Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Outliner opravdu není sprosté slovo

aktualizováno 
Přehledy pro Palm Pilot

Kterak byste nazval, bratře vlastenče, správně česky outliner na Piloty ? zeptal se F.L.Věk.
Navrhuji sčrtník pro vzduchoplavce, bratře Věku

 

Outlinery jsou speciální typy aplikací, známé již z digitálních diářů (např. řady Sharp). Samotné slovo outline lze volně přeložit jako přehled, či náčrt. Umožňují vytvoření hierarchicky strukturovaného náčrtu zprávy, projektu, referátu, seznamu, prezentace, či projevu, ve kterých jsou takřka nezastupitelné. Upotřebí je téměř každý, kdo se zabývá čímkoliv kreativním.

K vysvětlení struktury se používají nejrůznější názvy/pomůcky - rodina-děti-sourozenci-vnuci, popř. strom-větve-listy, které budu používat i já, neboť je považuji za nejvýstižnější

Příklady:

outlinery.gif (30559 bytes)

Outlinery na PalmPiloty se pohybují v cenové kategorii 18-30 $ a je tudíž zbytečné je nějak dále strukturovat dle ceny a dejme se rovnou do jejich popisu :

wpe2.jpg (15779 bytes)Thought Mill

Je asi nejpopulárnějším outlinerem, který za svoji oblibu vděčí bezesporu své jednoduchosti a grafickému rozhranní. Zejména práce s přesouváním jednotlivých položek je kouzelná a hned vám taky učaruje. Program pracuje na principu jedné obrazovky, ve které se vše zadává. Má zabudované funkce pro výběr slova/řádku/položky, takže nepotřebujete SelectHack, MagicText, či EVEdit. Nemá odkazy na poznámky - vše musíte zadávat přímo do položek, což práci nesmírně zjednodušuje, ale nehodí se pro vytváření delších textů.

Na spodku obrazovky jsou dvě ikonky - koš a folder (odkládací složka), kam lze přesouvat a odhazovat jednotlivé položky (až 10) a následně je odtud, v případě potřeby, zase odebrat.

Program má ale jednu opravdu velmi výraznou slabinu - při delším psaní katastrofálně zpomaluje (to je dáno právě principem práce v jedné obrazovce), takže psaní delší věty se stává dost otravným.

ArrangerArranger

Síla outlineru je jednoznačně ve schopnosti vytvářet jednotlivé položky jako přímé odkazy (linky) na jednotlivé položky interních aplikací Palm/Pilota (Memo, ToDo, AdressBook, PhoneBook, Expense). Arranger takto zajišťuje provázanost zadaných úkolů, schůzek, kontaktů a poznámek do komplexních a ucelených projektů, kterážto schopnost může být v určitých případech neocenitelná a nemá ji žádný jiný outliner.

Jednotlivé položky se zadávají jako samostatné poznámky ve zvláštních obrazovkách. Program má jako jeden z mála (spolu s BrainForest) možnost číslovat položky, a to i zkráceným způsobem - se zobrazením pouze posledního pořadového čísla položky ve stejné hierarchii. Toto číslování spolu se změnou formátu fontů je výhodně umístěno jako tlačítko v základní obrazovce a dobře se tedy s formátováním pracuje. Umožňuje navíc nastavit rozdílný typ písma pro zobrazení databáze a pro zobrazení jednotlivé položky.

BrainForestBrainForest

Troufám si říct, že BrainForest je nejlepší dostupný program této kategorie. Ostatní aplikace převyšuje ale i cenou. Splní asi všechny vaše požadavky (snad s výjimkou linků z Arrangeru) má však jednu pro našince velmi nepříjemnou vlastnost - při zadávání textu nefungují české znaky. Dá se to sice obejít nadefinováním českých znaků do zkratek (ž = zu, á = ai, Ř = Ru apod.), nicméně zadávání diakritiky zkratkami přeci jen zdržuje (ach, mistře Jene, proč jsi jen odstraňoval ty spřežky...).

Neocenitelná je možnost přepnout na tzv. projektové zobrazení, což vám umožní (máte-li vytvořenu databázi projektu) sledovat % vyhodnocování plnění jednotlivých úkolů (položek), včetně zadání data zahájení a termínu ukončení. Tyto funkce z oblasti projektového řízení posouvají BrainForest do trošičku vyšší kategorie, než jsou ostatní popisované programy.

Existuje možnost různých typů číslování položek, důležitá je i možnost sdílení jednotlivých databází, tzn., že každá databáze je ukládána samostatně - tuto schopnost má pak už jen ListMaker. Výhodou programu je i skutečnost, že jej podporuje ve své poslední verzi 3.0 populární TealGlance, který umožní zobrazit ve své uvítací obrazovce úkoly až ze čtyř BF databází.

HiNoteHi-Note

Hi-Note je trošičku netypický outliner, který je možno považovat spíše za solidní náhradu interní aplikace MemoPad (pro ty, kteří nedají přednost Memo Plus). Nicméně umí taky něco, co ostatní neznají - umožní vkládat grafické náčrty.

Jednotlivé položky jsou vkládány jako samostatné poznámky, které lze hierarchicky přesouvat. Do Hi-Note můžete importovat všechny vaše poznámky z Memo aplikace a tuto pak přestat používat. Jistě zde oceníte, že s Hi-Note se vám zvýší limit pro maximální velikost poznámky ze 4 na 28kB, získáte možnost nastavení Read-Only poznámek, zobrazí se vám velikost každé poznámky atd..

ListMakerListMaker

Další trošku netypický outliner, který však splní většinu vašich požadavků a navíc přináší možnost definování jakýchsi šablon, ze kterých pak můžete jednoduše vytvářet výsledné projekty (např. funguje i jako shop/pack list, inventář, seznam úkolů apod.).

Jako jeden ze dvou outlinerů (spolu s BrainForest) umožní vkládat pro každou položku termín/datum. Nemá však číslování položek a jeho velikost je, ve srovnání s ostatními outlinery, neúměrně veliká.

 

 

ThoughtMill

Arranger

BrainForest

Hi-Note

ListMaker

Verze

1.04

1.12

2.1

2.02

1.67

Cena $

18

19

30

20

18

Velikost kB

60

76

73

37

116

Výrobce

Hands High Software

Olive Branch Software

Aportis

Cyclos

Synergy Solutions

           

Má číslování

--

ano

ano

--

--

Má checkbox

ano

--

ano

--

ano

Sorting

ano

--

ano

--

ano

Export/Import

Memo

Memo

Memo, ToDo

Memo

Memo, ToDo

Datové funkce

--

--

ano

--

ano

Poznámky

--

ano

ano

ano

ano

Koš

ano

--

--

--

--

Obrázky

--

--

--

ano

--

Samostatné DB

--

--

ano

--

ano

           

Shrnutí

 

Přednosti

Slabiny

hodnocení

ThoughtMill

Vzhled a design programu

Princip jedné obrazovky

Přehledné přesouvání položek

Rozšířená editace textu

Koš a folder

Při delším psaní výrazně zpomaluje

Nemá číslování položek

Při delších položkách nepřehledný

Neukládá databáze odděleně

****

Arranger

Linky na interní aplikace

Jednoduché přepínání číslování a volby fontů

Databáze neukládá odděleně

Nemá číslování položek

****

BrainForest

Komplexní produkt

Má projektové zobrazení, včetně znázornění % kompletace

Formátování číslování

Databáze ukládá odděleně

Vyšší cena

Obtížně se vkládá diakritika

*****

Hi-Note

Umožňuje vkládání náčrtů

Poslouží i jako náhrada interní MemoPad aplikace

Nemá řadu požadovaných schopností - číslování, checkbox, datum apod.

***

ListMaker

Vestavěné zobrazení umožňuje vytváření univerzálních šablon

Databáze ukládá odděleně

Velikost programu

Nemá číslování položek

****

 

Doporučení a závěr:

Názor na pořízení konkrétního outlineru bude velmi individuální, a to z jednoduchého důvodu - neexistuje nějaký univerzální recept, naše požadavky na program se mohou velmi různit - zejména podle způsobu použití. Článek byl vytvářen od začátku s tímto vědomím s tím, že by si každý měl dle popisovaných schopností a slabin vybrat ten svůj ideální produkt. Jsou, koneckonců, všechny shareware a každý uživatel má možnost si je v expirační době zdarma vyzkoušet (BrainForest dokonce po dobu 60 dnů).

Autor:


Témata: PalmOS, software


Nejčtenější

příslušenství k Samsungu Galaxy S8+
Natáhněte si na špičkový Samsung třeba mechanickou klávesnici

Vlastníci Samsungu Galaxy S8/S8+ mají spoustu možností, jakými doplňky si vylepšit svůj smartphone. Na výběr jsou různé kryty, pouzdra, sluchátka plus...  celý článek

Ilustrační snímek
Chtěl se vyfotit na záchodě. Omylem vystřelil a dostal šest let

Striptýzové kluby slibují nevšední zážitky, střelba mezi ně ovšem nepatří. O takový netradiční zážitek se loni 17. prosince návštěvníkům klubu Lust ve...  celý článek

Tchajwanský průmyslový designér Chris Wu navrhl koncept chytrých hodinek s...
Tyto chytré hodinky jsou opravdu inovativní. Mají otočný displej

Chytré hodinky s operačním systémem jsou poměrně mladou záležitostí, na trhu se objevily poprvé před čtyřmi roky. Doposud se ovšem mezi uživatele nerozšířily...  celý článek

Samsung Galaxy S8
Samsung S8+ v prodeji i ve verzi pro dvě SIM. Jeden slot je kombinovaný

Samsung začal na českém trhu oficiálně prodávat dvousimkovou verzi svého top modelu Galaxy S8+. Ovšem řešení neumožní používat dvě SIM a paměťovou kartu...  celý článek

Počet objednávek na Galaxy S8 předčil dosavadní rekord předchůdce o 30 procent
Hlasový asistent Bixby vám poslouží i v Česku. Pokud mluvíte anglicky

Samsung uvolnil svého hlasového asistenta i na český trh, stále však umí jen anglicky a korejsky.  celý článek

Další z rubriky

Záchranná služba představila ve středu oficiální mobilní aplikaci, pomůže...
Aplikaci české záchranky používá už 330 tisíc lidí, čekají ji vylepšení

Aplikaci Záchranka, která v naléhavých případech umožňuje přivolat si pomoc přes mobil, čekají v dubnu inovace. Spustí se zdokonalené funkce pro neslyšící a...  celý článek

Aplikace Facebook Messenger Lite je dostupná i v Česku
Šetří místo i data. Dietní Messenger od Facebooku je i v Česku

Facebook Messenger je jedním z nejpoužívanějších kecálků, ale ne všechny telefony si s ním poradí. Loni se tak zrodila myšlenka na odlehčenou verzi určenou pro...  celý článek

Find Wifi funkce na Facebooku
Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi síti.  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.