Tendr na čtvrtého GSM operátora v Česku je pro Orange nezajímavý

Tendr na čtvrtého GSM operátora v Česku je pro Orange nezajímavý | foto: Mobil.iDNES.cz

O licenci na čtvrtého mobilního operátora se poperou „české“ firmy

  • 91
Naděje na vstup dalšího nadnárodního operátora do Česka zhasla. Francouzský Orange ohlásil, že se tendru na čtvrtého českého GSM operátora nezúčastní. Zájem naopak projevilo hned několik českých firem, respektive českých poboček nadnárodních společností.

"Účast v aukci na GSM licenci v České republice neplánujeme," uvedl pro Mobil.cz Tom Wright z tiskového oddělení operátora Orange. Ten dosud patřil k jedněm z nejočekávanějších účastníků tendru, který chce Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vypsat začátkem příštího roku. - čtěte Do Česka vstoupí další mobilní operátor. Pomůže srazit ceny

Orange přitom o český trh dlouhodobě projevuje zájem. Ještě v dubnu to v rozhovoru pro týdeník Euro potvrdil generální ředitel firmy Orange Slovensko Pavol Lančarič. "O českých mobilech stále uvažujeme a já bych nám v tomto segmentu rozhodně nezavíral dveře," řekl tehdy Euru. - čtěte Do Česka chce další mobilní operátor: slovenský Orange

Nyní ale slovenská pobočka mlčí a odkazuje na svou centrálu. Doplňující dotazy na důvody nečekaného rozhodnutí zřejmě odmítá komentovat i ona; její zástupce Tom Wright na ně dosud nereagoval.

Velká trojka má zájem, možná ale zbytečný

Svůj zájem naopak potvrdila většina stávajících tuzemských operátorů i přesto, že jim ČTÚ účast v tendru zřejmě nepovolí. Ve svých komentářích jsou ale prozatím opatrní, čekají na detailní podmínky výběrového řízení. "Naše případné zapojení by záleželo na konkrétních podmínkách," uvedl Miroslav Čepický, tiskový mluvčí Vodafonu.

Co je dobré vědět

Atraktivitu tendru deklasuje fakt, že se týká pouze frekvenčního pásma 1 800 MHz. Celorepublikové pokrytí GSM sítí na této frekvenci by bylo finančně velmi náročné a ekonomicky zřejmě neúnosné. Zájem firem může podpořit jen možnost národního roamingu, kdy by stávající operátoři umožnili využití svých sítí konkurenci.

ČTÚ nyní uvažuje, že národní roaming stávajícím operátorům nařídí. Ti takový krok ale považují za nepravděpodobný, jelikož nemá oporu v současné legislativě. Navíc je patrné, že si tuzemští operátoři urputně brání svou pozici na trhu, ač "navenek" konkurenci vítají a dle svých slov jsou své sítě při vzájemně výhodné dohodě připraveni nabídnout i konkurenčním firmám. Dosud se tak ale nestalo, přitom snahy existují.

Co naopak může případné zájemce motivovat, je nedávné uvolnění GSM frekvencí i pro služby sítí 3G. Firmy by tak mohly volné frekvence v pásmu 1 800 MHz využít k nabídce populárního rychlého bezdrátového internetu. To hraje do karet především U:fonovi, který v rychlém mobilním internetu vidí svou budoucnost.

Podobně reagovala i Telefónica O2: "Jakákoliv konkurence je z pohledu zákazníka vždy přínosná. Český mobilní trh je ale z hlediska penetrace i nabízených služeb velmi pokročilý, proto prostor pro čtvrtého operátora je minimální. Jakýkoliv další komentář je zbytečný, vzhledem k neexistenci tendru ani specifikace jeho podmínek," řekl její mluvčí Martin Žabka.

Rozhodnější je jen T-Mobile a U:fon. "Máme zájem se tendru účastnit," řekla Mobil.cz Jana Studničková ze společnosti Mobilkom, která U:fona provozuje. U:fon navíc patří k horkým kandidátům na případného vítěze; expanze na GSM trh by byla jeho logickým krokem a prim hraje i silná finanční skupina Penta Investments, která za tímto operátorem stojí.

T-Mobile naopak v soutěži o volné frekvenční pásmo vidí šanci na potřebné zvýšení kapacity své sítě: "Vzhledem k rychle rostoucímu provozu v naší mobilní síti považujeme možnost získání dalších kmitočtů v pásmu 1800 MHz za zajímavou," uvedla jeho mluvčí Martina Kemrová.

Ve hře jsou i alternativní operátoři

Připravovaný tendr nahrává i alternativním operátorům. Ti již notnou dobu volají po změně situace, kdy mobilní operátoři mohou nabízet fixní služby formou přeprodeje velkoobchodních nabídek, ale fixní operátoři se k mobilním službám nedostanou. Kritika se snesla například od firmy Volný. - čtěte Volný chce vstoupit na mobilní trh. Otevřeně kritizuje ČTÚ

Svůj zájem o účast v tendru ale prozatím potvrdila jen GTS Novera. Volný a České Radiokomunikace (ČRa) vyčkávají na zveřejnění podmínek. "Jelikož zatím nejsou známy podmínky případného tendru na nového mobilního operátora, České Radiokomunikace nebudou v tuto chvíli tuto možnost komentovat," uvedla mluvčí ČRa Marie Fianová.

Zahraničí je plné možných zájemců

Vyloučen navíc není ani vstup silných zahraničních firem z Ruska a Číny, které se nechaly slyšet o záměru své expanze do Evropy. Příkladem může být operátor China Mobile nebo ruský MTC patřící do holdingu AFK Sistema, který vlastní i český Sitronics (bývalý STROM telecom).

Vážným kandidátem je i finanční skupina Hutchison Whampoa provozující mobilní operátory 3 (Three) v Evropě, Asii a Austrálii. Viditelně začínají investovat i dosud ve světě neznámí operátoři z Malajsie a dalších asijských států. V minulosti o český trh projevili zájem i operátoři z Afriky.