Sony Ericsson Xperia X10 s Androidem 2.1

Sony Ericsson Xperia X10 s Androidem 2.1 | foto: Mobil.iDNES.cz

Otestovali jsme update pro Xperie X10. Mají více funkcí a jsou rychlejší

  • 25
Sony Ericsson postupně uvolňuje update pro své modely řady Xperia X10. A konečně se dočkali i uživatelé v České republice. My jsme update na Android 2.1 vyzkoušeli na dvou modelech. V mnoha směrech jde o pokrok, jsou tu ale i nevýhody.

Update je podle všeho dostupný už pro oba druhy modelů. Tedy malé Xperie X10 mini a mini pro i pro velkou Xperii X10. Update probíhá u všech Xperií stejně. Telefon je potřeba připojit k počítači a spustit program Sony Ericsson PC Companion. Po detekci telefonu update sám nabídne, tedy pokud je tento dostupný. Průvodce updatem uživatele snadno navede, klíčem k úspěšnému provedení je neodpojovat telefon od počítače v průběhu samotného nahrávání aktualizace.

Update telefonů Sony Ericsson řady Xperia X10 na Android 2.1

Před provedením samotného updatu důrazně doporučujeme provést zálohu obsahu vašeho telefonu. Data na kartě zůstanou zachována, ale data v telefonu se updatem vymažou a to včetně nainstalovaných aplikací. Androidí Xperie mají v základní výbavě program Backup and Restore, ale ten nezazálohuje aplikace. Pokud vám stačí jen záloha osobních údajů z telefonu, poslouží dostatečně dobře. Pro zálohu aplikací ale musíte využít některý z programů z Android Marketu. Doporučujeme třeba třicetidenní zkušební verzi programu MyBackup. Po updatu je potřeba program nainstalovat znovu a zálohu obnovit.

Update telefonů Sony Ericsson řady Xperia X10 na Android 2.1Update telefonů Sony Ericsson řady Xperia X10 na Android 2.1Update telefonů Sony Ericsson řady Xperia X10 na Android 2.1

Co se zálohy týče, doporučujeme zálohovat opravdu jen ty nejnutnější aplikace a především aplikace, které jste si zakoupili. Ostatní programy raději po updatu nainstalujte z Marketu zčerstva znovu. Předejdete tím případným problémům s kompatibilitou programu s novou verzí systému. Tato nekompatibilita se nemusí na první pohled nijak projevovat, ale telefon se může restartovat nebo může mít vyšší spotřebu energie.

Ve všech případech přináší aktualizace řadu novinek. Většina z nich je krokem kupředu, ovšem velkým překvapením jsou některé kroky zpět. Update jsme testovali na Xperii X10 i na malé X10 mini pro. V obou případech jsme zatím mohli novou verzi vyzkoušet pouze krátce, ale první zkušenosti již hodně napovídají.

Řada nových funkcí přímo vyplývá z nové verze operačního systému. Android 2.1 tak například přináší konečně běžnou funkcionalitu Bluetooth. Bez problémů lze odesílat soubory, kontakty a další obsah. Nová je fotogalerie a dočkali jsme se podpory živých tapet a to i u malých Xperií X10 mini a mini pro. Malé Xperie ale nemají aktivní tapety standardně přednahrané, my jsme vyzkoušeli nedávno představenou tapetu Artemia od TAT. Jak malá tak velká Xperia dostaly i nové odemykací obrazovky. Způsob odemykání výrobce sjednotil a z toho pramení první rozpačité pocity. Zatímco u malých Xperií je nový způsob odemykání krokem kupředu, u velké X10 možná výrobce mohl nechat původní verzi. Každopádně Xperie se teď už nedají odemknout dvojitým stiskem tlačítka voleb vlevo pod displejem. Takže se telefon omylem neodemkne v kapse. Odemykání se provádí stiskem tlačítka a posunutím slideru jako u iPhonu. Sony Ericsson přidal i možnost snadného utlumení zvuků.

Sony Ericsson Xperia X10 s Androidem 2.1Sony Ericsson Xperia X10 s Androidem 2.1Sony Ericsson Xperia X10 s Androidem 2.1

Podobným způsobem nově funguje přijímání hovoru. Opět je potřeba posuvníkem sunout přes celou šířku displeje, namísto původní možnosti posunutím ze středu na tu nebo onu stranu hovor přijmout nebo odmítnout. Tahle verze se nám na Xperii líbila, nová, která kopíruje řadu ostatní produkce, je občas trochu nemotorná. A to obzvláště na velké X10, která se ani po updatu nezbavila občasných problémů s citlivostí displeje.

Sony Ericsson Xperia X10 s Androidem 2.1

Novinkou je i synchronizace kontaktů s Facebookem. Telefon přiřadí ke Google kontaktům obrázky z Facebooku a přímo z kontaktu se snadno uživatel dostane na jeho profil. Trochu potíž je ale s řazením kontaktů. Kontakty z Facebooku totiž systém zobrazuje seřazené podle jména a příjmení, zatímco ty z Googlu podle příjmení a jména. Dělá to nepořádek a uživatel si pro nápravu musí dát hodně práce s tím, aby facebookové kontakty, které telefon nepřiřadil těm z Googlu, manuálně spojil.

Velká Xperia X10 se dočkala i několika dalších novinek navíc. Kromě již dlouho avizovaného nahrávání HD videa s průběžným ostřením a celkem pěti obrazovek pro widgety, je tu i pár méně nápadných vylepšení. Třeba horní stavový pruh je nově o trochu širší, takže informace v něm jsou lépe čitelné. Menu se také nově nevytahuje ze spodního okraje obrazovky, ale vyvolává se pouze klepnutím na patřičnou ikonu. Animace otevírání menu ve stylu iPhonu nám přijde otravně zbytečná a bohužel ji na rozdíl od ostatních animací nelze vypnout. Zdá se nám také, že skrolování v samotném menu není úplně plynulé. Přitom telefony se celkově opravdu zrychlily a především u malé X10 je vše teď opravdu plynulé, rychlé a snadno ovladatelné.

Sony Ericsson Xperia X10 mini pro s Androidem 2.1

Jedním z kroků zpět je nastavení podsvícení. Telefony přišly o možnost zvolit v menu automatickou regulaci podsvícení a uživatel si může nastavit jeho úroveň pouze manuálně. Jenže je to trochu složitější. Manuální nastavení telefon respektuje na světle, ve tmě přeci jenom přijde ke slovu automatická regulace a telefon podsvícení tlumí.

Trochu neobvyklé je také nastavení e-mailových účtů. Android 2.1 standardně podporuje Exchange server a tak překvapí, že se Sony Ericsson nezbavil aplikací Moxier Mail nebo RoadSync, které se u jednotlivých modelů o tuto synchronizaci starají. U Sony Ericssonu jednoduše nativní synchronizaci odstranili a nadále používají aplikace třetích stran.

Žádné další výrazné funkční problémy jsme u updatu nezpozorovali. Uživatelé si stěžují třeba na nefungující synchronizaci Google kontaktů směrem z telefonu do Googlu. Jenže tento problém bývá způsoben nevhodnou volbou typu kontaktu při jeho zadávání. Jako typ kontaktu je potřeba zvolit kontakt Google. Časté stížnosti putují také směrem k výdrži baterie. Ta se pro mnohé uživatele prakticky zkrátila. Často však půjde o potíže způsobené instalací aplikací ze zálohy nebo nevhodné používání task managerů. Android 2.1 je totiž nepotřebuje. Často si uživatelé stěžují na podivné chování stavové diody, ta ale v našem případě funguje zcela korektně.

Celkově hodnotíme update na Android 2.1 pozitivně. Důležité je, že se telefon naučil některé již dnes zcela běžné a nutné funkce. Kladem je také samozřejmě podpora podstatně širšího počtu aplikací. Oficiálního updatu se tak rozhodně neobávejte, i přes drobné ústupky přeci jen přináší zásadní vylepšení.