Navigační systém Galileo

Navigační systém Galileo | foto: ESA

Osud Galilea zůstává nejistý - EU se nedohodla na způsobu financování

  • 7
Ministři financí států EU se dnes neshodli na způsobu financování navigačního systému Galileo, jehož osud tak nadále zůstává nejistý. Členské země totiž musejí najít celkem 2,4 miliardy eur, kterou jsou nutné k dokončení celého projektu.

EU dnešní rozhodnutí odsunula a vyzvala Evropskou komisi, aby přepracovala studii, která popisuje jednotlivé způsoby financování, ale podle ministrů ne dostatečně podrobně.

Členské státy se již shodly, že projekt budou financovat ze svých zdrojů, protože předchozí zapojení soukromých firem skončilo neúspěchem. Otázkou však zůstává, kde konkrétně finanční prostředky vzít, především v jaké kapitole evropského rozpočtu.

V současnosti existuje hned několik možností. První z nich je financování z přebytků, které vzniknou u zemědělských dotací. Druhou možností je nalezení finančních prostředků v rozpočtové kapitole 1a, kde se v současnosti Galileo nachází a jednou z posledních možností, kterou podporují i Češi, je odebrání části peněz (3,6 procenta) ze všech evropských programů.

Diplomatický zdroj ČTK rovněž potvrdil, že většina členských zemí se na dnešním jednání postavila proti revizi evropského rozpočtu na příští léta, které by bylo nutné v případě, že by peníze na Galileo putovaly z kapitoly zemědělství.

Galileo se měl stát podle původních vizí konkurentem amerického systému GPS (Global Positioning System). Do největších problémů se projekt, jehož náklady mají být 3,4 miliardy eur (93 miliard korun), dostal poté, co z něj kvůli obavám z návratnosti investic odstoupilo konsorcium soukromých firem.

Země EU se pak dohodly, že výstavba 30 satelitů bude hrazena z veřejných zdrojů a EK v září navrhla možnosti, jak projekt financovat.