Motorolu Moto X odemkne již jen pouhé její přiložení k digitálnímu tetování. | foto: VivaLnk Inc.

Motorola ukončila „dřinu“ při zadávání hesla. Mobil odemkne tetování

  • 35
O nové digitální technologii sloužící k podstatně snazšímu odemčení telefonu informovala loni na konferenci All Thinks Digital viceprezidentka výzkumu Motoroly Regina Duganová. Loňská vize se stala nyní realitou. Jste-li uživateli Moto X, "dřina" při vyťukávání hesla na displeji pro vás končí. Telefon vám odemkne digitální tetování.

Odemčení smartphonu standardním způsobem, tedy zadáním číselného kódu či gestem, trvá průměrnému mobilnímu uživateli 2,3 sekundy. Během dne tak učiní až 39krát. Mnozí uživatelé tak bezpečnostní hesla považují za otravná a citlivá data v telefonu před jejich možným zneužitím nikterak nechrání. Motorola nyní představila možné řešení nejen pro ně, ale i pro zapomnětlivé či roztržité jedince.

Je jím digitální tetování vyrobené ve spolupráci se společností VivaLnk Inc., které lze však v současnosti použít pouze ve spojení s telefonem Moto X. Ten odemkne jen 160 mikrometrů slabá nálepka z tenkých pružných materiálů pomocí technologie NFC. Tým vývojářů pracuje na podpoře dalších zařízení i budoucích verzích operačního systému Android.

Díky vodě a potu odolnému lepidlu ji stačí pouze nalepit na pokožku a poté k ní již jen v případě potřeby odemčení přiložit telefon. Žádné heslo již uživatel zadávat nemusí. Tedy až na první aktivaci, při níž bude k jeho zadání vyzván. Maximální dosah nálepky o průměru 24,13 mm je 10 milimetrů.

Lze ji však používat maximálně pět dní, poté lepidlo přestává působit. Skutečnou délku použitelnosti ovlivní typ pleti a míra aktivity uživatele. Nálepky jsou dodávány v sadě po deseti kusech. Jedno balení, které vystačí na až 50 dní, stojí 9,99 dolaru, v přepočtu tedy přes 200 korun. Při častém využití se tak rozmar v podobě digitálního tetování uživateli značně prodraží.

Koncem loňského roku si Motorola podala v USA žádost o udělení patentu na elektronické tetování. I to se bude aplikovat přímo na kůži, na rozdíl od digitálního tetování přispěje ke snadnějšímu telefonování v hlučném prostředí. Vývojem zařízení, které má sloužit jako přídavný hlasový vstup do telefonu, se zabývá massachusettská strojírenská společnost MC10 (více čtěte zde).