Odstoupit od smlouvy s operátorem nebude možná kvůli novele zákona tak snadné

Odstoupit od smlouvy s operátorem nebude možná kvůli novele zákona tak snadné | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Poslanci vymysleli kličku. Pomůže operátorům, uškodí zákazníkům

  • 51
Z novely zákona o elektronických komunikacích vypustili poslanci odkaz na přesně stanovené podstatné náležitosti smlouvy mezi klientem a operátorem. Podle Českého telekomunikačního úřadu to je v rozporu s evropskou směrnicí, kterou bude považovat za směrodatnou. Ve sporech s operátory tak bude stát na straně zákazníků.

Sporným bodem novely je pozměňovací návrh Hospodářského výboru. Postrádá totiž odkaz na náležitosti, které ukládají operátorovi povinnost informovat při každé změně podmínek zákazníky o právu ukončit smlouvu bez sankcí. V současnosti tak musí operátor o této možnosti informovat například i při změně ceníku či všeobecných podmínek, které zákazníka přímo neznevýhodňují.

V případě přijetí novely však bude možné smlouvu vypovědět pouze v případě „podstatné změny smlouvy vedoucí ke zhoršení postavení účastníka“. Jenže ne každou změnu může operátor vnímat jako podstatnou. V takovém případě nebude mít tudíž ani povinnost informovat zákazníka o právu odstoupení od smlouvy bez sankcí. Lze tedy očekávat, že zákazník bude jednostrannou změnu vnímat jako zásadní zhoršení podmínek, avšak operátor ji jako takovou odmítne uznat.

Český telekomunikační úřad je podle vyjádření mluvčího Martina Drtiny přesvědčen, že bude-li novela v podobě, v jaké odešla z Poslanecké sněmovny, schválena, sníží se tím rozsah práv zákazníků telekomunikačních operátorů a zároveň se tak zákon dostane do nesouladu s evropskou směrnicí č. 2002/22/ES.

Regulátor přitom výhrady k zamýšlené novele poslancům zaslal. „Žádná reakce však na tato naše stanoviska nepřišla. Na hospodářském výboru se prakticky nekonala žádná diskuse. A ani ze strany autorů návrhu, který měl formu takzvaného přílepku, s námi bohužel nebylo nic konzultováno,“ informoval redakci Mobil.iDNES.cz Drtina.

Pokud i přesto novela projde legislativním kolečkem, poslanci ji již předali k projednání Senátu, bude úřad rozhodovat v souladu s podmínkami danými evropskou směrnicí. „Neboť směrnice jako harmonizační nástroj Evropské komise má větší právní sílu než zákon, který ji nesprávně implementuje, a tedy jí neodpovídá,“ řekl mluvčí ČTÚ.

V případných sporech s operátory, které se k úřadu dostanou, bude úřad zohledňovat právě evropskou směrnici. Je tak možné, že operátoři budou iniciovat soudní spory. „Očekáváme, že obecný soud se s předběžnou otázkou obrátí na Evropský soudní dvůr,“ doplnil Drtina.

Bude-li novela schválena ve znění, v jaké byla předložena k projednání Senátu, hrozí České republice ze strany Evropské komise zahájení řízení kvůli nesplnění povinnosti správného transportování evropského práva do vnitrostátní normy. A výše možného postihu není zanedbatelná, může činit i několik milionů eur. Od roku 2009 zahájila Evropská komise řízení s pěti státy, a to kvůli nedodržení lhůty pro implementaci směrnice ukládající poskytovatelům internetového připojení a mobilním operátorům povinnost uchovávat provozní a lokalizační údaje o zákaznících. Postih byl udělen pouze Švédsku, kterému byla udělena pokuta ve výši tří milionů eur (přes 82 milionů korun).

Hospodářský výbor navíc kromě výše zmíněného navrhl v některých ustanoveních nahradit slovo účastník pojmem spotřebitel. A to i v případě ustanovení o maximální výši smluvní pokuty při předčasném ukončení smlouvy. V současnosti mohou operátoři požadovat po spotřebitelích i firmách maximálně pětinu součtu paušálů zbývajících do konce trvání smlouvy.

Jenže v případě schválení novely se budou tyto podmínky vztahovat již pouze na spotřebitele, na firmy nikoliv. Podle ministra vnitra Milana Chovance totiž pod pojem spotřebitel firmy ani podnikající fyzické osoby nespadají.

„Jde o jeden z příkladů, kdy novela nepřípustně limituje právo dané směrnicí. Tedy zatímco evropské právo přiznává v případě jakékoliv jednostranné změny smlouvy ze strany operátora, že jakémukoliv účastníkovi (druhé smluvní straně) bude dáno právo od závazku odstoupit, národní legislativa toto právo chce nepřípustně omezit pouze na spotřebitele a pouze na případy, kdy má jít o podstatnou změnu smlouvy vedoucí ke zhoršení postavení účastníka,“ uzavírá mluvčí ČTÚ Martin Drtina.