Operátoři v Česku bojují proti přeprodejcům jejich služeb. Ilustrační snímek

Operátoři v Česku bojují proti přeprodejcům jejich služeb. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Operátoři chystají čistku „šedých“ prodejců. Tichá tolerance končí

  • 37
Mobilní operátoři mají v sítích řadu firem, jež dál přeprodávají jejich služby. Tyto takzvané "šedé" operátory dlouho tolerovali, nyní se jich však chtějí zbavit.

Na letos extrémně neklidném trhu mobilních komunikací se chystá další hromobití. Operátoři se chystají odstřihnout až 300 tisíc klientů, kteří volají přes firemní přeprodejce. Po letech tiché tolerance a někdy i podpory se trojice mobilních operátorů chystá na nebývalý zátah proti "šedým" operátorům. Tak se označují společnosti, které služby telekomunikačních firem za zvýhodněných podmínek dále přeprodávají.

Důvod? Nástup virtuálních operátorů, které do svých sítí ti klasičtí od loňského podzimu pouští. Pro ně by byli "šedí" prodejci prakticky přímou konkurencí. Proto si ve svých řadách chtějí firmy udělat pořádek, tak aby jim přes "šedivky" neutíkaly peníze.

Firmy oficiální čísla uvádět nechtějí, navíc je velmi tenká mez mezi korporátním programem a již "šedým" prodejcem. Rozdíl někdy tkví často v nejasné formulaci v rámcové smlouvě mezi operátorem a přeprodejcem.

Co je šedý operátor

Podle smluv mají nejčastěji poskytovat zaměstnanecké programy pro velké zákazníky. Smlouvy se někdy vztahují kromě zaměstnanců firem i na jejich rodinné příslušníky a obchodní partnery.

Někdy však nabízejí služby i třetím stranám. Právě přeprodávání služeb se na měnícím se trhu už operátorům nelíbí, kazí jim to byznys. A to zejména v době, kdy do svých sítí pouštějí první virtuální operátory, kteří mají do určité míry podobný účel.

Operátoři se k otázkám na velké tažení vyjadřují vyhýbavě. Zevnitř firem však zaznívají hlasy o největším zemětřesení na telekomunikačním trhu za poslední roky. "Obecně se dá říci, že postupujeme proti firmám, které přeprodávají naše služby bez našeho vědomí třetím stranám a porušují tak smlouvy i naše obchodní podmínky," říká mluvčí společnosti Vodafone Alžběta Houzarová. Konkrétní však být nechce. 

Stejně zdrženlivá je také Telefónica, která právě vede spor s firmou LeeToo, jejíž klienty kvůli porušování smluv odstřihla. Při teď řeší Český telekomunikační úřad. "Takzvaní šedí operátoři nepřeprodávají naše služby na základě jakýchkoli smluv o přeprodeji. S námi mají uzavřenu pouze standardní účastnickou, rámcovou smlouvu, která jim umožňuje využívat služby pouze pro vlastní potřebu," vysvětluje Hany Farghali, mluvčí české Telefóniky.

Podle některých informací by právě Telefónica Czech Republic měla mít těchto přeprodejců nejvíce. Podle informací MF DNES až 150 tisíc čísel. Tento objem však označil Farghali za přehnaný.

Likvidace šedých operátorů může pro mnoho koncových uživatelů znamenat zdražení, někdy však operátoři chtějí volit opačnou taktiku. Koncovým uživatelům nabídnou cíleně výhodnou nabídku, když přejdou přímo k nim. Tím chtějí přeprodejce oslabit.

Jinak pro ně není snadné se "šedých" operátorů zbavit. ČTÚ se většinou postaví proti nim. "Určitě se na to budeme v první řadě dívat optikou koncového uživatele. To, že smlouva byla uzavřená z dnešního pohledu za ekonomicky nevýhodných podmínek, není důvodem jejího rušení. Vždy záleží na konkrétních smlouvách, které jsou u operátorů různé," vysvětlil Marek Ebert, náměstek šéfa ČTÚ a ředitel regulace úřadu. I podle něj se dá očekávat, že těchto sporů brzy přibude. "Ale žádné oficiální oznámení o odstřihávání firem od operátorů nemáme," dodává Ebert.