Také Nokia prodala některé své patenty

Také Nokia prodala některé své patenty | foto: Profimedia.cz

Nokia napodobila Apple, prodala 450 patentů vymahačům

  • 4
Společnost Sisvel International oznámila, že koupila více než 450 patentů z portfolia finské Nokie. Z těchto patentů je prý asi 350 v kategorii zásadních pro mobilní sítě. Sisvel ale funguje trochu jinak než Digitude Innovations, které nedávno prodal patenty Apple.

Finská Nokia vlastní vzhledem ke své bohaté historii portfolio více než třiceti tisíc patentů a patentových přihlášek. Více než 450 z nich se teď vzdala a prodala je italské společnosti Sisvel International.

Případ trochu připomíná nedávnou transakci Apple, který prodal celkem dvanáct patentů společnosti Digitude Innovation. V tomto měřítku se zdá být akce Nokie ještě výraznější a zásadnější.

Jenže mezi oběma případy jsou obrovské rozdíly. Sisvel International je společnost, která se specializuje na nákup takzvaných industry-essential patentů – tedy patentů, které se staly součástí některého z průmyslových standardů a jejich držitelé je musí ostatním licencovat za férových, rozumných a nediskriminačních podmínek (fair, reasonable and non-discriminatory – FRAND).

Ze 450 patentů, které Sisvel od Nokie získal ve 47 balíčcích, jich do FRAND oblasti spadá přes 350 v celkem 33 balíčcích. Patenty jsou součástí standardů pro 2G, 3G i LTE sítě, v portfoliu jsou i patenty popisující optimalizaci zpracování videa. Zbylé patenty jsou pravděpodobně jen některé související variace, navazující řešení a různá nepříliš důležitá podání. Právě v podstatě samotných patentů tkví obrovský rozdíl mezi akvizicí Sisvelu a Digitude.

Apple totiž prodal Digitude patenty, které nejsou součástí žádných standardů a často lze pochybovat i o jejich platnosti nebo vymahatelnosti. Digitude i přesto hned kvůli dvěma patentům žaluje řadu výrobců na mobilním poli a chová se tedy agresivně. Sisvel naopak bude zastávat pasivní roli – v podstatě bude jednoduše namísto Nokie pobírat licenční poplatky za „standardizované“ patenty. Žádné žaloby pravděpodobně Sisvel nechystá.

A proč tedy Nokia vůbec své patenty prodávala a Sisvel je nakoupil? Důvod může být poměrně jednoduchý – příjmy z licenčních poplatků dotčených patentů jsou pro Nokii natolik zanedbatelné, že je firma ráda oželí a přijme raději rovnou v hotovosti výrazně větší sumu. Nokia momentálně potřebuje hotovost ke svojí restrukturalizaci a k přežití současného těžkého období. V rámci dohody navíc Nokia automaticky získala licenci na původně své patenty.

Bez patřičné dávky hotovosti by Nokia dokonce ani nemusela přežít, takže oželení minoritních příjmů na úkor výraznější finanční injekce je pro ni výhodná transakce. Stejně tak bude situace výhodná pro Sisvel, který si naopak pravděpodobně koupí patentů výrazně zlepší své příjmy, které jsou v celku jistě řádově menší než u Nokie.

Rozprodej (nejen) patentů u Nokie tedy dává smysl – firmě se vyplatí držet si pouze opravdu zásadní patenty, kterými může držet konkurenci v šachu – to jsou ale většinou patenty, které nejsou součástí průmyslových standardů. Navíc Nokia podobným způsobem neuvažuje pouze v oblasti patentů.

Světem kolují spekulace o tom, že by finská firma byla ochotna prodat svou luxusní filiálku Vertu. Situace je opět stejná – byť je Vertu výrazně zisková firma a marže na luxusních telefonech dosahují nebývalých výšin, díky relativně malému objemu produkce jsou celkové příjmy společnosti v porovnání s příjmy Nokie zanedbatelné. Opět tedy Nokia ráda vymění tyto příjmy za výraznější finanční injekci.

Objevují se i spekulace, že Nokia chystá prodej své smartphone divize Microsoftu. Tento krok ale postrádá z hlediska předchozího vysvětlení smysl – Nokia by se tím zbavila podstatné části svého byznysu, která generuje velkou část příjmů a navíc má významný potenciál k růstu.