Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Operátoři se zaměřují na kvalitu datových služeb

aktualizováno 
Příjmy z hovorného budou postupně stagnovat, možná v budoucnu i poklesnou. Datové přenosy proto představují pro operátory velký potenciál pro růst tržeb a zájem na jejich kvalitě by měl být pro každého mobilního operátora prioritní.

Mobilní datové služby nabírají na významu raketovým tempem. Jeden z nejpalčivějších problémů, který operátoři v souvislosti s těmito službami řeší, je nesrovnalost mezi kvalitou datového spojení nabízeného sítí a reálnou rychlostí dosahovanou uživatelem.

Statistiky operátorů i uživatelské zkušenosti hovoří jasně. Kvalita spojení stanovená řídícím systémem sítě se od kvality připojení dosahované uživatelem na druhém konci značně liší.

Data mají budoucnost

Příjmy, které operátoři dosahují z hovorného budou postupně stagnovat a vzhledem k technologiím jako je Wi-Fi telefonie možná v budoucnu i poklesnou. Datové přenosy proto představují pro mobilní operátory velký potenciál pro růst tržeb a zájem na jejich kvalitě by měl být pro každého mobilního operátora prioritní.

Tuto skutečnost potvrzuje i agentura Gartner, která ve své studii uvádí, že placený obsah jako hry, hudba a video budou pro operátory další oblast růstu. Tento sektor služeb dosáhne podle Gartner hodnoty $10,5 miliardy v roce 2007.

Kvalita poskytované služby - QoS

Aby bylo možné kvalitu služby měřit musí tento pojem zastřešovat konkrétní měřitelné ukazatele. Často se v této souvislosti můžete setkat se zkratkou QoS (z angl. Quality of Service).

S implementací technologie GPRS se operátorům naskytla možnost klasifikovat účastníky a stanovit pro ně tzv. profil kvality poskytované služby. Technologie CSD a HSCSD sice umožňující  mobilní přenos dat, ale zmíněnou klasifikaci nikoliv. U těchto datových přenosů je tedy možné nadefinovat pouze jednotný QoS profil, který je aplikován na všechny účastníky (tzv. Best Effort).

Jednotný QoS profil nabízí i GPRS, ale zároveň operátor může definovat různé úrovně kvality poskytovaných služeb QoS. Zmíněný profil QoS je vyjádřen následujícími parametry:

Priorita

Zde jsou definovány tři úrovně priority: vysoká, střední a nízká. Za normálních podmínek si jsou všichni uživatele sítě rovni, avšak v případě přetížení má přenos dat účastníků s vyšší úrovní priority jakési privilegium zajišťující přednost oproti účastníkům s nižší úrovní.

Spolehlivost

Zde je definováno pět odlišných variant, resp. tříd spolehlivosti. Jednotlivé třídy definují určité kombinace pravděpodobnosti toho, že dojde ke ztrátě paketu, k přijetí duplikátu, k poškození paketu či jeho doručení mimo pořadí. V reálném provozu sítí GPRS se nejčastěji operátoři uchylují k podpoře 3. třídy.

Třída Mód GTP Mód LLC rámce Zabezpečení LLC rámce Mód RLC rámce
1. potvrzovaný potvrzovaný zabezpečený potvrzovaný
2. nepotvrzovaný potvrzovaný zabezpečený potvrzovaný
3. nepotvrzovaný nepotvrzovaný zabezpečený potvrzovaný
4. nepotvrzovaný nepotvrzovaný zabezpečený nepotvrzovaný
5. nepotvrzovaný nepotvrzovaný nezabezpečený nepotvrzovaný

 Třídy spolehlivosti a jejich charakteristika

GTP (GPRS Tunnelling Protocol) slouží pro přenos uživatelských dat a signalizace mezi uzly GSN (GPRS Support Node) v páteřní síti GPRS. Tento síťový protokol využívá k přenosu datových jednotek PDU (Packet Data Unit) buď protokol TCP (Transmission Control Protocol), zaručující spolehlivé doručení číslováním paketů, pak se jedná o potvrzovaný GTP režim nebo využívá protokolu UDP (User Datagram Protokol), který nemá číslování a tudíž nelze potvrdit úspěšné doručení dat – nepotvrzovaný mód.

LLC (Logical Link Control) je linkový protokol umožňující v GPRS spolehlivý šifrovaný přenos mezi mobilní stanicí a uzlem SGSN (Serving GPRS Support Node). Zpětné potvrzování přenesených rámců však nepříznivě ovlivňuje propustnost dat . Zabezpečení /nezabezpečení rámců LLC protokolu spočívá v tom zda je cyklický kód CRC (Cyclic Redundancy Code) aplikován na celý LLC rámec nebo pouze na záhlaví rámce.

RLC (Radio Link Control) je linkový protokol zajišťující bezchybný přenos dat na radiovém rozhraní mezi mobilní stanicí a sítí.

Zpoždění

Definovány jsou 4 třídy vztažené k průměrnému zpoždění a ke zpoždění 95% přenášených paketů. Třída "4" nazývána "Best Effort" znamená, že veškeré přenosy se řídí podle principu "first-in-first-out".

Třída zpoždění paket 128 bytů paket 1024 bytů
zpoždění (s) průměrné zpoždění (s) 95 % zpoždění (s) průměrné zpoždění (s) 95 %
1. < 0.5 < 1.5 < 2 < 7
2. < 5 < 25 < 15 < 75
3. < 50 < 250 < 75 < 375
4. (Best Effort) nespecifikováno

Třídy zpoždění a jejich charakteristika

Jak zpoždění ovlivňuje kvalitu a čím je způsobené se můžete více dočíst v článku Jaká je kvalita GPRS připojení?

Propustnost

Zde je definována maximální (špičková) a střední přenosová rychlost. Střední přenosová rychlost je měřena v jednotkách oktet/hod. Celkem je definováno 19 tříd střední přenosové rychlosti v rozsahu 0.22 bps až do 111 kbps.  

Maximální (špičková) přenosová rychlost se měří v jednotkách oktet/s a doporučení definuje 9 tříd nabízejících přenosovou rychlost od 8 kbps až do 2.048 Mbps.

Autor:
Nejčtenější

Během letu si chtěl natočit vedle letící letadlo, telefonu mu ovšem vypadl z...
Samsung mu vypadl z letícího letadla a nerozbil se

Může smartphone přežít pád ze 300 metrů, když i náraz z jen půlmetrové výšky mívá často fatální následky? Někdy zjevně ano. Třeba jeden tři roky starý Samsung...  celý článek

Ilustrační snímek
ČTÚ smetl ze stolu žádosti virtuálů. Roaming je pro ně noční můrou

Již v průběhu května obdržel Český telekomunikační úřad od tří virtuálních operátorů žádosti o povolení účtovat příplatek k roamingu. Virtuálové bez vlastní...  celý článek

Google Pixel 2 od HTC.
Pixel 2 na prvním obrázku. Vypadá to na hodně konzervativní přístroj

Letos se dočkáme druhé generace smartphonů Pixel od Googlu. Základní model některými vlastnostmi možná nepříjemně překvapí. Jinak bude ze staré školy.  celý článek

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Soyes 6S
Nejmenší „iPhony“ na světě můžete mít za 1 300 korun

Kopie iPhonů nejsou žádnou novinkou, v čínských e-shopech jich najdeme desítky více či méně povedených. Mezi ty minimálně zajímavé patří mini smartphony Soyes....  celý článek

Další z rubriky

T-Mobile eSIM
Do mobilů přestaneme strkat kousek plastu. SIM přiletí vzduchem

Malým plastovým SIM s miniaturním čipem v příštích letech odzvoní. Telefony, tablety, nositelná elektronika a další mobilní zařízení se začnou čím dál více...  celý článek

Během letu si chtěl natočit vedle letící letadlo, telefonu mu ovšem vypadl z...
Samsung mu vypadl z letícího letadla a nerozbil se

Může smartphone přežít pád ze 300 metrů, když i náraz z jen půlmetrové výšky mívá často fatální následky? Někdy zjevně ano. Třeba jeden tři roky starý Samsung...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Za jízdy přelezli do kamionu a ukradli z něj iPhony za 13 milionů

Situace, kterou bychom očekávali spíše ve filmu Rychle a zběsile, se odehrála v Nizozemsku. Gang pěti rumunských zlodějů ukradl za jízdy z kamionu iPhony za 13...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.