Sportovní přenosy jsou největším lákadlem mobilní televize

Sportovní přenosy jsou největším lákadlem mobilní televize | foto: Michal Sváček, MF DNES

O mobilní TV není zájem. Zachránit ji může fotbal!

  • 21
Zájem o mobilní televizi je mnohem menší, než se čekalo. Zdá se, že jedinou záchranou by mohly být sportovní přenosy. Za ně jsou totiž uživatelé ochotni platit.

Když operátoři platili před několika lety miliardy korun za licence na sítě 3G, jednou z nejperspektivnějších služeb se zdála mobilní televize. Jenže 3G nadšení splasklo velmi rychle. Ukázalo se totiž, že uživatelé sice řadu služeb, které sítě třetí generace přinášejí vítají, ovšem jen do okamžiku, než za ně musí platit.

Podobný osud jako televizi postihl i mobilní data – uživatelé jsou velmi rádi, když jim operátor nabídne připojení rychlostí několik megabitů. Když jsou ale postaveni před rozhodnutí, připlatit si za to něco navíc oproti GPRS, řada z nich zjistí, že jim GPRS vlastně stačí.

Mobilní TV

Televize do mobilu je tady - T-Mobile spustil test

Mobilní televize – praktický test nejnovější funkce mobilů

Lidem se Televize v kapse líbila. Kdy se dočkáme reálného provozu?

Mobilní televize v Evropě bude DVB-H

Mobilní televizi chce každý - kromě uživatelů

Sony prohlubuje spolupráci s Ericssonem, pouští se do mobilní televize

Chcete volání zadarmo a TV v mobilu? Tyto služby klepou na dveře


V původních předpokladech se navíc počítalo s tím, že lidé si budou televizí krátit čekání na tramvaj nebo dlouhou chvíli ve vlaku. A že se tahle novinka ujme jaksi sama a automaticky. Jenže právě v tom je největší omyl. Uživatelé chtějí něco navíc, důvod, proč se něco nového učit. I když prošvihnou svůj oblíbený seriál v televizi, je přece jednodušší si ho nahrát doma na video a podívat se na něj na velké obrazovce, než se spokojit s maximálně 3“ displejem mobilu.

Záleží nejen na obsahu

Minulý týden oznámila společnost British Telecom (BT), že zastavuje po necelém roce svůj projekt mobilní televize Movio. Ačkoli do kampaně investovala miliony liber, pořídilo si službu méně než 10 tisíc předplatitelů. A to je na britský trh opravdu málo.

Jedním z problémů této služby byla nevhodná technologie – jako jediní v Evropě sáhli totiž v BT po platformě DAB, pro kterou byl k dispozici pouze jediný a ještě nepříliš povedený přístroj. Možná i na základě problémů BT rozhodla Evropská komise, že doporučí svým členským státům podporovat technologii DVB-H. Pro tu je k dispozici přece jen více přístrojů.

Problém obsahu to však nevyřeší. Britové se ale nevzdávají, jak informoval minulý týden deník Guardian, probíhají jednání mezi operátory a konsorciem BskyB, což je největší z britských vysílatelů, o exkluzivní nabídce přenosů z britské Premier League. Ta by neměla zahrnovat jen přímé přenosy ze zápasů, ale i spoustu doplňkových služeb – například videa s nejzajímavějšími momenty zápasů nebo medailony fotbalistů.

Sportovní klání ze záznamu? Ale fuj...

Možná právě tento přístup by mohl mobilní televizi zachránit. Na rozdíl od seriálu, na který se můžeme klidně podívat se zpožděním několika hodin či dní, rozdíl mezi přímým přenosem a záznamem u sportovních přenosů je obrovský. A existuje řada fanoušků, kteří si právě za tohle rádi zaplatí.

Ne náhodou je mobilní TV nejpopulárnější v Itálii, kde si fanoušci klidně koupí speciální přístupovou kartu umožňující sledovat ze satelitu všechny zápasy svého mužstva.

Sony Ericsson se chce pustit do mobilní TV

BskyB navíc předpokládá poměrně zajímavou cenovou politiku. Balíček zahrnující 92 přímých přenosů z Premier League v sezóně 2007/2008 by měl stát únosných 5 GBP (asi 208 Kč). Navíc za 35 GBP (necelých 1 500 Kč) měsíčně, tedy za cenu několika pint piva, si bude možné pořídit balíček umožňující kromě přenosů z Premier League sledovat také zápasy Ligy mistrů a všechny ostatní sportovní přenosy stanice Sky Sport.

BskyB navíc očekává, že nový koncept přinese i zvýšený zájem inzerentů.

Marná snaha nebo opravdový gól?

O tom, že nápad BskyB nemusí být úplně od věci, svědčí i loňský veřejný test DVB-H televize v síti T-Mobile. Následné vyhodnocení ukázalo, že o klasické TV vysílání lidé v mobilu příliš nestojí. Jsou ale ochotni si připlatit za sportovní přenosy nebo koncerty. V Česku se plánuje vypsání výběrového řízení na provozovatele DVB-H multiplexu na podzim letošního roku.

Ostatně fakt, že v nabídce Mobilní TV od O2 jsou programy ČT2 (s přenosy hokejové Extraligy), ČT 4 Sport a Eurosport, svědčí o tom, že podobné zkušenosti jdou napříč operátory.

Plnému startu DVB-H zatím brání různé legislativní překážky, ale všichni tři mobilní operátoři už o projekt projevili zájem. Uvidíme tedy, jestli za pár měsíců bude DVB-H vítěznou technologií nebo ho potká osud Movia.