Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od kalkulačky k multidotykovému ovládání. Dancall, Nokia 5110 a další průkopníci

aktualizováno 
Mobilnímu světu nyní vládne ovládání přes dotykové displeje. Na svoji šanci ale čekalo docela dlouho. Za více než třicet let existence se mobily hodně proměnily. Od prvního telefonu, který prakticky žádné menu neměl, až k dnešním smartphonům se spoustou funkcí.

Ovládání mobilů | foto: Mobil

Jen těžko někdy nějaký výrobce přijde s ideálním ovládáním, které bude vyhovovat úplně každému. Přece jen, potřeby uživatelů jsou rozdílné a každý chce od telefonu něco jiného. To, že se s některým telefonem například nedá psát za jízdy, může být pro jednoho naprosto zásadní, pro jiného úplně nepodstatné. A tak je to i s dalšími vlastnostmi.

Snad jedině když budeme mít všichni mobil přímo zavedený v hlavě a budeme ho ovládat myšlenkami, bude existovat jediná varianta. Ale taková doba snad nikdy nenastane. Výrobci se tak budou i nadále snažit přijít s co nejlepším řešením. A stejně jako v minulosti nás čeká spousta zajímavých novinek a několik slepých uliček.

Telefony v následujícím přehledu nemusí nutně znamenat, že konkrétní model byl úplně první. Snažili jsme se vybrat spíše typického zástupce. U většiny přístrojů najdeme kombinaci ovládacích prvků.

1981 Motorola DynaTAC – telefon bez menu

Motorola DynaTAC 8000X

Autorství prvního mobilního telefonu je všeobecně přisuzováno Motorole a jejímu modelu DynaTAC. Jak se před časem svěřil jeho tvůrce při návštěvě Česka, telefon ve skutečnosti vznikl už v polovině sedmdesátých let. Do života se ale dostal až začátkem dalšího desetiletí. O ovládání se v tomto případě nedá moc hovořit, telefon měl číslicový displej, podobný tomu, který jsme znali například z kalkulaček.

1997 Eurotel XL100 (Dancall HP2711) – kontextové klávesy, předchůdci dotykáčů

Dancall HP2711

Na konci devadesátých let se technologie GSM definitivně prosadila i v Česku. Na svou dobu miniaturní Dancall prodávaný s logem Eurotelu platil dlouho za etalon správného mobilu pro podnikatele. Jak se začaly trochu zvětšovat displeje, prosazovaly se i tzv. kontextové klávesy. Na rozdíl od současnosti, kdy jsou tyto klávesy často přímo v dotykovém displeji, u telefonů té doby se zobrazoval význam kláves na dolním řádku displeje a klávesy byly hardwarové a umístěné těsně pod ním. Kontextové klávesy se osvědčily a vydržely v různých podobách v mobilech do dneška.

1997 Sony CDM-Z1 – Magické kolečko Jog-Dial

Sony CMD-Z1

To Sony přišlo ve stejné době s další inovací v podobě kolečka Jog-Dial. Toto řešení si Sony dokonce patentovalo a tak jsme se s ním mohli setkat jen v přístrojích této značky. U modelu Z1 bylo tlačítko ještě dvousměrné, umožňovalo listování jen nahoru a dolů. U pozdějších modelů označilo Sony kolečko přídomkem 3D. Kromě listování nahoru a dolů umožňovalo i pohyb dopředu (potvrzení volby) a dozadu (zpět). Právě tato koncepce tlačítka ale byla dost poruchová, takže nakonec skončilo v propadlišti dějin.

1997 Nokia 9000 Communicator – QWERTY klávesnice pro "pohodlné" psaní

Nokia 9000 Communicator

Rok 1997 byl vůbec docela plodný na novinky v ovládání. Dnes tolik populární QWERTY či QWERTZ klávesnice není žádnou úplnou novinkou. Právě v tomto roce totiž Nokia představila svůj Communicator s označením 9000. Grafika displeje nebyla nijak oslnivá, ale na svou dobu působil tenhle přístroj jako zjevení. A podtrhly to i obrovské rozměry, které si klávesnice vynutila.

1998 Ericsson GA628 – pohyb šipkami po jednom řádku

Ericsson GA628

I přes různé výstřelky, zůstávaly na konci devadesátých let displeje mobilů relativně malé a zvládaly obvykle dva či tři řádky. Na konci devadesátých let pak dorazil do Česka Ericsson GA628, kterým zde značka na dlouho silně zapustila kořeny. Telefon měl v podstatě jednořádkové menu a pohyb v něm zajišťovala dvojice kláves. Uživatelé tohoto modelu tak vystačili se šipkou doleva a doprava. A samozřejmě s výměnnými plasty kolem klávesnice. Variací na podobné téma jsou klávesy směřující nahoru a dolů u modelů jiných značek.

1998 Siemens S10 – když dvě klávesy nestačí

Siemens S10

Telefony Siemens už dnes bohužel patří do historie, a s nimi i zajímavý koncept ovládání, se kterým přišla firma před koncem tisíciletí. Již osvědčené kontextové klávesy zdvojila, takže rázem měl uživatel rychlý přístup až ke čtyřem funkcím. Ovládání to zrychlilo, ale uživatelé tuto novinku příliš vřele nepřijali. Siemens tento koncept držel poměrně dlouho, ale nakonec od něj musel upustit.

1999 Nokia 5110 – revoluce jménem NaviKey

Nokia 5110

Snad v žádném historickém přehledu mobilů nemůže chybět jeden z nejprodávanějších telefonů všech dob – Nokia 5110. Menu telefonu je dodnes řadou uživatelů považováno za naprostou revoluci a příklad jednoduchosti. Jakkoli může být toto přesvědčení sporné, 5110 změnila mobilní svět. Setkali jsme se u ní také s tlačítkem NaviKey, jakousi univerzální klávesou, jejíž funkce se měnily podle konkrétní situace. V podstatě šlo tedy o kontextové tlačítko, ale s větším množstvím funkcí.

2000 Mitsubishi Trium Mondo – dotykáče nejsou horkou novinkou

Trium Mondo

Možná by se mohlo zdát, že dotykové displeje jsou inovací posledních let. Nic nemůže být větší omyl. Za úplně první dotykový smartphone v historii je považován IBM Simon, který firma uvedla na trh už v roce 1984. Větší rozvoj dotykových telefonů umožnily technologie až po roce 2000. Souviselo to hodně s vylepšením tehdejších Windows CE, především dopracováním telefonní části a vlastně i celkovým zlevněním PDA. Smartphony byly totiž z počátku spíše PDA s doplněným telefonním modulem. Jedním z prvních v Česku prodávaných přístrojů bylo Trium Mondo, brzy následované modely z produkce HTC prodávanými pod značkou operátorů.

2000 Siemens SL45 – pohyb čtyřmi směry

Siemens SL45

Německý gigant často předběhl dobu, povedlo se mu to s prvním barevným displejem u již zmíněného modelu S10, stejně jako u prvního MP3 telefonu Siemens SL45. Oba modely byly bohužel na svou dobu až příliš revoluční a tak na trhu nijak nezabodovaly. Větší displeje ale přinesly strukturovanější menu a s tím i nutnost pohybu více směry. Na telefonech se tak začala objevovat čtyřsměrná tlačítka, později přibyla i funkce potvrzování a tlačítkům se začalo říkat pětisměrná.

2000 Alcatel One Touch 501 – jako v leteckém simulátoru

Alcatel One Touch  501

Také francouzský Alcatel je už na poli mobilních telefonů spíše historií. V posledním roce tisíciletí ale zabodoval modely, které nabízely zajímavý poměr cena/výkon. Alcatel používal několik typů ovládání, jako jeden z prvních se ale pustil i do neprozkoumaných vod a nabídl joystick. Byl to vlastně trochu průnik počítačového světa do mobilů, což se v posledních letech ještě zopakovalo v podobě trackbalů a touchpadů. Joystick fungoval stejně jako pětisměrná klávesa, umožňoval pohyb po menu čtyřmi směry a potvrzení výběru.

2000 Nokia 7110 – rolování se nechytilo

Nokia 7110

O tom, že ani Nokia neměla v té době patent na správné cesty, svědčí epizoda s rolovacím válečkem u modelu 7110. Byl to jakoby návrat zpátky, roler umožňoval sice poměrně rychlý pohyb, ale jen nahoru a dolů. Navíc měl funkci potvrzovací klávesy. Vzhledem k tomu, že už jsme se s ním u dalších modelů prakticky nesetkali, dá se usoudit, že tuhle inovaci nevzali zákazníci nijak pozitivně.

2004 Siemens SX1 – klávesnice jakou svět neviděl

SiemensSX1

Jen dalším potvrzením zvláštních nápadů designérů v Siemensu byl pokus s modelem SX1. U něj se deset alfanumerických kláves rozdělilo na dvě pětice uspořádané na bocích displeje. Pod displejem pak byla kontextová tlačítka a další funkční klávesy. Samotný SX1 byl na svou dobu skutečně skvěle vybavený telefon, ale na zvláštní uspořádání klávesnice si museli uživatelé poměrně dlouho zvykat. Možná ne náhodou byl tento model jakousi labutí písní německé značky.

2006 BlackBerry Perl – trackball, další inspirace z počítačového světa

BlackBerry na CommunicAsia 2008

Na rozdíl od Siemensu byly inovace v ovládání z dílny RIM, tedy výrobce BlackBerry, poměrně dobře přijímány. Právě na BlackBerry jsme se mohli poprvé setkat s ovládáním pomocí miniaturního trackballu, který umožňoval prakticky neomezený pohyb po grafické obrazovce. Nového trendu se velmi rychle chytli i výrobci přístrojů s mobilními Windows a později i s Androidem. S trackballem se setkáme u některých modelů dodnes.

2007 Apple iPhone – k dotyku stačí prst

Apple iPhone 3G

Těžko bychom v historii mobilní telefonie našli přístroj, který budí tolik rozporuplných emocí. Který má tolik nadšených příznivců a tak početnou skupinu stejně nadšených odpůrců. V každém případě podobně jako 5110, iPhone mobilní svět změnil. Nepřišel jako první s dotykovým ovládáním, jako první ale přesvědčil uživatele, že ho opravdu chtějí. Lví podíl na tom má především velmi podařená implementace, kdy se uživatel obejde bez otravného dotykového pera. A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na multitouch, který ovládání hodně zpříjemňuje i zpřesňuje.

2007 Samsung F700 – ploška místo kuličky

Samsung F700V

Podobně jako v noteboocích, i v případě mobilů se zdá, že trackball postupně vytlačí dotyková ploška neboli touchpad. I s ním jsme se mohli potkat u BlackBerry a také u několika modelů Samsungu. Touchpad funguje podobně jako u notebooků, tahem po plošce se lze pohybovat po displeji. Zřejmě nejdále šlo s tímto konceptem LG, které u modelu Crystal proměnilo v touchpad celou plochu vysouvací alfanumerické klávesnice. U tohoto modelu navíc fungují i zkratkové tagy.

Autor:
Nejčtenější

Nokia 8
Nejlepší Nokia 8 má skvělý výkon a je to první „obojíčkový“ smartphone

Nový vlastník značky Nokia konečně představil svůj top model. Novinka s označením 8 je špičkový smartphone, který ctí tradice. Nemá displej přes celé čelo, ale...  celý článek

Během letu si chtěl natočit vedle letící letadlo, telefonu mu ovšem vypadl z...
Samsung mu vypadl z letícího letadla a nerozbil se

Může smartphone přežít pád ze 300 metrů, když i náraz z jen půlmetrové výšky mívá často fatální následky? Někdy zjevně ano. Třeba jeden tři roky starý Samsung...  celý článek

Podvodná nabídka ročního pronájmu top smartphonů a další špičkové elektroniky
Lákají na neuvěřitelně levné top smartphony, ale je to podvod

iPhone nejvyšší specifikace za pouhou tisícikorunu či například top model Samsungu jen za něco málo přes 900 korun ročně. Na první pohled je to velmi lákavá...  celý článek

Google Pixel 2 od HTC.
Pixel 2 na prvním obrázku. Vypadá to na hodně konzervativní přístroj

Letos se dočkáme druhé generace smartphonů Pixel od Googlu. Základní model některými vlastnostmi možná nepříjemně překvapí. Jinak bude ze staré školy.  celý článek

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Další z rubriky

Část modelové řady krytů, kterou byl nucen výrobce MixBin stáhnout z trhu
Třpytivé gelové kryty na iPhone popálily zákazníky, výrobce je stáhl

Výrobce gelových krytů MixBin Electronics stahuje z trhu statisíce produktů naplněných tekutinou s třpytkami. Při porušení ochranné vrstvy a kontaktu s...  celý článek

Dwayne Johnson hraje v reklamě na mobil
Známý herec se ve videu od Applu fotí iPhonem ve vesmíru

Hollywoodská hvězda Dwayne „The Rock“ Johnson se objevila v poslední reklamě na smartphone od Applu. V ní s pomocí hlasové asistentky Siri zvládne třeba...  celý článek

Hlasová asistentka Amazon Alexa na HTC U11
Na hraní je asistentka v mobilu dobrá, ale prakticky je k ničemu

HTC při představení špičkového modelu U11 slibovalo, že nabídne i různá řešení hlasových asistentů. A přímo slibovalo Alexu od Amazonu. Ta se teď s drobnou...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Mnoho podobných jich je na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.