Finální verze Firefoxu 4 pro chytré telefony

Finální verze Firefoxu 4 pro chytré telefony | foto: www.skuggen.com

Ostrá verze Firefoxu pro Android je rychlá, ale velmi náročná

  • 18
Mozilla v minulých dnech uvedla ostrou čtyřkovou verzi svého prohlížeče pro PC a krátce na to i pro chytré telefony se systémem Android a Maemo. Aplikace je k mání zdarma v oficiálním marketu a je zajímavou alternativou k vestavěnému Google Chrome.

Zatímco ve světě stolních PC, notebooků a netbooků, zkrátka u zařízení s velkými Windows, je Mozilla Firefox velmi oblíbeným prohlížečem, v případě chytrých telefonů se teprve uchází o uživatelskou přízeň. Nedávno uvolněná verze je vůbec první finální verzí prohlížeče, doposud byla k dispozici jen beta. 

Firefox: náročný, ale stránky načítá svižně

Nový Firefox v paměti telefonu (nebo karty) uzme okolo 13 MB, což je srovnatelné s velmi dobrou Operou mobile. Jak ale záhy zjistíte, v ostatních parametrech je počin norského týmu daleko před Mozillou.

Už jen rolování načtenou stránkou je na Droidu Pro od Motoroly zcela plynulé, zato u Firefoxu je zřetelné cukání. A jak dokazují reakce uživatelů na marketu, aplikace je na řadě dalších telefonů dosti pomalá. Zkoušet ji na přístroji bez gigahertzového procesoru bude k vzteku. 

Firefox 4 pro Google Android
Firefox 4 pro Google Android
Firefox 4 pro Google Android

Firefox je také velmi náročný na operační paměť. Zatímco vestavěný Chrome potřebuje nezanedbatelných 39 MB, Firefox si nárokuje dokonce 54 MB RAM. Naproti tomu Opera mobile hospodaří s asi 15 MB. 

Kladné body si nováček připisuje za plynulé zoomování s využitím vícedotykového ovládání, které ale nechybí vlastně žádnému vyspělému prohlížeči. Zamlouvá se nám rychlý přístup k záložkám v boční liště, která je přístupná jedním tahem prstu. Pokud zacílíte jen na její úzkou část, lišta automaticky zajede, aby nebylo čtení webu ničím rušeno. 

Firefox 4 pro Google Android
Firefox 4 pro Google Android
Firefox 4 pro Google Android

Co se týče běžných funkcí, nabízí se možnost ukládat obrázky nebo je sdílet skrze emaily, SMS či Facebook. S textem na stránce sice není možné nijak pracovat, zajímavá je ale možnost uložit načtenou stránku ve formě PDF.

Vývojáři vyzdvihují velmi rychlé načítání stránek, Firefox má být v tomto směru třikrát rychlejší než předinstalovaný Chrome. Pravdou je, že řadu webů Firefox skutečně načetl zhruba za poloviční čas, u některých naopak váhal déle než vestavěný prohlížeč. Firefox nepodporuje Flash, rozumí si ovšem se standardem HTML5. 

Firefox 4 pro Google Android
Firefox 4 pro Google Android
Firefox 4 pro Google Android

Do prohlížeče lze dále doinstalovat řadu pluginů, které usnadňují a zpříjemňují brouzdání (například automatické opravy chyb při zadávání domény či zvětšení textu). Služba Firefox Sync pak po vytvoření účtu umožňuje sdílení historie, záložek či uložených hesel napříč platformami (např. mezi PC a telefonem). Jde tedy o analogickou funkci k Links od Opery.

Stále lepší, ale stále moc náročný

Celkový dojem je tedy lepší než byl v říjnu z betaverze, ovšem aby se mohl Firefox měřit s těmi nejlepšími své kategorie (Opera Mobile, Dolphin browser, Chrome), musí autoři zapracovat na optimalizaci. Velká hardwarová náročnost je zkrátka neoddiskutovatelná, na stejném telefonu běží konkurenční prohlížeče mnohem rychleji. A právě rychlá odezva je spolu se svižným a korektním načítáním webů tím nejdůležitějším parametrem.