Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Orange chce vzít Českému mobilu licenci

O třetí licenci se u nás napsalo mnoho, téma boje o ni je ale stále živé. Orange totiž podal rozklad proti vítězství Českého mobilu v tendru. Co to vše znamená?
Dva dny před koncem loňského roku přinesly Lidové noviny zprávu o tom, že konsorcium Orange podalo na ministerstvo dopravy a spojů ČR (MDS) rozklad, jehož účelem je zpochybnit výsledek výběrového řízení na licenci k provozování třetí sítě mobilních telefonů.

Výběrové řízení není ještě tak dávnou minulostí a nemusíme si jej proto detailněji připomínat. Jen pro osvěžení uvádíme, že konsorcium Orange tvoří úspěšný britský telekomunikační operátor Orange a taktéž úspěšná tuzemská firmy Gity, sídlící v Brně. Orange skončilo v tendru jen těsně druhé a i sám ředitel Českého telekomunikačního úřadu, David Stádník, několikrát věřejně litoval toho, že nebylo možné udělit licence dvě. Připomeňme si, že Orange od počátku patřilo mezi velmi vážné a respektované uchazeče o třetí licenci. V jeho nabídce figurovalo zavedené účtování hovorů po vteřinách, zavedení tzv. home zone (levnější volání ve vymezeném sektoru) a řada dalších vyspělých a zákazníkům příjemných a prospěšných služeb. Ve Velké Británii mají klienti Orange k dispozici např. virtuální asistentku "Wild Fire" (představuje se příjemným hlasem a frází "Hello, I´m Wild Fire"), spravující mimo jiné telefonní seznam včetně adresy a dalších údajů. V roce 1999 si před Vánocemi již mohli uživatelé sítě Orange dopřát mobilní videotelefon.
Pro mnoho odborníků i žurnalistů bylo Orange jasným favoritem, u nějž vysoce oceňovali dosavadní bohaté zkušenosti i solidní pověst, stejně jako realistický tón jeho nabídky pro ČR.

Vítězem výběrového řízení se nakonec stal, dnes již asi všem angažovaným známý, Český Mobil, složený z Investiční a poštovní banky (IPB), kanadského operátora Telesystem International Wirelles (TIW) a kabelového Priority Telecomu. Český Mobil se záhy po zahájení výběrového řízení stal jedním z jeho lídrů. Zároveň byl mnoha lidmi podezírán z kde čeho, za relevantní lze jistě považovat pochyby o šíři jeho zkušeností ve sféře GSM. Zkušenosti IPB jsou zde pochopitelně nulové, ale kdo od banky očekával znalosti ohledně výstavby sítě, byl, mírně řečeno, poněkud zpozdilý. Know how mělo dodat TIW, ovšem právě o jeho úroveň se rozhořely líté spory. I Mobil server na toto téma přinesl řadu materiálů, stačí se jen podívat do relevantních článků.
Zejména v souvislosti s mírou zkušeností na poli GSM bylo konkurenty a žurnalisty zpochybňováno spuštění sítě do tří měsíců od převzetí licence, což byl jeden z hlavních trumfů Českého Mobilu ve výběrovém řízení. Terčem kritiky se stal také tzv. tarif 10/40, poskytující za 10 korun 40 minut hovoru (z toho 35 mimo špičku), který díky použitému způsobu hodnocení měl zřejmě největší podíl na tom, že Český Mobil licenci získal.

Jistě je nepopiratelné, že od udělení licence se s Českým Mobilem vlečou větší i menší problémy. Mnohé z nich by provázely kohokoli a význam jim připisují jen laici, protože si s novým operátorem spojovali nesplnitelné představy. Jmenujme si však alespoň dva zádrhely, které v očích veřejnosti novému operátorovi nemohly prospět. Prvním z nich je zveřejnění licenčních podmínek. Na tu chvíli se těšil každý, koho výsledek výběrového řízení nějak zajímal. Zejména, když ČTÚ i ministr slibovali, jak do těchto podmínek umístí všechny sliby Českého Mobilu, obsažené v jeho soutěžní nabídce. Licence sice zveřejněna byla, leč bez řady klíčových pasáží. Důvodem je obchodní tajemství. Shodou okolností právě neplněním podmínek, popsaných v nezveřejněných pasážích licence, si může nový operátor vykoledovat tučné pokuty, završené případným odebráním licence. Přestože můžeme nalézt pochopení pro obchodní důvody, vedoucí k utajení některých částí licence, nemůžeme se současně divit skepsi veřejnosti, která očekávala ze strany státních orgánů proklamovanou úplnou otevřenost.
Druhým momentem, který vyvolal pozornost, byl velmi "pružný přístup" ke spuštění nové sítě. Český Mobil původně chtěl svými přístroji zavalit předvánoční trh, což bylo logické. Posléze tato myšlenka zapadla v zapomění a vystřídal ji termín 8.1.2000, což veřejnost vnímala spíše jako hru o čas, přesněji o každý den, než jako rozumné zdůvodnění. Nakonec není ani jisté, zda 8.ledna vůbec bude zahájen komerční provoz, či zda dojde jen třeba k oficiálnímu zahájení zkušebního provozu, což se jeví jako nejpravděpodobnější varianta.

Rozklad Orange proti výsledku výběrového řízení jsme očekávali vlastně celou dobu od oznámení výsledků tendru. Nechme stranou, že jeho příprava trvala tři měsíce (ze dne na den se takový dokument asi nedá připravit) i to, že byl poněkud operetně doručen poslední den roku. Podívejme se raději, co může takový krok přinést uživatelům mobilních telefonů.

Podle dosavadních informací by neměl přinést nic. Ani uživatelům, ani operátorům, ani Orange. Podmínky tendru byly totiž připraveny tak, aby žádné námitky nemohly ohrozit klid majitele přidělené licence.
Rozklad tedy bude předmětem správního řízení, na jehož vyřízení bude mít státní orgán (MDS) lhůtu až 60 dnů, která ovšem "může být přiměřeně prodloužena, jestliže si to vyžádá povaha věci" (výklad k §49 Správního řádu, známého také jako Zákon o správním řízení). Do hry vstoupí krom ministerského úsudku také názor jeho poradního orgánu - "Zvláštní komise pro otázky telekomunikací", která je složena z odborníků nemajících vztah k zainteresovaným telekomunikačním operátorům, ani k ČTÚ, ani k ministerstvu.

Orange může ve svém rozkladu upozorňovat na nesrovnalosti v matematickém vzorci, použitém pro vyhodnocení celého tendru nebo na nesrovnalosti v "selském rozumu". Chyba ve vzorci se prokázat dá, poruchy "selského rozumu" se dokazují hůř. Navíc je má posuzovat orgán, který sám posvětil výsledek napadeného výběrového řízení. Celá akce nyní vyvolává pouze dvě otázky:
A) je to jen "aby se neřeklo" ?
B) je to jen nezbytný krok před podáním soudní žaloby?

Kvůli možnosti A) se zpravidla nezaměstnává tým právníků. Navíc by takový krok měl smyl možná pro British Telecom, který se tendru také zúčastnil a má zde i další dalekosáhlé plány, ale ne pro Orange, jenž při neúspěchu ve výběrovém řízení mohl ČR rovnou škrtnout ve svých seznamech.
Pro možnost B) svědčí především ten fakt, že teprve soudní rozhodnutí může cokoli změnit na platném výroku MDS o držiteli třetí licence.

Na druhou stranu se někteří renomovaní právníci domnívají, že "předběžné rozhodnutí nemůže uložit povinnost, která by byla obsahem rozsudku". Pokud by tento názor byl správný, musí být víra Orange opravdu helvétská.

Pokud je pravdivá úvaha B), můžeme čekat dlouhý a zajímavý, leč málokomu srozumitelný právnický spor.
Orange, či jiný stěžovatel, totiž může podat rozklad pouze v případě, pokud řízení bylo "nezpochybnitelným správním řízením". Formulace se samozřejmě vztahuje na výběrové řízení, jehož bylo Orange účastníkem. Pokud se citace v uvozovkách na tendr nevztahuje, je celé podání rozkladu pouze plýtvání papírem. Přitom Orange zřejmě staví podání svého rozkladu právě na tom, že bylo účastníkem "správního řízení". Názory právníků jsou samozřejmě i v tomto případě dvojí - 1) výběrové řízení bylo správním řízením, 2) výběrové řízení nebylo správním řízením.

Zbývá nám, dle dnes dostupných informací, konstatovat, že Orange se zřejmě chystá zahrát tzv. irskou kartu. Právě v Irsku se jmenované společnosti po více než ročních soudních průtazích podařilo zvrátit výsledek tamního výběrového řízení na nového operátora GSM. Pokud to nakonec nebude irská karta, bude to její česká verze. Ostatně není divu, vždyť Češi i Irové mají keltský původ...

Otázkou zůstává, zda je takový postup pro běžného uživatele přínosem.

Jak z celého textu vyplývá, jde o velmi složitý právní problém. Především proto se nám zřejmě nepodařilo v průběhu dnešního dne získat jednoznačný názor na budoucí vývoj causy a to od žádné ze zainteresovaných stran. Vývoj situace samozřejmě pečlivě sledujeme a o dalším vývoji vás budeme neprodleně informovat.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...