HP Pre 3

HP Pre 3 | foto: Mobil.iDNES.cz

Operační systém webOS bude dál žít jako open-source

  • 6
Když před časem firma HP oznámila, že končí s výrobou webOS zařízení (tedy smartphonů a tabletů), budoucnost systému byla nejasná. Nyní společnost oznámila, že se z operačního systému stane open-source software a vývoj bude pokračovat jak v HP, tak ve vzniklé komunitě.

Srpnové oznámení konce výroby přístrojů s operačním systémem webOS zanechalo řadu otázek. Firma HP především nevysvětlila, co bude vlastně dělat se svým operačním systémem, který získala koupí v potížích se zmítajícího Palmu. A s vysvětlením si dala pořádně na čas.

Na zprávy o budoucnosti webOS jsme čekali několik měsíců po výměně na postu šéfa společnosti. Mnohými proklínaného Leo Apothekera vystřídala v křesle CEO Meg Whitman. A teprve pod jejím vedení se po měsících dozvídáme, že firma nechá webOS žít. Z operačního systému, kterému před zhruba dvěma lety řada odborníků věštila světlou budoucnost, se stane open-source projekt.

HP nabídne zdrojový kód stávajícího systému pod open-source licencí a sama firma se bude nadále na vývoji systému podílet. Velkou porci práce k posunu webOS kupředu by ale měla vykonat také open-source komunita. HP věří, že je to ta nejlepší cesta pro tento operační systém.

Tímto krokem se webOS zařadí po boku androidu od Google nebo třeba Bady od Samsungu (z ní se má také stát open-source systém). Otázkou je, zda má webOS šanci uspět.

Systém má proti řadě svých rivalů mnoho výhod. HP například vyzdvihuje snadnou tvorbu aplikací pomocí standardních webových technologií, škálovatelnost systému a možnost snadno jej nasadit téměř na jakékoli hardwarové platformě. "WebOs je jediná platforma, která je od počátku navržena jako plně mobilní, připojená do cloudu a škálovatelná," tvrdí Meg Whitman v tiskovém prohlášení firmy.

Jenže systému se nepodařilo získat dostatečnou podporu vývojářů aplikací, především proto, že zařízení s ním se nikdy nestala masově populární. Vývojáři se tak raději soustředí na platformy, které mají více uživatelů a tudíž jim mohou přinést více peněz.

Je otázkou, zda tento fakt změní nová forma licencování webOS. Historie je v tomto případě krutá. Například existence Symbian Foundation, která měla zastřešovat vývoj původně nokiáckého systému jako open-source, byla krátká a dnes (opět Nokií vlastněný) systém pro firmu vyvíjí společnost Accenture.

Klíčové pro další existenci webOS zřejmě bude, zda se v blízké budoucnosti najde nějaký výrobce tabletů a chytrých mobilů, který by chtěl systém ve větší míře využívat. HP totiž zatím neplánuje obnovení výroby webOS přístrojů.