Nové GPS s bluetooth se hodí ke všemu

  • 8
Kabelům a bloudění v krajině už definitivně odzvonilo. To první mizí s nástupem rádiových komunikačních technologií, jako je bluetooth, toho druhého se zas nemusíme obávat díky satelitnímu navigačnímu systému GPS. Obě technologie se poprvé spojí v GPS přijímači EMTAC Crux II BT, který umí komunikovat s libovolným zařízením podporujícím standard bluetooth 1.1.

Malá černá krabička vypadá na první pohled nezajímavě, ale nápisy “wireless” a “GPS na její vrchní straně naznačují, že nebude úplně obyčejná. Skrývá v sobě totiž GPS (Global Positioning System) přijímač, který ve spolupráci s počítačem a potřebným programovým vybavením umožní sledovat vaši polohu s přesností na dva metry. Podobných modulů již existují desítky, ale Crux II je ojedinělý - podporuje totiž také technologii bezdrátové komunikace bluetooth. Díky tomu ho můžete snadno spojit s libovolným zařízením, které zvládá bluetooth a nachází se do vzdálenosti deseti metrů. Může jít o chytrý telefon, kapesní počítač nebo třeba notebook.

emtecgps 

Bluetooth 1.1 je běžně rozšířené, stejně jako standard sériové komunikace mezi zařízeními NMEA0183 2.20, který GPS přijímač využívá. S kompatibilitou by tedy neměly být potíže. GPS přijímač je vybavený novým chipsetem SiRFstarIIetm/LP. Mezi vybavení Crux II BT GPS patří LED dioda oznamující jeho stav, zabudovaná dobíjecí Li-Ion baterie (vydrží 6 hodin provozu) a možnost připojení k vnějšímu zdroji energie: do zásuvky nebo k autonabíječce. Anténa je součástí přijímače, ale máte také možnost připojit anténu externí. Toto všechno zvládá zařízení ukryté v krabičce o rozměrech 53 x 94 x 16 mm.

Spojení bez použití kabelů je vhodné především na cestách, tedy právě tehdy, kdy je GPS nejužitečnejší. V autě můžete přijímač snadno umístit na střechu a přitom data z něj používat na počítači, který máte v kabině (samozřejmě ne za jízdy). Také je výhodné, že při použití s chytrým telefonem nebudete připojením GPS zařízení nijak zvyšovat váhu a velikost mobilu.

Přístroj se brzy začne prodávat v Asii a na evropský trh se dostane koncem léta. O ceně zatím výrobce nemluví, ale na základě cen podobných (i když nikoliv bezdrátových) produktů lze usuzovat, že by se měla pohybovat mezi 8-10 tisíci korun. Externí anténa znamená investici dalších 600-700 korun.