Ovládejte své auto z mobilu

  • 26
Proč pasivně čekat, až vám ukradnou auto, zabouchnete si klíče či zapomenete zhasnout světla. S GSM pagerem můžete leccos ovládat pouhým odesláním textovky.

Účinnost samotných autoalarmů už v posledních letech není zrovna nejlepší. Houkající auto téměř nikoho nepřekvapí, a tak pokud zrovna neparkujete v poklidné vesnici, není jeho účinnost zrovna nejlepší. Proto se jeho možnosti rozšiřují nejrůznějšími imobilizéry, zařízeními určujícími polohu či jinak znepříjemňujícími ukradení. Jedním z posledních trendů v zabezpečení je dálkové ovládání vozidla. Nejde pochopitelně o to, že byste sami převzali řízení, ale vzdálenou obsluhou různých elektrických komponentů, řídicí jednotkou počítaje a centrálním zamykáním konče, můžete zločinci znemožnit další jízdu. Jednoduchým, ale poměrně účinným řešením takového dálkového ovládání přes mobil je GSM pager od Zetronu.

Zetron GSM pager P1

Základem je řídicí jednotka, která má na starosti ovládání požadovaných zařízení. Podle zvolené varianty (P1 nebo P10) disponuje jedním respektive pěti výstupy a dvěma respektive šesti vstupy. Ty jsou na celém pageru, vyjma mobilního telefonu Ericsson T10, to nejdůležitější. Právě přes ně totiž ovládáte jednotlivé části vozu a naopak zjišťujete údaje od různých poplachových čidel či samotného zabezpečovacího zařízení. Tím, že varianta P10 má rovněž plně zastávat funkce autoalarmu, tak kromě výše uvedeného počtu základních rozhraní nabízí ještě možnost připojení expandéru, který počet vstupů/výstupů významně rozšiřuje. To ocení především ti, kteří chtějí své auto nejen chránit všemi potřebnými čidly, ale také trochu ovládat.

Řídicí jednotku programujete ukládáním příkazů do paměťových pozic SIM karty nebo prostřednictvím textovky předem daného formátu. Bude-li vám tedy například připadat podávání hlášení od každého čidla zbytečné, stačí jen do auta poslat SMS. Naopak chcete-li, aby událost na určitých senzorech vyvolala maximální poplach, máte k dispozici odeslání předdefinovaných textových zpráv až na tři telefonní čísla a zavolání na stejný počet stanic. Avízo bude odesláno rovněž při snaze o odpojení napájení či nedovoleném přeprogramování.

Pochopitelně že prostřednictvím textovky můžete také vyslat dotaz na stav jednotlivých vstupů. Pokud tedy dostanete avízo o nelegálním vniknutí, lze snadno zjistit, zdali zloděj už například nastartoval či jenom otevřel dveře. U modelu P10 máte navíc k dispozici ještě vestavěné hands-free, což znamená, že budete moci poslouchat zvuky v interiéru a s dotyčným nenechavcem krátce promluvit. Ovšem tuto možnost chce použít pouze tehdy, když můžete odesláním textovky například aktivovat imobilizér, aby dotyčný pochopil, že to s ním myslíte vážně. Jestli však stále nebude ochoten vzdát se své kořisti, lze přes eventuálně připojené GPS (satelitní poziční systém) aktuálně zjistit pozici vozu a kontaktovat policii.

Možnosti GSM pageru nejsou jenom v zabezpečení, ale i v takových maličkostech, jako když si zabouchnete klíče uvnitř vozu. Můžete sice namítnout, že v době dálkově ovládaného centrálního zamykání to snad ani nejde, ale opak je bohužel pravdou. Stačí, když například povezete psa, který poté, co si odskočíte ke kufru, tlapou stoupne na nepravé místo a vozidlo zamkne. Máte-li u sebe mobil, pak stačí odeslat textovku k opětovnému otevření. Podobných situací, kdy vám pomůže dálkové ovládání určitých funkcí auta, je mnoho. Stačí jen zapátrat v paměti. Pokud vás GSM pager zaujal, tak si připravte 7 000 Kč za verzi P1 respektive 9 000 Kč za P10.


Témata: GPS, mobilní, SMS