Aktuální tarifní nabídka na stránkách T-Mobilu postrádá možnost zobrazení bezúvazkových cen. | foto: T-Mobile

Operátoři ukrývají tarify bez závazku. On-line si je nezřídíte

  • 34
V souvislosti s nedávno představenými tarify operátoři kromě jiného aktualizovali i nabídku na internetových stránkách. V některých případech z nich ovšem zmizela možnost zobrazit ceny bez závazku a tedy i možnost on-line objednání takových tarifů.

Výhodnější měsíční paušál s dvouletým závazkem, nebo vyšší měsíční náklady, ovšem s možností kdykoli změnit operátora bez jakékoli sankce? Je na každém zákazníkovi, kterou možnost zvolí. Rozhodování je ovšem nyní poněkud složitější - na internetových stránkách některých operátorů totiž po aktualizacích, které si vyžádaly nové tarifní nabídky, nelze tarif bez závazku objednat.

Konkrétně se to týká operátorů O2 a T-Mobile, na jejich webových prezentacích budou zákazníci bezúvazkové ceny aktuálních tarifů hledat marně. Snaží se tím snad operátoři k sobě „přimknout“ více zákazníků?

Podle vyjádření T-Mobilu tomu tak není. „Bezúvazkové varianty stále nabízíme, informace o nich jsou veřejně dostupné v našem ceníku služeb,“ informoval redakci Mobil.iDNES.cz Lukáš Hrabal z tiskového oddělení.

Zákazník se tak namísto jednoho kliknutí myší přímo v přehledu tarifů musí na stránkách operátora k cenám tarifů bez závazku proklikat přes aktuálně platný ceník. Podle Hrabala jde ovšem pouze o dočasnou situaci.

„Na webu je nyní neuvádíme, protože v tomto prostředí je v současné době nelze z technických důvodů aktivovat,“ dodal. Na vyřešení T-Mobile prý pracuje.

Bezúvazkové tarify T-Mobile lze v současnosti objednat tedy pouze na prodejně či prostřednictvím zákaznické linky. Platí to i v případě O2, které má ovšem pro absenci tarifů bez závazku na webu jiné vysvětlení.

„Nabídku na webu se snažíme mít co nejjednodušší a nejpřehlednější. Na e-shopu nabízíme pouze výhodnější cenovou variantu se závazkem proto, že ji využívá naprostá většina našich zákazníků,“ uvedla pro redakci Mobil.iDNES.cz mluvčí Lucie Pecháčková.

Za tarif bez závazku se připlácí

U společností O2 a T-Mobile příplatek za vyvázání se ze smlouvy u kteréhokoli aktuálně nabízeného tarifu činí fixních 150 korun. Vodafone si pak za bezúvazkové tarify účtuje měsíčně o 25 % více oproti ceně daného tarifu se smlouvou. Nejnižší příplatek tak činí 119 korun (Start 500 minut), v případě nejvyššího aktuálně nabízeného tarifu (Red Naplno 20 GB) pak činí ovšem 444 korun.

Operátoři se tak možná skutečně snaží mít jednodušší a přehlednější weby, je ovšem otázkou, zda právě tento krok k tomu přispívá. V době, kdy lidé většinu záležitostí vyřizují právě přes internet, je tak odkázání zákazníků na kamenné prodejny či informační linky operátorů spíše návratem zpět.

Český telekomunikační úřad nicméně ve zjednodušení nabídky operátorů nevidí problém, ti se prý nedopouští žádného pochybení.

„Podmínky, za jakých bude operátor své služby nabízet a poskytovat, závisí na jeho úvaze, stejně jako nic nenutí zákazníka takové smlouvy uzavírat,“ uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Podle Drtiny je smlouva na dobu určitou, nepřesáhne-li délka závazku dva roky, podle práva přípustná, a to i za předpokladu, že by šlo o jedinou operátorem nabízenou formu smlouvy.

„Důležité je, že při jakékoliv změně smlouvy navržené operátorem má spotřebitel právo s návrhem změny nesouhlasit a smlouvu bez jakýchkoliv sankcí předčasně ukončit,“ dodal.