Samsung S5350 Shark a S3550 Shark 3

Samsung S5350 Shark a S3550 Shark 3 | foto: Mobil.iDNES.cz

Obyčejné mobily pro obyčejné lidi: recenze dvojice Samsungů Shark

  • 80
Nová řada Samsungů Shark jde zcela opačnou cestou, než velí dnešní trendy. Nečekejte žádné dotykové displeje, ani funkcemi nabité telefony. Tohle jsou mobily ze staré školy; s klávesnicí, dostatečnou výbavou, hezkým designem a cenou, která neurazí.

Trendem jsou mobily s dotykovými displeji. V této kategorii hraje Samsung první housle. Nezapomíná však ani na běžné mobily s klasickými klávesnicemi. Ocení je uživatelé, pro které jsou dotykové mobily příliš komplikované a ovládání přes dotykový displej nepraktické.

Samsung mezi běžnými mobily nedávno představil novou řadu Shark, tedy v překladu žralok. Všechny nové modely z řady Shark mají podobné designové prvky. Jednotící design platí jak pro vysouvací telefony, tak pro klasicky tvarované mobily. Stejný designový styl, který započala řada Shark, pomalu přebírají další nové Samsungy včetně těch dotykových.


Katalog mobilů:

Samsung S5350 SharkSamsung S5550 Shark 2Samsung S3550 Shark 3
Trojice Samsungů z nové řady Shark v Katalogu mobilů.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Dvojice nových Samsungů určená pro běžné uživatele. Klasicky konstruovaný model nabízí kovový kryt a podporu sítí 3G, vysouvací model má skromnější výbavu.


Řada Shark prozatím zahrnuje tři modely. Jak je u Samsungu zvykem, vysouvací konstrukce má přednost. Hned dva "žraloci" Shark 2 (S5550) a Shark 3 (S3550) mají právě vysouvací konstrukci. Korejský výrobce ale neopomněl ani klasicky tvarované mobily a připravil slušně vybavený model Shark (S5350).

Vysouvací Samsung Shark 3 je nejhůře vybavený z trojice žraloků. Nejlépe vybavenou novinkou je druhý vysouvací model Shark 2, který nabízí pětimegapixelový fotoaparát a velmi kvalitní AMOLED displej. Někde mezi oběma těmito modely se nachází klasik Samsung Shark. Otestovali jsme levnější vysouvací Shark 3 a klasicky tvarovaný model.

Design – oba mají styl

Jak už bylo napsáno, žraloci od Samsungu mají společný designový styl. Na první pohled ho poznáte podle netradičně tvarované navigační klávesy. Svůj osobitý styl mají i funkční klávesy. Přední část testovaných telefonů je černá, záda jsou vyvedena ve stříbrné barvě s jemným grafickým motivem.

Samsung S5350 Shark a S3550 Shark 3

Zpracování obou telefonů je příkladné a ocenit musíme i použité materiály. Vysouvací Shark 3 ale působí oproti klasickému žraloku méně okázale. Zadní kryt Samsungu Shark je totiž kovový, a tak telefon působí daleko hodnotnějším dojmem. Ale ani Shark 3 s plastovými zády nepůsobí lacině. U obou telefonů nic nepovrzává a kryty baterie drží na svých místech jako přibité.

Samsung S5350 Shark a S3550 Shark 3 Samsung S5350 Shark a S3550 Shark 3 Samsung S5350 Shark a S3550 Shark 3

Zatímco klasicky tvarovaný žralok má standardní rozměry pro telefon dané kategorie, vysouvací Shark 3 je poměrně malý mobil. Rozměry klasického žraloka jsou 115,2 x 46,7 x 11,9 milimetru, vysouvací sourozenec má rozměry 95,8 x 45,8 x 14,4 milimetru. Vzhledem ke kovovým zádům je klasický Shark těžší: 99,2 gramu. Oproti tomu testovaný vysouvací model se 79 gramy v kapse ani nepocítíte.

Samsung S5350 Shark uživatelské prostředí Samsung S5350 Shark uživatelské prostředí Samsung S5350 Shark uživatelské prostředí Samsung S5350 Shark uživatelské prostředí

Displej – menší a větší

Oba testované telefony mají TFT displeje se standardním rozlišením QVGA, které dokážou zobrazit 262 000 barev. Rozdíl je ale v rozměrech; vysouvací Shark 3 má úhlopříčku dva palce, displej žraloka klasika má úhlopříčku 2,2 palce. Oba mají kvalitní zobrazovací schopnosti a jsou docela dobře čitelné na přímém slunci.

Samsung S5350 Shark

Grafika menu je u obou telefonů stejná. Obě novinky mají na výběr ze tří barevných variant uživatelského prostředí a u obou je k dispozici editor, který umožní upravit vzhled uživatelského prostředí k obrazu svému. Vysouvací model má pouze jednoduchý editor, klasický bráška potom daleko detailnější. Samozřejmostí je nastavení libovolné tapety.

Samsung S5350 Shark Samsung S5350 Shark Samsung S5350 Shark

Baterie – solidní výdrž

Baterie Sharku 3 má kapacitu 800 mAh, klasický Samsung má baterii s vyšší kapacitou 900 mAh. Výrobce udává výdrž v pohotovostním stavu u obou telefonů okolo 18 dní. Hodnoty jsou to však značně nadnesené. V našem testu se při běžném používání ukázal jako větší držák klasický Shark, který vydržel na příjmu 10 dní. Druhý testovaný telefon vydržel na příjmu zhruba o dva dny kratší dobu. V průběhu testu jsme telefony příliš nezatěžovali, pouze jsme krátce telefonovali a poslali pár zpráv.

Samsung S5350 Shark uživatelské prostředí Samsung S5350 Shark uživatelské prostředí Samsung S5350 Shark uživatelské prostředí Samsung S5350 Shark uživatelské prostředí

Ovládání – stará dobrá klasika

Oba testované Samsungy mají klasické schéma ovládání s ústřední navigační klávesou, dvěma kontextovými klávesami a dvěma klávesami pro přijetí a ukončení hovoru. Ovladače doplňují ještě na levém boku umístěná tlačítka pro regulaci hlasitosti a na pravém boku spoušť fotoaparátu.

Samsung S5350 Shark

U klasického Samsungu S5350 bychom uvítali rozměrnější kontextová tlačítka. Alfanumerické klávesnice obou testovaných novinek mají dostatečně rozměrné klávesy s optimálním zdvihem. Menu se zobrazuje v matici 3 x 4 ikony. Další položky se již zobrazují v řádcích.

Samsung S5350 Shark Samsung S5350 Shark Samsung S5350 Shark

Vysouvací Samsung S3550 má zcela nové uživatelské prostředí, u kterého je však zachováno nejen logické rozmístění jednotlivých položek, ale i jeho design. Naproti tomu žralok klasik má uživatelské prostředí známé ze starších modelů výrobce. Obě si ale jsou přes rozdílná data narození velmi podobná a ten, kdo již nějaký Samsung vlastnil, bude v případě obou telefonů jako doma.

Samsung S5350 Shark uživatelské prostředí Samsung S5350 Shark uživatelské prostředí Samsung S5350 Shark uživatelské prostředí Samsung S5350 Shark uživatelské prostředí

Inovace v případě vysouvacího Sharku se projevují například v zobrazení pohotovostního stavu. Vysouvací novinka umožňuje v pohotovostním stavu zobrazit nejpoužívanější kontakty i s náhledem přiřazeného obrázku. Přímo z úvodní obrazovky tak můžeme pomocí odkazů vytáčet čísla či psát zprávy. Dále lze zobrazit i kalendář. Jelikož se všechny tyto funkce na displej nevejdou, je možné se v úvodní obrazovce pohybovat posunem nahoru a dolů.

Samsung S5350 Shark

Oba modely pak v pohotovostním stavu zobrazují zkratky. U klasicky konstruovaného Sharku si lze dokonce vybrat, jaké zkratky budou zobrazeny. Vysouvací Samsung zase dává na výběr z několika fontů písma a nastavit lze i jeho velikost. To klasický žralok neumí.

Telefonování – jeden nebo dva tisíce kontaktů

Klasický Shark dokáže uložit až dvě tisícovky kontaktů. Testovaný sourozenec polovinu. V obou případech lze přiřadit ke kontaktům vyčerpávající množství informací včetně fotografií a vlastního vyzvánění. U klasického modelu můžeme přiřazovat ke kontaktům i specifické upozornění na došlé zprávy.

Samsung S5350 Shark Samsung S5350 Shark Samsung S5350 Shark

Vyhledávání probíhá pomocí postupného zadávání znaků. Nechybí detailně editovatelné vyzváněcí profily. Vysouvací Shark nabízí při zadávání telefonního čísla možná dokončení z telefonního seznamu. S oběma telefony se dovoláme ve všech čtyřech pásmech GSM. Klasický žralok navíc přidává podporu sítí třetí generace (900/2100 MHz). Díky kamerce lze komunikovat i přes videohovory.

Samsung S5350 Shark Samsung S5350 Shark Samsung S5350 Shark

Oba nové Samsungy myslí na bezpečnost a lze u nich aktivovat takzvaný Falešný hovor. Tato funkce slouží v případě ohrožení k imitaci příchozího hovoru, což by mělo případného útočníka odradit. Nahrát lze vlastní fiktivní hovor, který se po přijetí Falešného hovoru přehraje.

Zprávy – nechybí e-mailový klient

Testované telefony dokáží shodně uložit až 500 textových zpráv. Editor zpráv, který musíme u obou telefonů pro jeho přehlednost pochválit, zobrazuje odpočítávaní z celkového počtu 2 295 (klasický Shark), respektive 1 836 znaků i pořadí vícenásobné zprávy.

Samsung S3550 Shark 3

Se zapnutým prediktivním slovníkem T9 píše klasický žralok česky bez diakritiky. Druhý testovaný mobil píše sice s diakritikou, ale zprávy odesílá bez háčků a čárek. Nechybí doručenky. Opět je k dispozici bezpečnostní prvek, tentokrát v podobě SOS zprávy, kterou lze v ohrožení odeslat.

Samsung S3550 Shark 3Samsung S3550 Shark 3Samsung S3550 Shark 3

Obě novinky umožňují spravovat až pět e-mailových účtů. Stahovat lze hlavičky nebo celé e-maily. Maximální velikost e-mailu je v případě vysouvacího Samsungu pouze 300 kB, druhý testovaný telefon zvládá e-maily až o velikosti 5 MB. Automatické stahování může probíhat ve stanovených intervalech.

Samsung S3550 Shark 3

Další funkce – kvalitní hudba

Obě dvě novinky od Samsungu mají povedené hudební přehrávače. Ten ve vysouvacím Sharku je oproti druhému modelu inovovaný a nabízí vyhledávání i podle roku vydání nahrávky, vlastního hodnocení, naposledy přidaných a nejčastěji přehrávaných skladeb.

Samsung S3550 Shark 3

Oba přehrávače zobrazují booklet alba a nechybí běžné funkce jako opakování nebo náhodný výběr. Vysouvací žralok navíc umí přehrávaní automaticky vypnout v zadaném časovém intervalu. Samozřejmostí je přehrávání na pozadí.

Samsung S3550 Shark 3Samsung S3550 Shark 3Samsung S3550 Shark 3

Obě testované novinky mají funkci, která dokáže rozpoznat právě přehrávanou skladbu. Kvalita reprodukce je v případě obou telefonů na slušné úrovni. O něco lépe na nás při přednesu hudby zapůsobil klasický Shark. Nechybí možnost přehrávat hudbu ve stereofonních bluetooth sluchátkách.

Samsung S3550 Shark 3 uživatelské prostředí Samsung S3550 Shark 3 uživatelské prostředí Samsung S3550 Shark 3 uživatelské prostředí Samsung S3550 Shark 3 uživatelské prostředí

Telefony mají slot pro paměťové karty microSD. V případě vysouvacího Samsungu Shark 3 se slot nachází pod baterií. u klasického Sharku ho najdeme pod krytem baterie. Vestavěnou paměť 100 MB lze u klasického Sharku zvětšit až o 16 GB, druhý testovaný mobil s pamětí 35 MB se musí spokojit maximálně s 8GB paměťovými kartami.

Samsung S3550 Shark 3Samsung S3550 Shark 3Samsung S3550 Shark 3

Ve výbavě obou žraločích novinek je FM rádio s funkcí RDS a vysílání z rádia je možné nahrávat. Uvítali bychom přítomnost audio konektorů 3,5 mm pro připojení klasických sluchátek. Oba testované telefony jsou vybaveny microUSB konektory..

Samsung S3550 Shark 3 uživatelské prostředí Samsung S3550 Shark 3 uživatelské prostředí Samsung S3550 Shark 3 uživatelské prostředí Samsung S3550 Shark 3 uživatelské prostředí

Kancelářské funkce zastupuje u testovaných telefonů přehledný kalendář s měsíčním, týdenním a denním náhledem. Nechybí budík, poznámkový blok, upomínky, světový čas, kalkulačka a převodník. K dispozici je i hlasový záznamník, časovač a stopky. Podpora Javy MIDP 2.1 je samozřejmostí, předinstalované hry jsou však pouze dema. V klasickém Samsungu z řady Shark najdeme i aplikaci Google Maps.

Samsung S3550 Shark 3Samsung S3550 Shark 3Samsung S3550 Shark 3

Vysouvací Shark 3 podporuje pouze datové přenosy EDGE. U lépe vybaveného klasického Sharku navíc můžeme využít podporu sítí třetí generace. Oba telefony mají vcelku povedený internetový prohlížeč NetFront 3.5. Klasický žralok od Samsungu má i RSS čtečku.

Samsung S3550 Shark 3 uživatelské prostředí Samsung S3550 Shark 3 uživatelské prostředí Samsung S3550 Shark 3 uživatelské prostředí Samsung S3550 Shark 3 uživatelské prostředí

Pomocí testovaných telefonů lze komunikovat i pomocí zpráv Instant Messaging. Vysouvací Shark má pro to připravenou Java aplikaci Mini Fring, druhý testovaný mobil je vybaven Java aplikací Parlingo. Ve výbavě najdeme i podporu sociálních sítí jako Facebook nebo MySpace.

Samsung S3550 Shark 3Samsung S3550 Shark 3Samsung S3550 Shark 3

Oba telefony mají i videopřehrávače, vzhledem k velikosti displejů ale jejich kvality neumíme příliš ocenit. Samsung S5350 Shark dokáže oproti vysouvacímu sourozenci přehrávat videa i přes celý displej v horizontálním zobrazení.

Klasický Samsung Shark se více hodí pro práci, je totiž vybaven prohlížečem kancelářských dokumentů. Připojit oba telefony k počítači lze pomocí Bluetooth 2.1, pro přenos většího objemu multimédií je šikovnější podpora USB 2.0 Mass Storage.

Samsung S5350 Shark foto náhled Samsung S5350 Shark foto náhled Samsung S5350 Shark foto náhled
Fotografie pořízené Samsungem S5350 Shark.

Fotoaparát – bez blesku

Lépe vybavený klasicky konstruovaný Samsung má fotoaparát s rozlišením 3,2 megapixelu. Automatické ostření však chybí. Přesto je kvalita snímků na slušné úrovni. Druhá novinka má fotoaparát s rozlišením pouze dva megapixely a kvalita snímků je o něco horší. Obě novinky dokáží pořizovat i videonahrávky, ale pouze v nízkém rozlišení hodícím se tak nanejvýš do MMS zpráv.

Samsung S3550 Shark 3 foto náhled Samsung S3550 Shark 3 foto náhled Samsung S3550 Shark 3 foto náhled
Fotografie pořízené Samsungem S3550 Shark 3.

Příliš nechápeme trend u nových Samsungů, který spočívá v absenci blesku. Ani jeden z testovaných telefonů ho nemá. Že to není u korejského výrobce žádná výjimka, dokazuje špičkový komunikátor Galaxy S, který rovněž blesk nenabízí. Toto šetření nákladů asi ne každý zákazník ocení.

Sečteno podtrženo

Nové Samsungy z řady Shark jsou určeny pro uživatele, kteří potřebují především telefonovat a posílat textové zprávy. Obě tyto funkce splňují testované telefony na vysoké úrovni. Výrobce neopomněl ani pokročilejší funkce a u obou telefonů oceňujeme kvalitní hudební přehrávače.

Tahle dvojice Sharků dále boduje povedeným designem a skvělým zpracováním. Dražší klasický Shark má navíc kovový kryt, který působí hodnotněji. Lepší materiály a výbava ale také znamená vyšší cenu.

Vysouvací Samsung Shark 3 stojí v oficiálním obchodě 2 450 korun včetně daně, což je odpovídající cena za komplexně vybavený mobil. Škoda, že levnější vysouvací Samsung nepodporuje sítě třetí generace. Hodnotněji působící klasický Shark má oficiální cenu 3 290 korun.

Proč koupit?

  • zpracování
  • použité materiály (Samsung S5350 Shark)
  • kvalitní displej
  • přehledné ovládání
  • hudební přehrávač

Proč nekoupit?

  • absence audio konektoru 3,5 mm
  • nepodporuje 3G (Samsung S3550 Shark 3)
  • pouze dema her
  • průměrný fotoaparát

Kdy?

v prodeji

Za kolik?

Samsung S5350 Shark: 3290 korun včetně DPH

Samsung S3550 Shark 3: 2450 korun včetně DPH