Ochranná fólie pro Clié NR70

Mít fólii, či nemít? To je věčné dilema většiny vlastníků PDA zařízení. Dnes se podíváme na zoubek fólii pro největší displej pro PalmOS PDA, a to pro krále od firmy Sony – Clié NR70.

 

Vlastní fólie

Výrobcem fólie je firma InnoPocket, kterou snad již všichni naši pravidelní čtenáři znají, protože recenzí jejich různých doplňků a příslušenství se věnujeme už drahnou dobu.

Fólie je dodávána v samostatném balení po jednom kuse. Takže zapomeňte na to, jako tomu bylo u některých jiných fólii, že v balení, které si objednáte, dostanete fólií deset a budete mít na několik let vystaráno. Fólie je umístěna v balení, na kterém je stručná specifikace a návod na nalepení (lepte na displej).



 

Nalepení, vzhled, vlastnosti a psaní

Asi tím nejdůležitějším parametrem u všech fólií jsou kritéria uvedená v nadpisu. Tudíž až fólii slepíte z nosného transparentního plastu, odlepte pouze asi jednu třetinu a tu začněte lepit na jednom konci displeje. Poté postupně odlepujte tahem dolů a tiskněte na displej. Samozřejmostí, kterou jsem na začátku neuvedl, je odstranění nečistot a vyleštění, popř. odmaštění displeje! Fólie není úplně měkká, ale je trochu tvrdší, a tak nalepení je snadné a mezi displejem a fólií by se neměly vyskytovat žádné bublinky. Mimo jiné, kdyby se vám přeci jenom povedlo to, že tam budete mít malé bublinky, můžete je vytlačit např. kreditní kartou, kterou celý displej následně vyhladíte. Každopádně netlačte příliš na displej, mohlo by dojít k jeho zničení! Bublinky, které přesto zůstanou, se do dvou dnů vstřebají.

Vlastní fólie mi nejvíce připomíná Scotch pásku, protože má nádech do trochu mléčné barvy a tím bohužel trochu snižuje kontrast při vypnutém podsvícení displeje (při zapnutém je vše OK). Navíc její povrch je sametově matný, což má za výhodu to, že displej se neleskne a dobře se na něj píše. V psaní to poznáte tak, že stylus tolik neklouže, ale klade malý odpor, což vede k tomu, že máte daleko větší zpětnou vazbu, jak tlačíte na displeje a jak dobře se budou rozpoznávat znaky Graffiti.

 

Ochrana a čištění displeje

I ochranná fólie na displeji se časem zanáší vrstvou prachu, mastnými otisky prstů, mapami od kapiček deště, zaprskáním atp. Tyto nečistoty je vhodné průběžně odstraňovat za účelem lepší čitelnosti celého displeje a někteří z řad doktorů by jistě namítli i názor o jistém způsobu poškozování zraku. Jak ale ochrannou fólii nejvhodněji čistit a přitom ji neznehodnotit, nebo nepoškodit? V žádném případě nepoužívejte na čištění hrubé materiály, pouze bavlněný hadřík nebo jelenicovou kůži. Tím si zaručíte dlouhotrvající nepoškrábaný vzhled svého displeje. Dále v žádném případě nepoužívejte jakýchkoliv rozpouštědel a mycích prostředků, které by mohly naleptat vrchní část fólie a mohli způsobit zmatnění, "zmléčnění", zamlžení displeje, nebo dokonce naleptání fólie a plastových částí celého Palma!!! Pokud nepůjdou nečistoty dolů, navlhčete hadřík pouze ve vlažné vodě. K celému procesu je možné také použít tzv. "šťouchátka do uší", nebo-li špejle s natočenou vatou. Celý displej důkladně omyjte pouze navlhčeným hadříkem a poté ho do sucha vyleštěte!

 

Za zapůjčení fólie na testování děkujeme firmě PDA Planet, Praha.

 

Závěr:

Ochranná fólie by měla být nedílnou součástí PDA těch, kteří hodně pracují stylusem, nebo občas ani ten stylus nepoužívají. Podle nadpisu na balení, kde je napsáno: the accessories you must buy – což v překladu znamená - příslušenství, které musíte koupit! Není k tomu co jiného dodat!