Po éře zakulacených Nokií přicházejí na řadu ostřejší rysy

Po éře zakulacených Nokií přicházejí na řadu ostřejší rysy | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Ostrá vlna hudby přichází, recenze Nokia X3

  • 61
Nokia X3 vsadila na ostré hrany, přístroj rovnou zařadila do nové série X a do vínku mu dala solidní hudební výbavu. Ta sice ničím výjimečným neoslní, pokud bereme 3,5mm jack a FM rádio jako samozřejmost, ale u zákazníků by mohl model zabodovat spíše netradičním vzhledem a bohatou základní výbavou.

Základem každého hudebního přístroje nejen ze série XpressMusic je především MP3 přehrávač, slot na paměťové karty, FM rádio s RDS a 3,5mm jack. Všechno splňuje model X3 do puntíku a navrch přidává například schopnost naladit radiové stanice i bez připojených sluchátek.

Daleko podstatnější je ale zařazení tohoto přístroje do nové Xseries, která se vyznačuje především ostře řezanými hranami (platí i pro model X6) a výrazně zkracuje složité číselné označení. Srdcem telefonu je výtečné uživatelské prostředí Series 40 6th Edition se všemi svými přednostmi a spíše už minoritními nedostatky.

Celému zařízení se tak těžko něco podstatného vyčítá. Předně to může být pouze průměrný fotoaparát s rozlišením 3,2Mpix a trochu vyšší cena, za kterou si bez problému pořídíte podobně vybavené přístroje s dotykovým displejem. Hlavní hybnou silou modelu X3 je tedy spíš prakticky bezchybné technické zpracování a bohatá výbava.


Katalog mobilů:

Sony Ericsson W205 Nokia 5130 XpressMusic Nokia X3

Konkurence v podobě Sony Ericsson W205, Nokia 5130 a dnes recenzovaný přístroj.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Hudební přístroj ze střední třídy zaujme především zajímavým vzhledem, bohatou základní výbavou a třeba schopností naladit rádio bez připojených sluchátek. Nedostatky nejsou u tohoto přístroje nijak markantní.


Vzhled a konstrukce – už žádné obloučky

Přestože se model X3 barevným podáním podobá spíše zástupcům XpressMusic, od této řady ho odlišuje především ostré seříznutí hran. Zadní strana je však příjemně oblá a telefon padne skvěle do ruky. Jediným výraznějším prvkem na těle přístroje jsou především červené pruhy po bocích displeje. V jednom z nich jsou ukrytá tři tlačítka pro ovládání MP3 přehrávače a FM rádia. Na levém boku přístroje se nachází kryt pro paměťové karty, které lze tím pádem měnit i za běhu.

Recenze Nokia X3 detail2

Pochvalu si zasluhuje i přiměřená síla pružinky pro odkrytí klávesnice. Palec lze pohodlně zapřít o čtyřsměrný kříž a to bez obav, že byste náhodou zmáčkli některé tlačítko. Podobným chvatem klávesnici bezpečně schováte zpět pod displej. Zbytek konektorů je na horní straně telefonu a tvoří ho klasická sestava 3,5mm jacku, microUSB konektor a zdířka pro nabíječku.

Recenze Nokia X3 teloRecenze Nokia X3 teloRecenze Nokia X3 telo
Recenze Nokia X3 teloRecenze Nokia X3 teloRecenze Nokia X3 telo

Základní balení obsahuje 2GB microSD kartu, sluchátka ve stylu Sony Ericsson (nejsou to tedy klasické pecky) a microUSB kabel. Velmi příjemné jsou i rozměry zařízení, které činí 96 × 49 × 14 mm, hmotnost se zastavila na lehce nadprůměrných 103 gramech.

Klávesnice a ovládání – malá, ale výkonná

Na čelní straně u displeje nejsou od sebe jednotlivá tlačítka vůbec rozlišena a tvoří souvislý hladký povrch. Kupodivu to vůbec neškodí používání zařízení a za celou dobu testování jsme zaznamenali pouze minimum překlepů. Jediným vystouplejším prvkem je čtvereček okolo středního potvrzovacího tlačítka. Na pravém boku přístroje jsou tlačítka pro regulaci hlasitosti a spoušť fotoaparátu.

Recenze Nokia X3 teloRecenze Nokia X3 teloRecenze Nokia X3 telo
Recenze Nokia X3 teloRecenze Nokia X3 teloRecenze Nokia X3 telo

Tlačítka alfanumerické klávesnice jsou oddělena proužky měkkého plastu ve směru horizontálním i vertikálním. Stisk je jistý a psaní nečiní žádné problémy. Postěžujeme si však na relativně blízko umístěnou vrchní řadu tlačítek a občas budete palcem narážet do vrchního dílu telefonu.

Recenze Nokia X3 detail2

Srdcem přístroje je již zmiňované prostředí Series 40, které v porovnání s konkurencí nabízí skutečně bohaté možnosti přizpůsobit si telefon k obrazu svému. Vše začíná pohotovostní obrazovkou, různými klávesovými zkratkami a končí například uspořádáním jednotlivých položek v menu přístroje. Rychlost zařízení je na docela solidní úrovni, ale přesto jsme občas zaznamenali menší prodlevy, které by mohly vadit především zkušenějším uživatelům.

Displej a výdrž baterie – výtečný držák

Model X3 nabízí displej tradičních specifikací a ničím nevyčnívá z průměru. Úhlopříčka činí 2,2 palce, rozlišení 240x320pixelů a počet barev se zastavil na 262 tisících. Hůře už je na tom však čitelnost na přímém slunečním světle a telefonu nesvědčí především lesklá čelní strana. Na ní se samozřejmě zachytávají otisky prstů a jiné nečistoty a leštění bude na denním pořádku.

Recenze Nokia X3 detail2

Příjemně překvapila výdrž baterie, která se otočila vždy minimálně kolem pěti dní. To vše při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS zprávách a zhruba dvou hodinách poslechu hudby. U hudebního telefonu je důležitá i výdrž při kontinuálním přehrávání na 3/4 hlasitost a zde model X3 hravě přesáhl deset hodin.

Recenze Nokia X3 displejRecenze Nokia X3 displejRecenze Nokia X3 displej
Recenze Nokia X3 displejRecenze Nokia X3 displejRecenze Nokia X3 displej

Telefonní seznam a zprávy – Series 40 boduje

Kvality uživatelského prostředí a vlastně celé platformy se projevují i na telefonním seznamu, který pojme tisíc záznamů. Samozřejmě, že ke každému kontaktu můžete uložit nepřeberné množství údajů. Ty jsou uloženy ve sdílené paměti o velikosti zhruba 50MB a z této sumy si pár megabajtů uzme celá řada předinstalovaných aplikací.

Recenze Nokia X3 detail2

Velmi slušné body si odnáší editor textových zpráv, který jasně ukazuje, kolik znaků jste již napsali a do kolika částí bude text rozdělen. Nechybí ani "multimediální lišta", pomocí níž můžete zprávu předělat na MMS či přidat nějaký údaj z kalendáře či z telefonního seznamu. Další samozřejmostí je emailový klient a webový prohlížeč (v zařízení je rovněž Opera Mini), který může využívat datových přenosů GPRS či EDGE. Wi-Fi či podporu sítí třetí generace byste u tohoto zařízení hledali marně.

Recenze Nokia X3 displejRecenze Nokia X3 displejRecenze Nokia X3 displej
Recenze Nokia X3 displejRecenze Nokia X3 displejRecenze Nokia X3 displej

Organizátor a zábava – vše jako na dlani

Pomalu už je zbytečné zmiňovat integrované funkce jako převodník "všeho na všechno", kalendář, poznámky či další organizační programy. Příjemně však překvapí sedmero relativně kvalitních her, které se podařilo do telefonu vměstnat. Standardní je rovněž multimediální přehrávač, který dokáže třídit skladby podle několika různých kritérií. FM rádio podporuje funkci RDS a naladíte si ho i bez připojených sluchátek.

Recenze Nokia X3 detail2

Velkým zklamáním je však integrovaný fotoaparát s rozlišením 3,2 Mpix bez automatického zaostřování a přisvětlovací diody. Na horší ostrost snímků jsme již u takto levných telefonů zvyklí, ale pouze obtížně se přeneseme přes viditelný šum na fotografiích, které byly pořízeny za velmi dobrého denního světla. Video lze pořizovat v rozlišení 320 x 240 pixelů.

Recenze Nokia X3 foto M Recenze Nokia X3 foto M Recenze Nokia X3 foto M Recenze Nokia X3 foto M Recenze Nokia X3 foto M

Závěr – solidní stavební kámen

Pověstný první krůček se podařil nové X sérii téměř na výbornou. Zvědaví jsme rovněž na vyšší model X6, který nabídne prakticky plnou výbavu a disponuje dotykovým displejem. Pokud se vrátíme k hodnocení zařízení X3, musíme konstatovat, že přestože se jedná o po stránce technické výbavy skvělé zařízení, Nokia u něj trochu přestřelila cenu a nejedná se o natolik výjimečný kousek. Tím by se mohl stát v kategorii, která začíná na dvou a půl tisících korun. S cenou o tisíc korun vyšší však nejde o žádný zázrak a model X3 snadno zapadne nejenom mezi svými konkurenty ze série XpressMusic.

Podobně vybavené jsou totiž i přístroje s klidně poloviční cenou. Stačí zmínit například Sony Ericsson W205, Samsung S3110 či LG GB220. Nesmí se zapomínat ani na "dotykovou" konkurenci a modely jako je například Samsung Star, LG Cookie a mnohé další. Pokud chcete zůstat věrni Nokii, sáhněte třeba po modelech Nokia 5130, Nokia 2730 classic, Nokia 2700 Classic nebo Nokia 7210 Supernova.

Proč koupit?

  • bohatá základní výbava
  • kvalitní provedení
  • FM rádio s RDS
  • 3,5mm jack

Proč nekoupit?

  • menší prodlevy při používání přístroje
  • vyšší cena
  • horší fotoaparát

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

3 594 Kč s DPH