Operátoři se musí změnit, míní Ericsson. Ilustrační foto

Operátoři se musí změnit, míní Ericsson. Ilustrační foto | foto: Mobil.iDNES.cz

Operátoři se musí v roce 2012 změnit, varuje Ericsson. Jinak nepřežijí

  • 82
Rok 2012 by mohl přinést na operátorském trhu řadu změn. Jeden z klíčových hráčů na trhu, švédský Ericsson, již předeslal varování, že bez změny obchodních modelů nemusí operátoři přežít. Tržby z tradičních služeb, jako je volání a zprávy, totiž neustále klesají a firmy musí hledat nové zdroje příjmů.

Rada švédské společnosti by se dala v jedné větě shrnout jako "změňte se, nebo nepřežijete". Telekomunikační firmy by podle ní měly začít především budovat loajalitu svých zákazníků pomocí benefitních programů, které fungují například ve finančním či leteckém sektoru.

Další změnou by podle Ericssonu měly být nové služby. Příkladem je mobilní peněženka a s tím spojené bezkontaktní platby pomocí technologie NFC (Near field Communication). Mobilní platby přitom podle zákulisních informací chystají letos všichni tři čeští operátoři.

Budoucnost je v LTE, tvrdí dodavatel síťové infrastruktury

Výraznou šanci uspět mají údajně operátoři i z pohledu takzvaných cloud služeb. "Telekomunikační firmy mají v tomto odvětví obrovskou příležitost na úspěch," řekl serveru The Register regionální ředitel Ericssonu Arun Bansal. Jinou možností výdělku jsou dle něj i M2M aplikace, tedy takové, kdy přes mobilní sítě komunikují mezi sebou stroje (například sběr lokalizačních dat pro počítačový software).

V letošním roce podle Ericssonu výrazně poroste i počet sítí nové generace LTE. Na nich operátoři zřejmě nabídnou obdobu telefonie přes IP protokol (Voice over IP - VoIP), nově značený jako Voice over LTE (VoLTE). Moderní sítě se pak stanou zajímavé i pro průmyslová odvětví a veřejný sektor, odhaduje Bansal.

Stále častěji podle něj budeme svědky i vzájemné operátorské spolupráce, a to hlavně právě u nákladného budování LTE sítí, kdy se často společnosti zřejmě domluví na sdílení nákladů a potažmo i infrastruktury. Částečně je tento trend patrný už při výstavbě sítí třetí generace, kdy se na společné výstavbě domluvil například tuzemský T-Mobile s konkurenční Telefóniku O2 (více čtěte zde).

Operátory zachraňují i chytré telefony

Nyní se ale telekomunikační firmy nejvíce zaměřují na takzvané chytré telefony, tedy takové, které mají otevřený operační systém a umožňují doinstalovávat rozmanité více či méně užitečné aplikace. Zlatý důl přitom operátorům nenesou aplikační obchody, na jejichž trh se jim zatím příliš nedaří vstoupit, ale mobilní internet, s nímž jsou funkce chytrých telefonů úzce spjaty.

Ne nadarmo se tak chytré mobily staly jedním z hlavních lákadel letošních Vánoc
a objevují se ve všech klíčových marketingových kampaních firem. Jejich koupí je totiž zákazník víceméně nucen zaplatit datový paušál, což je právě věc, která se operátorům velice líbí; mají tak jistotu měsíčního příjmu. Situace je podobná jako
u bankovních poplatků. U operátorů ale přece jen dostanete hmatatelnou službu v podobě datových přenosů, avšak s malým datovým limitem.

Jenže tato strategie nemůže operátorům vycházet donekonečna.