Nokla N97

Nokla N97 | foto: Mobil.iDNES.cz

Nokla N97 za 2 200 korun. K dostání na internetu

  • 118
Na první pohled fantastická cena internetových nabídek má jediný nenápadný háček. Není totiž Nokia jako Nokla či Ndkla. Čínským padělatelům se podařilo okopírovat vzhled, konstrukci i mnohé další nápisy.

Možná jste na tu fantastickou nabídku již narazili při hledání nejvýhodnější ceny Nokie N97. Internetové vyhledávače někdy jedno rozdílné písmenko ignorují a někteří prodejci je záměrně prohazují. Z běžné ceny Nokie N97, která se pohybuje okolo 16 tisíc korun, se najednou stane cena doslova zlomková. A komu by se špičková nokia za zhruba 2 200 korun nelíbila.

Jenže Nokia žádné výprodeje nemá a ani prodejci nejsou takoví hlupáci, aby nabízeli top nokii za tak bláznivě nízkou cenu. Za vše může neznámý čínský výrobce (možná hned několik na sobě nezávislých výrobců zároveň), který prostě a jednoduše okopíroval vzhled Nokie N97 a také její konstrukci, použil stejné typové označení a svůj produkt označil tím nejpodobnějším jménem finského výrobce, jaké lze použít. Písmena l a i lze zaměnit velmi snadno a to samé platí o písmenku O, které jen při velmi blízkém zkoumání může být písmenkem D.

Nokla N97

Napodobeniny či kopie mobilů známých značek trápí především Asii již několik let. Od nesmělých krůčků se kopisté – v drtivé většině čínské firmy – v posledních letech pustili do výroby vizuálně velmi povedených kopií s důrazem na detaily a hlavně na kopírování samotných značek, modelových označení a dalších nápisů. Splést se při nákupu na internetu není až tak složité.

Nokla N97Nokla N97Nokla N97Nokla N97Nokla N97

V samotné Asii na tyto napodobeniny nenarazíte úplně všude. Velké prodejny mobilů je nenabízí, ale stačí hledat v čínských čtvrtích a jistě budete většinou úspěšní. Některé státy ale již proti padělkům mobilů bojují. V poslední době se nad padělanými mobily smráká v Indii (čtěte: Indie jde proti Číně, zablokuje miliony falešných mobilů) a na Tchaj-wanu (čtěte: Půjdeme po uživatelích falešných mobilů, vyhlásil Tchaj-wan).

Kopie Nokie N97 s označením Nokla N97 má s originálem společné typové označení. Velmi podobná je konstrukce, shodu najdeme i v použití QWERTY klávesnice a dotykového displeje. Výrobce si nenechal ujít ani detaily v podobě funkčních kláves pod displejem, ač jsou oproti originálu všechny mechanické.

Nokla N97Nokla N97Nokla N97Nokla N97Nokla N97

Výsuvná klávesnice má už rozložení kláves jiné, přeci jen není na první pohled vidět a hlavně se vysouvá na druhou stranu než u originálu a také jen do vodorovné polohy. Zadní strana je originálu spíš jen podobná. Nápis Nseries ale opět dokládá, že u soudu by se výrobce hájil jen obtížně.

Jednu věc nelze padělatelům rozhodně upřít a tou je pečlivost zpracování. Nokla je poctivě udělaný mobil, což při její velmi nízké ceně můžeme považovat téměř za zázrak. Vysouvací mechanismus je precizní, dotykový displej poměrně přesný, kryt baterie drží velmi dobře. Jedině dvojitá mřížka reproduktoru – reproduktor je v telefonu jen jeden – není provedena úplně nejlépe.

Velmi dobrá je QWERTY klávesnice, i s displejem se pracuje obstojně, ale je k tomu potřeba stylus, na ovládání prstem není displej uzpůsoben a to samé lze říct o samotném menu telefonu. To je "klasicky čínské", podobné najdeme u většiny čínských mobilů neznámých výrobců. I když vizuálně se výrobce snažil přiblížit originálu s operačním systémem Symbian.

Nokla N97

Se smartphonem, jako je tomu u originálu, nemá Nokla nic společného. Je to obyčejný mobil s mírně nadprůměrnou výbavou. Navíc některé funkce nebude příliš snadné v našich podmínkách použít. Například elektronická čtečka knih je kompletně v čínštině, ač zbytek menu je v angličtině.

Nokla N97 není za uvedenou cenu špatný mobil, samozřejmě s mnoha omezeními (nepodporuje sítě třetí generace a nemá češtinu). Ale se smartphonem nemá nic společného.