díky ceně 99 USD útočil na masy a tento tah se výrobci vyplatil.

Zire nabídl černobílý, nepodsvícený displej a díky tomu velkou výdrž na akumulátor. K tomu jednoduché ovládání, snadnou synchronizaci a především neodolatelnou cenu.

Recenze Zire tady.

Také model Zire se dočkal dalšího rozšíření - Zire 31 nabídl barevný displej a 200MHz procesor, multimediální Zire 72 pak excelentní obrazovku, 1.3MPix fotoaparát či Bluetooth.

Treo - komunikátor

Na počátku 21. století bylo jasné, že kapesní počítače jako takové náročným zákazníkům stačit nebudou. Koncem roku 2001 se objevuje první Treo, ještě pod taktovkou Handspringu. Ten v polovině roku 2003 Palm pohltí a, chvíli na to, se přejmenuje společnost na palmOne. Koncem roku 2003 přichází na trh Treo 600.

To nabídlo uživatelům kromě podpory GSM/GPRS také SD/MMC slot se SDIO, který předchozím komunikátorům chyběl, PalmOS 5 systém či digitální fotoaparát.

Na trh se dostalo zařízení s poměrně rychlým procesorem, avšak displejem o rozlišení pouze 160x160 bodů. I tak se Treo stalo prodejním hitem. O rok později se do prodeje dostává model 650, který nabídne uživatelům lepší displej (320x320), po kterém tak volali, zrychlení doznal rovněž procesor a baterie je konečně vyjímatelná. Zůstal ovšem digifotoaparát s mizerným rozlišením 0,3 megapixelu nebo absence podpory Wi-Fi.

V září roku 2005 bylo oficiálně představeno Treo 700w - jak je z označení patrné, jedná se o model s operačním systémem Windows Mobile namísto PalmOS.

Ten má podobnou výbavu jako Treo 650 s tím, že displej je menší (240x240 bodů). Ze zájmu uživatelů se dá soudit, že se jim palmOne s Microsoftem trefili do noty a také tento model trhá rekordy v prodejích.

LifeDrive - poprvé s pevným diskem

V polovině roku 2005 rozčeřila společnost Palm (přejmenovaná na původní název z palmOne) stojaté vody svým prvním zařízením s integrovaným pevným diskem. LifeDrive nabídl diskovou kapacitu 4GB, Wi-Fi i Bluetooth. Startovací cena činila 499 USD, nyní se nechá tento palm koupit za cenu o 100 USD nižší a v brzké době je očekáván jeho nástupce.

Resumé 

Za deset let prodal Palm více než 34 miliónů svých zařízení, z čehož je téměř desetina tvořena smartphony. Pro palmy existují téměř tři desítky tisíc aplikací.