Oblázek pro parádu - recenze Motoroly Pebl

  • 10
Motorola Pebl má charakteristický oblý tvar. V dnešním světě hranatých a tenkých mobilů poměrně výjimečný. Telefon se může pochlubit unikátní povrchovou úpravu a samočinným otvíráním.

Motorola po úspěchu modelu Razr V3 připravila další stylové véčko, které více než na funkční výbavu dává důraz na vytříbený design. A to platí v obou směrech absolutně. Výbava je na dnešní dobu stěží průměrná, design je naopak zcela originální a výjimečný.

Novinka s názvem Pebl U6 není supertenká jako Razr či další nové modely jako například Slvr L7. Přesto by si mohla vydobýt podobné kultovní postavení. Nová Motorola totiž přináší unikátní designové ztvárnění, které nemá na současném trhu konkurenci.

Na rozdíl od tenkého Razru sází Pebl na oblé tvary. Odtud pochází i jméno telefonu Pebl, což je zkratkou slova Pebble, česky oblázek. Oblý tvar není jediným zajímavým prvkem vzhledu telefonu. Kryt Peblu je vyroben ze speciálního materiálu a vnější displej je umístěn vertikálně. Zajímavostí je poměrně unikátní systém samočinného otevíraní telefonu.

Motorola RAZR V3i Motorola SLVR L7 Motorola V3 RAZR Motorola PEBL U6
Motorola Razr V3i, Motorola Slvr L7, Motorola Razr V3 a Motorola Pebl U6.

Vzhled - styl nadevše

Nová Motorola Pebl U6 se narozdíl od většiny aktuálních mobilů nenakazila tenkým stylem a ostrými hranami. Naopak, víc zaoblený mobil na trhu najdete jen s obtížemi. Svým vzevřením se Pebl vymyká i dalším modelům Motoroly, které vsází veškerou svou osobnost na epigonství po kultovním modelu Razr. I díky tomu je Pebl velmi osobitý telefon, který nelze na pultech prodejen přehlédnout.

Telefon se bude nabízet vedle základního černého provedení i v několika dalších barevných variantách. Výrobce již představil čtyři odlišné barevné verze: zelenou, modrou, oranžovou a růžovou. Kryt telefonu je vyroben ze speciálního pogumovaného materiálu Soft Touch, který v ruce neklouže. Námi testované černé provedení skvěle kontrastuje s kovovým a pochromovaným kloubem. Ten v sobě skrývá i Mini USB konektor pro napájení a připojení k počítači a očko pro provlečení poutka. S telefonem by se standardně mělo dodávat kožené potko na ruku.

Čelu telefonu dominuje vertikálně umístěný displej s logem výrobce nad ním. Pod displejem se nachází čočka fotoaparátu. Nové véčko od Motoroly je vybaveno poloautomatickým otevíráním s pružinovým mechanismem. Nikde však nenajdeme specifické tlačítko pro odjištění pružiny. Telefon se totiž otevírá jemným stlačením čela přístroje směrem dolů. Pružinový mechanismus je však příliš silný a telefon tak má tendenci při otevření z ruky doslova vyskočit. Doporučujeme proto telefon při otvírání dobře držet. Přístroj lze samozřejmě otevřít i běžným způsobem, ale není to příliš pohodlné a snadné.

Po otevření se naskýtá pohled na extravagantně pojatou zcela plochou klávesnici. Klávesnici lze díky zrcadlovému efektu použít i jako zrcátko. Že toto řešení přináší neustálé označkování otisky prstů netřeba připomínat. Klávesnice perfektně ladí se zbytkem telefonu a není se čemu divit, že se tento styl snaží mnoho menších asijských výrobců napodobit.

Motorola Pebl U6 není malý telefon, jeho rozměry jsou 87 x 49 x 20 milimetrů. Hmotnost telefonu také není nejnižší a má hodnotu 110 gramů.

Displej – slušná kvalita

Hlavní displej má rozlišení 176 x 220 obrazových bodů a dokáže zobrazit 262 000 barev. Zobrazovací schopnosti hlavního displeje jsou na velmi dobré úrovni, jedná se o jeden z nejlepších displejů s nižším rozlišením než QVGA, které jsou na trhu. Displej si majitel může vylepšit libovolnou tapetou, která prosvítá i v menu telefonu. Telefon nabízí i animované spořiče hlavního displeje, jejich využití však u véčka postrádá smysl. Nechybí ani rozličné grafické a barevné provedení menu telefonu.

Jednořádkový monochromatický vnější displej má inverzní zobrazení. Bílé znaky na černém pozadí jsou velmi kontrasntní a výborně čitelné. Vnější displej má atypické vertikální umístění. Některé informace zobrazuje displej podélně a tak nepřekvapí, že si majitel může vybrat, z které strany se informace zobrazí. Vnější displej je hodně malý, vynahrazuje si to ale výbornou čitelností i na přímém slunečním světle. Naopak hlavní displej si při této příležitosti pochvalu nezaslouží.

Baterie – průměrná výdrž

Motorola Pebl U6 používá Li-Ion baterii neznámé kapacity, se kterou vydrží podle údajů výrobce až 250 hodin v pohotovostním režimu nebo 400 minut hovorového času. V našem testu vydržela nová Motorola čtyři dny při běžném používání (20 minut hovoru a několik odeslaných SMS) bez vypínání na noc.

Ovládání – nic nového

Nový oblázek od Motoroly používá stejné menu jako předešlé modely výrobce. Ve své podstatě se jedná o identické menu, jakým se před lety chlubila Motorola V300. V případě testovaného telefonu nedošlo k zásadnější inovaci. Ne že by bylo menu vyloženě špatné, ale u konkurence se za poslední roky menu vyvíjelo, u Motoroly k žádným podstatným změnám nedošlo. Lze předpokládat, že příští novinky Motoroly již budou mít zcela nové menu.

Hlavní menu je ikonové v matici 3 x 3 ikony a pořadí jednotlivých položek je možné změnit. Další menu jsou buď opět ikonová nebo textová řádková. V menu se nelze pohybovat pomocí logicky přiřazených klávesových zkratek. Použít můžeme pouze předdefinované zkratky, které si pak musíme pamatovat. Na pohotovostním displeji mohou být zobrazeny položky přiřazené pohybům navigačního tlačítka. Jednotlivé přiřazené funkce lze změnit, stejně jako funkce přiřazené kontextovým klávesám a "chytrému" tlačítku na boku přístroje.

Klávesnice Motoroly Pebl je unikátní, jenže si musíme povzdechnout, že efekt zvítězil nad praktickou stránkou. Klávesy v jedné řadě odděluje sice vizuelně efektní vlnka, ale po hmatu se uživatel na klávesnici špatně orientuje. K mechanickým vlastnostem klávesnice nemáme výhrady, stejně tak si v žádném případě nestěžujeme na odezvu telefonu po stisku klávesy. Výtky s matoucí klávesnicí neplatí pro čtyřsměrnou navigační klávesu s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Pochválit musíme speciální tlačítko pro vstup k menu textových zpráv. Tady by se mohli jiní výrobci přiučit.

Ovládací prvky na klávesnici doplňují tlačítka na bocích telefonu. Na pravém boku je tlačítko, které v pohotovostním stavu při krátkém stisku slouží pro aktivaci hlasového vytáčení, při jeho podržení pak lze pořizovat zvukové záznamy. Na levém boku najdeme dvousměrné tlačítko pro regulaci hlasitosti a pod ním takzvané chytré tlačítko, ke kterému si můžeme přiřadit některou z nabízených funkcí.

Telefonování – 1 000 kontaktů

Telefonní seznam Motoroly Pebl U6 pojme rovnou tisícovku kontaktů. Ty však nejsou vícepoložkové, každé číslo se uloží zvlášť a je pro něj možné zvolit specifické vyzvánění. Ke kontaktu nebo e-mailové adrese můžeme dále přidat poštovní adresu, datum narození a obrázek, který se zobrazí na hlavním displeji při příchozím hovoru. Kontakty lze třídit do čtyř kategorií.

Oproti některým starším modelům již lze v telefonním seznamu vyhledávat pomocí více znaků. Nechybí ale ani možnost vyhledávání podle prvního písmene. Vyzvánění může být ve formátu MP3 a již tradičně jsou nabídnuty i vyzváněcí profily. Úroveň maximální hlasitosti hlasitého odposlechu by mohla být vyšší. Pebl je telefon určený pro celosvětový provoz, podporuje všechna používaná pásma GSM (850/900/1800/1900 MHz).

Zprávy – SMS, EMS, MMS a e-mail

Ve výbavě oblé Motoroly samozřejmě nechybí podpora SMS a MMS a navíc si majitel může posílat i zprávy EMS. Zde se ovšem ptáme, používá ještě někdo EMS? Pro mnoho zákazníků bude mnohem praktičtějším společníkem e-mailový klient.

Při psaní zpráv Motorola používá prediktivní vkládání textu se slovníkem iTap, který není pro mnoho zákazníků tak uživatelsky přívětivý jako slovník T9. Výrobce dodává slovník iTap v plenkách. Nic neumí, je ale učenlivý. Každé zapsané slovo si zapamatuje a podle jeho zadání se pak odvíjí i to, zda se zprávy budou psát s diakritikou nebo bez. Telefon podporuje vícenásobné zprávy a napsané znaky odečítá z celkového počtu 450 znaků.

Nechybí doručenky, ty se však musí aktivovat před každou odesílanou zprávou. Šikovná je funkce automatického mazání zpráv v několika denních intervalech. Přímo z editoru multimediálních zpráv lze fotografovat, pořizovat videa nebo zvukové nahrávky. E-mailový klient podporuje protokoly POP3, SMTP a IMAP4. Lze nastavit maximální velikost příchozích e-mailů a zvolit přidávání automatického podpisu. Spravovat lze ale jen jeden účet.

Ostatní funkce – paměťové karty chybí

S ohledem na dnešní dobu je výbava Peblu velmi chudá. Najdeme v ní běžné funkce: Kalendář s měsíčním a týdenním náhledem, do kterého je možné zadávat události s upozorněním a opakováním, kalkulačku se základními funkcemi, budík s opakováním a hlasový záznamník. Ale ty má dnes asi každý mobil vyjma těch nejlevnějších.

Dále nás Pebl potěší Javou MIDP 2.0 a čtyřmi předinastalovanými aplikacemi. Mezi nimi najdeme i jednu hru s názvem Rebels. Motorola Pebl U6 nepodporuje EDGE pouze GPRS třídy 10. Připojit telefon k počítači je možné přes Bluetooth nebo přes datový kabel s mini USB konektorem, který výrobce dodává s přístrojem a přidává i synchronizační software. Zde můžeme zvolat hurá, dříve si totiž Motorola za software nechávala platit skoro 1 000 korun.

Motorolu Pebl U6 můžeme teoreticky použít jako MP3 přehrávač. Ona sice skladby v tomto formátu dokáže přehrát, ale do paměti se vejdou stěží dvě písničky. Vestavěnou paměť 5,5 MB totiž není možné rozšířit pomocí paměťových karet. Multimediální schopnosti nové stylové Motoroly dále podporuje fotoaparát. S maximálním rozlišením VGA se ale dnes spokojí jen nenáročný uživatel.

Kvalita pořízených fotografií navíc není nikterak ohromující. Dochází k častým barevným nepřesnostem a zkreslením. Ostrost fotografií také není vysoká. V nastavení fotoaparátu najdeme samospoušť, několik režimu focení (exteriér, interiér) a nastavení jasu v pěti krocích. Fotoaparát má čtyřnásobné digitální přiblížení.

Motorola Pebl dokáže pořizovat i videa v rozlišení 176 x 144 obrazových bodů. Délka videa je omezena volnou pamětí. Videa se mohou pořizovat se zvukem a platí pro ně stejná nastavení jako pro fotografování.

Sečteno podtrženo

Proč ho koupit?
  • Design
  • Zpracování
  • Oba displeje
Proč ho nekoupit?
  • Chudá výbava
  • Malá paměť
  • Vyšší cena
Kdy?
od března 2006
Za kolik?
9 990 Kč včetně DPH

Motorola Pebl U6 je jedinečný mobil svým designem, který bude jen těžko hledat konkurenta. Potud nelze proti Peblu vyřknout křivého slova.

Jenže výbava za telefony podobné cenové relace silně pokulhává a zařazuje Pebl někam na rozhraní low-endových mobilů a telefonů střední třídy. Pebl se tímto připraví o množství zákazníků, kteří raději sáhnou po mnohem lépe vybavených modelech konkurence.

Po Peblu jistě zatouží ženy, kterým je telefon v některých barevných variantách přednostně určen. Černý Pebl však perfektně padne i do mužských rukou.

Funkční výbavě neodpovídá cena. Výrobce si žádá téměř 10 000 korun. Inu za zajímavý a originální design se platí. Nový oblázek od Motoroly se začíná prodávat v těchto dnech.