Pozdravy z letošní dovolené mohly být s odděleným roamingem ještě levnější

Pozdravy z letošní dovolené mohly být s odděleným roamingem ještě levnější | foto: Profimedia.cz

Nový roaming vypadal zázračně výhodně. Nikdo jej však nechce poskytovat

  • 20
Od 1. července musejí operátoři v EU umožnit přenos roamingových služeb k jinému poskytovateli. Do nabídky odděleného roamingu se však alternativní poskytovatelé nehrnou. Vzhledem k očekávané roamingové revoluci jde totiž pouze o dočasnou službu a investice do systému se operátorům nevyplatí.

Povinnost umožnit zákazníkům oddělený roaming, tedy přenos vybraných EU roamingových služeb k zahraničnímu operátorovi, který pro domácího operátora roaming běžně zajišťuje, mají od počátku letošního července všichni mobilní operátoři v Evropské unii.

Pokud chtěl dosud zákazník za mobilní služby během dovolené ušetřit, mohl se poohlédnout po nabídce předplacených služeb místního operátora. S tím však byla spojena nutnost výměny SIM karty, tedy změna telefonního čísla. To ne každému vyhovovalo.

A právě oddělený roaming má nutnosti změny SIM předejít. Zákazník totiž nově dostává možnost přenést si k vybranému zahraničnímu operátorovi všechny EU roamingové služby, nebo pouze data. A to při zachování používání původní SIM. Poskytovatelem všech ostatních služeb pak v obou případech zůstává domácí operátor.

Zajímavá vize s dosud zcela odlišnou praxí

Zatím se však zdá, že v praxi budou zákazníci i nadále nuceni řešit výměnu SIM karty. Do poskytování EU roamingových služeb se totiž operátoři nikterak nehrnou a platí to i v případě těch tuzemských.

Unijní nařízení totiž splňují tím, že zákazníkům možnost přenosu EU roamingových služeb umožňují. Poměrně laxní přístup v jejich přímém poskytovaní je pak způsoben blížící se roamingovou revolucí. Operátoři se shodují, že investice do aktualizace systému a marketingu jsou proto neadekvátně vysoké.

Již příští rok by měl totiž platit jednotný evropský telekomunikační trh, o jehož zavedení usiluje eurokomisařka Neelie Kroesová. Evropský parlament schválil zrušení EU roamingových poplatků již letos v dubnu (více se dočtete zde). Oddělený roaming by tak měl fungovat pravděpodobně jen rok.

Mobilní operátoři navíc ani nemusí zákazníky informovat o roamingových partnerech, s nimiž budou moci v dané zemi oddělený roaming využívat. „Informování zákazníků o konkrétních službách je kompetencí vybraného poskytovatele a jeho kanálů zákaznické podpory,“ upřesnil zástupce tiskového mluvčího O2 Ctibor Jappel s tím, že jednotliví zahraniční operátoři nemusejí domácí operátory o poskytování odděleného roamingu vůbec informovat.

Například zákazníci Vodafonu se tak v současnosti mohou v podmínkách pro oddělený prodej regulovaných roamingových služeb dočíst, že „tyto služby zákazníkům Vodafone Czech Republic a.s. nenabízí žádný jiný operátor“.

Stejná situace je i u O2 a T-Mobilu. „Základním předpokladem, který ale doposud nenastal, je existence alternativního poskytovatele roamingových služeb. Pokud se situace změní, T-Mobile bude své klienty informovat,“ upřesnil specialista externí komunikace Lukáš Hrabal.

Všechny služby přenesete trvale, data jednorázově

Pokud se přece jen nakonec některý zahraniční operátor odhodlá investovat do aktualizace systémů kvůli oddělenému EU roamingu, který následně začne aktivně nabízet, nastanou dvě možnosti. Již pouze na zákaznících bude, zda si od domácího operátora k alternativnímu poskytovateli přenesou všechny EU roamingové služby, nebo jen jednorázově datový roaming.

V prvním případě si u domácího operátora vyžádají ověřovací kód pro přenos roamingových služeb, s nímž se poté prokážou u vybraného zahraničního operátora. Po úspěšné autorizaci pak alternativní poskytovatel domluví datum oddělení poskytování roamingových služeb. Ten je pak zodpovědný za vyúčtování, podporu i kvalitu přenesených služeb v prostoru EU (hovory, SMS, MMS, data). Za přenesené služby pak nejsou ze strany domácího operátora již účtovány žádné další poplatky, ten však i nadále zůstává poskytovatelem všech ostatních služeb.

A to i v případě, pokud zákazník využije druhou možnost, kterou je jednorázové využití datového EU roamingu od zahraničního operátora. „Čerpání datového roamingu u jiného poskytovatele se zahájí tím, že po vycestování do zahraničí v nastavení telefonu zákazník změní APN jméno pro přístup k datovým službám na APN euinternet,“ upřesnila Adéla Konopková z Vodafonu.

Konkrétní informace, jak při přenesení datového roamingu postupovat, získá zákazník přímo od vybraného operátora. Ten je i v tomto případě opět odpovědný za vyúčtování, podporu i kvalitu poskytovaných datových služeb. Domácí operátor pak zůstává nadále poskytovatelem všech ostatních služeb, a to včetně dalších služeb EU roamingu (hovory, SMS, MMS).

S možností přenosu vybraných EU roamingových služeb k zahraničnímu operátorovi tak neodpadá doporučení zajímat se o aktuálně nastavený roamingový tarif u domácího operátora.

Z laxního přístupu operátorů ohledně poskytování oddělených roamingových služeb se dá usoudit, že ani letos zákazníkům, kteří budou chtít během dovolené za mobilní služby ušetřit, nezbude jiná možnost, než si pořídit předplacenou SIM některého operátora v místě dovolené. Ti, kteří chtějí či musejí z různých důvodů zůstat na příjmu i na původním čísle, tak patrně do zavazadla přibalí i druhý mobil.

Ideální dovolená? Ta bez mobilu, tabletu a počítače

Důsledkem regulace Evropské unie, díky níž se ceny roamingu dostávají na přijatelnou úroveň, je, že ani na dovolené se neumíme odstřihnout od mobilů či tabletů. Není totiž již výjimkou, kdy i řada lidí na pláží sjíždí sociální sítě, e-maily či nejrůznější zprávy.

Například podle průzkumů z roku 2012 si dovolenou zcela bez nutnosti kontroly pracovních e-mailů užije pouze 14 % lidí. Převážná většina právě i díky neustále klesající sazbě datového roamingu, která letos oproti loňské sezoně klesla o výrazných 55 % (EU srazila ceny roamingu až o 50 %. Letos naposled), nevydrží.

Internet tak na dovolené nepoužívají patrně již pouze ti mobilní uživatelé, kteří jej nepoužívají ani doma. Avšak i jejich počet se každým rokem snižuje, a to i díky výraznému rozmachu chytrých telefonů v posledních letech. Počet aktivních smartphonů překonal ve třetím čtvrtletí 2012 již miliardovou hranici (více zde).

Pokud si tedy chcete skutečně odpočinout a po dovolené nastoupit do práce odpočatí, zapomeňte na smartphony, tablety i počítače. Nebo jejich používání alespoň omezte pouze na ty nejnutnější případy.