Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Mobil.iDNES.cz

Nokia vytvořila iPhone už před šesti lety, do výroby nešel kvůli byrokracii

  • 117
Již v roce 2004 prezentovali inženýři Nokie vedení společnosti prototyp velkého a výkonného mobilního telefonu s velkým dotykovým displejem. Manažeři ale koncept odmítli s tím, že by jeho výroba byla příliš drahá a riskantní.

Nokia mohla bez problémů předběhnout Apple a místo něj způsobit revoluci na trhu dotykových chytrých mobilů. Koncept, který inženýři představili vedení před šesti lety, měl velký dotykový displej, inovované uživatelské prostředí a v plánech jiného oddělení již tou dobou byl i on-line obchod s aplikacemi, píše deník International Herald Tribune.

Jak velký dotykáč, tak tehdejší obdoba dnešního Ovi Store byly zamítnuty z důvodů příliš vysokých nákladů na vývoj a tehdy nejisté obchodní výsledky. Nokia se prostě zachovala velmi konzervativně a údajně jako mnohokrát byl dobrý nápad potopen vnitřní byrokracií firmy. "Bylo to velmi brzy a nikdo tehdy netušil, jaký potenciál dotykové displeje mají," řekl International Herald Tribune Ari Hakkarainen, dnes již bývalý manažer zodpovědný za marketingový a vývojářský tým tehdejší platformy Series 60. "Také to bylo velmi drahé zařízení na výrobu, takže představovalo hned několik rizik. Vedení tak udělalo obvyklou věc. Projekt zrušilo," pokračoval Hakkarainen.

Bývalý zaměstnanec Nokie, Huhani Risku, zase deníku prozradil, jak v roce 2002 navrhoval pro operační systém Symbian uživatelské prostředí s oku lahodícími 3D prvky. Vedení ale tuto inovaci odmítlo, protože by znamenala náklady ve výši něco přes dva dolary na jeden chytrý mobil. Z firmy Risku odešel v roce 2009, kdy už byl frustrován z nemožnosti prosadit téměř jakýkoli trochu inovativní nápad. "Bylo to vedení pomocí komise," řekl Risku deníku. Schvalovací procesy ve firmě přirovnal k byrokracii sovětské éry.

Mluvčí společnosti Arja Suominen odmítla komentovat jakoukoli kritiku ze strany bývalých zaměstnanců. Firmu ale brání. Tvrdí, že Nokia v minulosti samozřejmě některé inovace správně neodhadla, ale to se prý stává každému. V jiných oblastech ale zase byla Nokia průkopníkem. Mluvčí zmiňuje třeba internetový tablet Nokia 770. Jenže i ten byl vlastně neúspěchem a internetové tablety musel znovuobjevit opět až Apple.

Šéf dlouhodobého vývoje Nokie, Henry Tirri, zase vyzdvihuje rozpoznávání čínského psaného písma, program na tvorbu panoramatických fotek nebo sociální sítě pro Indii. Žádná z těchto věcí prý nebyla konkurencí předstižena. Jenže žádná z těchto inovací neznamenala revoluci ve světě mobilních telefonů. A je jasné, že jako obhajoba byrokratických procesů ve firmě tyto příklady opravdu neobstojí.

S touto byrokratickou strukturou se bude muset poprat nový šéf Nokie, Kanaďan Stephen Elop. První nefinský šéf v historii tohoto průmyslového gigantu by mohl být příslibem, že se starými finskými strukturami zatočí. Zatím se ve své funkci teprve rozkoukává.