Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Palm IIIx, silnější verze Pallm III

aktualizováno 
Palm IIIx dominuje zejména třemi významnými rysy: větší pamětí, bezkonkurenčním displejem a kompatibilitou příslušenství. Pokud jsou to ty faktory, které upřednostňujete, pak při koupi jednoznačně doporučuji Palm IIIx před Palm III.
Palm IIIx v kolébce Na trhu je nová, silnější verze Palm III. Když uvážím a porovnám dobu nutnou k tomu, aby se nová verze Palm III dostala na náš trh, musím říci, že se od dob, kdy to trvalo i půl roku něco změnilo. Oficiální cestou to netrvalo ani měsíc a s přihlédnutím na to, že právě probíhá Cebit je tedy co říci. 3Com se tentokrát snažil, to se mu musí nechat.

Jedna z prvních firem, která začala na našem trhu Palm IIIx a PalmV již skutečně prodávat, a která mi Palm IIIx na recenzi poskytla je AXON HW&SW. Patří ji za to velký dík.

Když si Palm IIIx koupíte, dostanete:

 • Palm IIIx organizer s krytem displeje
 • 2 ks baterií AAA
 • kolébku s 9pin konektorem pro sériový port
 • redukci mezi kolébkou a 25pin sériovým portem
 • Applications Handbook - knížku popisující aplikace Palm III
 • CD-ROM s Palm Desktop pro pořizování a synchronizaci dat na PC
 • Booklet Getting Started - v osmi bodech popsán princip práce s Palm III
 • Registrační karta
 • Graffiti Stickers - nálepky s nápovědou pro psaní znaků Graffiti, dají se nalepit na vnitřní stranu krytu Palm IIIx
 • 2ks kartiček s nápovědou pro psaní znaků Graffiti
 • Karta s telefonními kontakty na mezinárodní podporu
 • Accessory Catalog - katalog příslušenství pro PalmPilota a Palm III
Pozor!
Chybí CD s bonus Packem. Příznivci Outlooku nezoufejte. Pocked Mirror je na CD společne s Palm Desktopem.

Vzhled a tvar
Je totožný s modelem Palm III a to včetně krytu displeje. Pokud se však pozorněji podíváte, zjistíte, že v levém horním rohu je označení Palm IIIx. Na té části displeje, určené pro psaní graffiti však naleznete malé změny, spíše kosmetického rázu. Změnila se ikona pro spouštění manažeru aplikací (Launcheru). Místo šipky je domeček. Mírně vypouklá ikona pro aktivaci menu již není vypouklá, ale plochá. Změnila se také ikona pro kalkulačku, ale principem v ní zůstaly znamének (+ - x :)
U všech ikon však již není jejich popis. Na zadní části nedošlo k žádným změnám, snad vyjma potisku víčka pro baterky, které nese logo Palm Computingu. Zůstal i IrDA port, zkoušel jsem přenos dat z celé aplikace Adresář a bez problémů. Tužka také nedoznala žádných změn.

Co je uvnitř
Hlavní změnou Palm IIIx je jeho větší "obsah". Palm IIIx je vybaven 4MB paměti RAM. Uvnitř je schován slot pro přidání další paměti. Zda porušíte záruční podmínky či nikoliv je otázkou do diskuse. Pokud ano, pak tento slot ztrácí alespoň u nás po dobu půl roku jakýkoliv význam. Pro uživatele, kterým 2MB nestačily je to jistě vítaný přínos. Do Palm IIIx teď můžete zadat variantně až 12 tisíc adres, 5 let dopředu schůzku, 3000 úkolů, 3 poznámek nebo 400 emailových zpráv. 4MB jsou již mnohem lepším odrazovým můstkem pro nasazení firemních aplikací, které bývají náročnější na využití paměti nebo pro solidní práci s většími soubory v Quicksheetu. Inovováno bylo i číslo operačního systému PalmOS na 3.1, který by měl ještě tak o 10-15% zvýšit výdrž baterií. Palm IIIx má inovovaný procesor Motorola DragonBall EZ 16MHz. PalmOS 3.1 je uspůsoben přímo pro něj a tak současní uživatelé Palm III nebudou moci provést na tento PalmOS update.

Displej
Po zasunutí dodaných baterií a prvním zapnutí Palm IIIx však zjistíte, že nejsilnějším trumfem nového Palm IIIx je displej. Všichni, kdo společně se mnou měli možnost porovnat displej Palm III a Palm IIIx došli ke stejnému názoru jako já. Inverzní podsvětlení Displej je naprosto fantastický. Ostrý, jasný a velmi dobře čitelný i za šera. Trošku rozporuplným rysem z hlediska výhody či nevýhody tohoto displeje je jeho inverzí podsvícení. Opticky to vypadá, že svítí jenom ikonky a jejich popisy. Jde však pouze o efekt, nikoliv o úmysl ušetřit baterie. Displej u Palm IIIx je opět podsvícen celý (i na okrajích), jen je zaměněn bit pro vysvícení bodů. Ostatně stejného efektu můžete dosáhnout u Palm III s hackem Gagdet hack.
Jediným drobným nedostatkem, který jsem mohl zpozorovat u jinak naprosto skvělého displeje, byl fakt, že se oproti Palm III jen o něco málo pomaleji překresluje. Pokud se pozorněji zadíváte, můžete tuto skutečnost spatřit, pokud se například pokusíte aktivovat menu s následným přepínáním mezi jednotlivými položkami. Při běžné práci to však ani nepoznáte.
Jsem přesvědčen, že se tvůrcům displej moc vydařil a ještě dlouho nenajde svého konkurenta. Skalní příznivci slavných Newtonů mi hned stačili připomenout, že takový displej měl Newton už od začátku. Musel jsem jim dát za pravdu. Displej, původně nazelenalý, je nyní zbarven více do žluta a fyzickým porovnáním s Newtonem jsem se mohl přesvědčit na vlastní oči.

První spuštění
Po spuštění Vás přivítá úvodní okno s názvem Palm Computing platform a spustí se autosetup. Jde vlastně o jakéhosi průvodce pro úplné laiky, pomocí kterého si můžete ve čtyřech krocích nastavit základní parametry Palm IIIx. Nápadně svým principem připomíná průvodce z Windows. Dokonce se v průvodci objevuje i animace, která naznačuje, že máte z krytu vytáhnout tužku a ukázat kdekoliv na displej.
V druhém kroku je Vám na displeji vysvětlen způsob kalibrace displeje s následnou skutečnou kalibrací postupným ukazováním do středu nitkových křížů. Po kalibraci si ve třetím kroku můžete nastavit správnou zemi pro formát údajů, správný čas a datum. Ve čtvrtém kroku jste pouze informováni o úspěšném nastavení Palm III. V případě, že budete chtít toto nastavení opakovat, můžete spustit novou aplikaci Welcome. Stejného efektu docílíte tím, že spustíte aplikaci Prefs a v General a Formats nastavíte stejné hodnoty.

Launcher
Po nastavení Palm IIIx se objeví již známý Launcher. Je úplně stejný jako u Palm III, pouze v něm přibyly dvě aplikace. Výše zmíněná apliakce Welcome a aplikace Graffiti. Ta jediná je jakýmsi prvkem navíc, dá se smazat nebo přes IrDA port překopírovat do jiného Palm III nebo Palm IIIx. Aplikace Graffiti plní funkci jakéhosi průvodce praktické výuky psaní znaků Graffiti.
Na rozdíl od hry Giraffe, která je v Palm III zde přímo vidíte průběh psaní s tvarem a vzhledem znaku, odpovídajícího Vašemu tahu tužkou. Tato aplikace se zejména laikům moc líbila.

HotSync v Palm IIIx
Změnou prošla aplikace HotSync. Na první pohled se změnily pouze ikony. Pokud však aktivujete menu, zjistíte, že v něm přibyly další položky:

 1. pro nastavení modemu, pro případ kdy synchronizujete data z Palm IIIx přes modem pomocí vzdáleného připojení ke sdíleného modemu například ve firemní síti nebo pouze s modemem, připojeným k samostatnému počítači.
 2. pro nastavení synchronizace dat se samostatným počítačem (přes kolébku nebo pomocí kabelu) nebo s počítačem připojeným do sítě.
 3. pro nastavení síťové synchronizace. Pokud synchronizujete data přes kolébku s počítačem připojeným v síti (pracující na IP protokolu), nemusí tato data bezpodmínečně ležet na lokálním disku totoho počítače. Můžete s výhodou použít data z kteréhokoliv jiného. Stačí zadat jméno tohoto PC, jeho IP adresu a masku podsítě. Stejné parametry se dají nastavit v aplikaci HotSync na PC, ke kterému je připojena kolébka.
V podstatě se dá říci, že do operačního systému Palm IIIx vývojáři implementovali NetSync. Tento sw je volně ke stažení na www stránkách společnosti Palm Computing.

On-Line nápověda
Dalšími nepatrnými změnami, které nepovažuji za důležité, prošly změny obsahu informačních helpů (i) pro jednotlivá okna. Některé mají změněn pouze slovosled, jiné mají úplně nový obsah.

Adresář
Nepatrnou inovací prošly i popisy polí v aplikaci adresář. City bylo nahrazeno Town a Zip code bylo nahrazeno Post code.

Palm Desktop 3.01

Logo Palm Desktopu 3.01
se standardně instaluje do adresáře Palm, pokud vyberete Custom Instalation, můžete si vybrat z následujících možností:

 1. Palm Destop 1752 kB
 2. HotSync Manager 5.671 kB
 3. Mail application 2099 kB
 4. Expense 701 kB
 5. QuickTour 3516 kB
Dalším krokem instalace je možnost volby, se kterým Desktopem chcete synchronizovat data. Buď s Palm Destopem nebo s MS Outlookem. Za instalací synchronizace s MS outllokem se jistě skrývá PocketMirror. Při instalaci se vypíše chyba, která upozorňuje na fakt, že instalační program nemůže nainstalovat makro pro MS Word do příslušného adresáře a tak jej nainstaluje do adresáře Palm. Chyba je v lokalizaci Windows, které používají pro názvy některých adresářů české výrazy, které instalátor Palm Destopu neumí rozpoznat.

Přesto, že jsem prováděl upgrade do stejného adresáře, instalátor mlčel a s klidem všechny instalované soubory přepsal.

Dalším krokem je konfigurace E-mail klienta na PC pro synchronizaci elektronické pošty. Zobrazí se menu pro:

 • MS Outlook
 • MS Outlook Express
 • Lotus cc:Mail 2.5, 6.0, 7.0 nebo vyšší
 • Microsoft Exchange 4.0 nebo vyšší (nebo Windows Messaging)
 • Eudora Pro 3.0.3 nebo vyšší
 • Eudora Lite 3.0.3 nebo vyšší

Vybral jsem MS Outlook a pokračoval dál. Instalátor dokončil instalaci a spustil se HotSync 3.0.2.

HotSync 3.0.2 na PC
Ikona HotSync Má novou ikonku a taky spoustu nových funkcí, určených převážně pro synchronizaci dat z jiných PC s použitím sítě. V základním menu přibyla kromě možnosti synchronizace Local a Modem také synchronizace Network. Zobrazí se okno, ve kterém můžete vybrat uživatele, s jehož daty chcete synchronizovat Palm IIIx. Nový HotSync má celou řadu možností, převážně tehdy, pokud máte přístup k síti nebo se sítí pracujete.


Nastavení sítě v HotSyncu


Upozornění:
Jak již bývá zvykem, i v novém Palm Desktopu vývojáři opět ignorovali naše národní prostředí a tak zde najdete opět chybu se zobrazováním znaků v aplikaci Memo. Problém velmi lehce odstraníte, pokud použijete upgrade zde na Mobil serveru. Pokud používáte Palm III s updatem operačního systému (např. na verzi 3.02) , musíte před první synchronizací Palm IIIx s novým Palm Destopem 3.01 provést v adresáři "C:\Palm\..uživatel...\Backup" vymazání souboru Saved_Preferences.PRC. Jinak se Vám Palm IIIx "kousne".

Testy aplikací
Nový Palm IIIx jsem testoval s Češtinou 0.5, aplikacemi Quicksheet 3.1, HandStamp Pro, HandWeb, HandPhone SMS, HandPhone MGR, AportisDOC 2.0, TealPaint, IrLink 1.2 a MahJongg. Zkoušel jsem komunikaci přes IrDA port, posílání mailů, práci s velkými tabulkami a naprosto bez problémů.

Závěrem nezbývá říci nic jiného, než to, že Palm IIIx dominuje zejména třemi významnými rysy: větší pamětí, bezkonkurenčním displejem a kompatibilitou příslušenství. Pokud jsou to ty faktory, které upřednostňujete, pak při koupi jednoznačně doporučuji Palm IIIx před Palm III.


Nejčtenější

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Zatímco Apple rychle posiluje, Samsung pozvolna ztrácí své pozice
Nejprodávanější modely smartphonů na světě. Apple se směje zbytku světa

Je to krutá podívaná pro výrobce smartphonů s Androidem. Ať se snaží jakkoliv, tak první příčky okupují dva iPhony. Ty se prodávají už skoro rok a designově to...  celý článek

Motorola Moto X4
Toto je chystaná Moto X. Kdysi to bývala prémiovka

Řada Moto X bývala nejvyšší modelovou linií Motoroly, ale už loni tuto roli převzala kolekce Z. Nyní „xková“ řada hlásí návrat, ale model X4 nemíří na vrchol....  celý článek

Nokia 8
Nejlepší Nokia 8 má skvělý výkon a je to první „obojíčkový“ smartphone

Nový vlastník značky Nokia konečně představil svůj top model. Novinka s označením 8 je špičkový smartphone, který ctí tradice. Nemá displej přes celé čelo, ale...  celý článek

Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

Další z rubriky

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Render chystaného Xiaomi Mi 6c
Xiaomi se daří a rozšiřuje výrobu vlastních procesorů

Firma Xiaomi je aktuálně již pátým největším výrobcem smartphonů. Podle nepotvrzených zdrojů nyní chystá odlehčenou verzi svého současného topmodelu. Přístroj...  celý článek

Zatímco Apple rychle posiluje, Samsung pozvolna ztrácí své pozice
Nejprodávanější modely smartphonů na světě. Apple se směje zbytku světa

Je to krutá podívaná pro výrobce smartphonů s Androidem. Ať se snaží jakkoliv, tak první příčky okupují dva iPhony. Ty se prodávají už skoro rok a designově to...  celý článek

Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám
Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám

Jak se jiné ženy postavily k nevěře a co jim pomohlo.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.