Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nokia N93i - inovovaný videomobil přichází s danajským darem (test)

aktualizováno 
Nokia N93 nebyla nijak výrazným neúspěchem tohoto výrobce, přesto od ní výrobce zcela evidentně očekával více. Přece jen, byl to první mobil s optickým zoomem na trhu. Nová verze s přídomkem i má zcela zjevně využít potenciálu tohoto přístroje naplno.

Nokia N93i | foto: NokiaMobil

Kolega Michal Hron nazval recenzi předchozího modelu Nokia N93 „Místo mobilu přichází videokamera“. Není divu, právě videokameře v tomto telefonu Nokia hodně věřila. A není příliš sporu o tom, že se opravdu jednalo o jednu z nejlepších videokamer mezi mobilními telefony. I tak měli ale uživatelé k modelu N93 poměrně hodně výhrad – nejvíce se jich týkalo určitě rozměrů a celkové konstrukce.

Nokia reagovala poměrně záhy a po necelých osmi měsících dorazil na trh nástupce. Jak už je u drobných vylepšení Nokií zvykem, dostal nástupce přídomek „i“. A jak je u Nokií taktéž zvykem, rozdílů mezi předchozím a novým modelem zase tolik není. Přesto si troufneme tvrdit, že tentokráte facelift telefonu více než prospěl.


Katalog mobilů:

Nokia N93 Nokia N95 Sony Ericsson P1i Nokia N93i
Předchůdkyně Nokia N93, první 5Mpx mobil Nokia N95, chystaný Sony Ericsson P1 a konečně dnes recenzovaná Nokia N93i

Obsah recenze:

Stručná charakteristika:

Luxusní a drahý mobil se zaměřením na nahrávání videa.


Vzhled a konstrukce

Asi největší změnou prošel telefon z vnějšku, s původním modelem má Nokia N93i společných jen několik základních znaků. Především zůstala zachována konstrukce v podobě véčka s překlápěcím displejem. Ten umožní sledovat třeba video nebo televizi na šířku, díky čemuž je obraz větší. Velmi dobře se tahle konstrukce osvědčí také pro navigaci. Samotný kloub otočného displeje se nám ale subjektivně zdál o něco pevnější, prakticky tak nedochází k překlopení displeje při telefonování.

Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Zachován zůstal masivní tubus, v němž se ukrývá optika fotoaparátu (a videokamery). Zachována zůstala také krytka, možná ne úplně prakticky konstruovaná. Naopak krytky systémového konektoru a slotu pro paměťovou kartu jsou předělány, v modelu n93i jsou plastové a pevně přichycené k tělu telefonu. Na rozdíl od modelu N93 tak nehrozí, že krytky ztratíme. Na levý bok telefonu se také přesunul reproduktor vyzvánění i infračervený port (IrDA). Jeho umístění na hranu horního víka nebylo příliš šťastné řešení. Drobnou změnou prošly i přisvětlovací diody, ale funkce se to nijak nedotklo.

Kompletně předělaný je i zadní kryt, ten u N93 po nějaké době používání nedržel příliš dobře. U N93i je už konstruován podobně jako u dalších modelů Nokie (podobně jako u Nokie N95). Kompletně předělán je také slot pro SIM kartu, který byl u modelu N93 příčinou řady problémů. Nyní jsou kontakty uschovány do těla přístroje a SIM karta se zasouvá, takže drží pevně na svém místě. Není už tedy možné vyndat SIM kartu bez vyndání baterie, což je ostatně bezpečnější pro SIM kartu samotnou.

Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Ale tou největší změnou je vnější vzhled, přední část Nokie N93i je kompletně zrcadlová. I když Nokie N93i není asi zrovna mobil pro ženy, velikost zrcátka by jim mohla udělat radost. Ale jistě i muži chtějí dnes vypadat dokonale. Také stříbrno-hnědá kombinace (opět podobná jedné z barevných verzí N95) sluší telefonu výrazně lépe. Navíc černá se poměrně snadno odřela, což podle našich zkušeností nebude u "íčka" problém.

Pokud k tomu připočítáme fakt, že Nokie N93i poměrně výrazně shodila – má rozměry 108 x 58 x 25 mm a váží 163 gramů – vypadá nový model mnohem moderněji a elegantněji. Zkrátka v tomto směru je "íčko" výrazně dále než N93. I když je slabší jen o 3 mm, je lehčí o téměř 20 gramů a subjektivně tak vypadá mnohem menší.

Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Z hardwarového hlediska se nezměnilo nic, stejná zůstala uživatelská paměť (50 MB), stejně jako procesor (ten je podle všeho shodný i s modelem N95). Nezměněn zůstal i typ podporové paměťové karty, nepoužívá se v současnosti nejpopulárnější Micro SD, ale větší Mini SD. Podporována je stále maximální kapacita 2 GB, v balení jsme ale našli 1 GB kartu.

Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Asi největším zklamáním byl pro nás fakt, že v Nokii N93i se nachází stejná verze Symbianu jako v modelu N93. Jde tedy o Symbian S60 3rd Edition. Je to škoda, když na trhu už je Nokia N95 s vylepšením v podobě Feature Pack 1. Tím pádem tak přijdeme o všechna vylepšení, které se nám u N95 tolik líbila.

Displej a klávesnice

To, že se změny netýkaly jen vnějšího vzhledu, dokazují úplně nové displeje. U vnitřního displeje jde o jednoznačně pozitivní změnu, displej nyní zvládne 16 milionů barev. Ve srovnání s N93 je o něco jasnější a poměrně hodně kontrastní. Rozlišení bohužel zůstalo stejné – 240 x 320 bodů, což je možná trochu škoda. Větší rozlišení by rozhodně prospělo, nicméně tento fakt je zřejmě vynucen použitím stejné verze operačního systému.

Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Ovšem o progresi lze jen stěží mluvit u vnějšího displeje. Zrcadlové telefony mají s čitelností displeje problémy skoro všechny, Nokie ale navíc u externího displeje sáhla po technologii OLED (rozlišení 128 x 36 bodů). Ta má sice menší spotřebu, bohužel v kombinaci se zrcadlovým povrchem to znamená, že vnější displej není na přímém slunci téměř čitelný. Navíc už není možné nahrát si na displej obrázek, můžeme si vybrat pouze z několika barev písma. Bohužel i v tomto směru je výběr značně omezen. Pokud totiž vybereme jinou barvu než bílou nebo světle modrou, na slunci se stane displej zcela nečitelným.

Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Změny příliš neprospěly ani klávesnici, také tu designéři kompletně předělali. Jestliže u N93 byla klávesnice skutečně velmi dobrá, u modelu N93i vypadá klávesnice o poznání efektnější. V tomto případě ovšem forma porazila obsah. Klávesy jsou nyní v jednom bloku a zcela ploché, takže ačkoli jsou poměrně velké, na psaní si budete muset trochu zvykat. Klávesy mají navíc poměrně velký odpor.

Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Poměrně nešťastně jsou řešeny také funkční klávesy, především umístění velmi malé klávesy C hned vedle červené klávesy, která mimo jiné ukončí třeba Java aplikaci, je vyloženě nešťastné! Těžko také pochopit, proč Nokia stále zmenšuje klávesy pro přístup do menu, jde přece o jednu z nejdůležitějších kláves. Naopak pochvalu si zaslouží předělání ovládacích kláves na pravém boku, nyní se tam nachází už klasický joystick, který je výrazně přesnější než původní kombinace potvrzovací klávesy a čtyřsměrného tlačítka.

Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Baterie

Na první pohled trochu nelogicky snížila Nokia kapacitu baterie. Nokia N93 v sobě měla baterii BP-6M s kapacitou 1100 mAh, v balení modelu N93i se nachází BL-5F s kapacitou 950 mAh. Je pravda, že výraznější rozdíl ve výdrži zmenšení kapacity nezpůsobilo. Dokonce se zdálo, že N93i vydrží o něco déle než její předchůdkyně.

Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

I tak jsou ale údaje publikované výrobcem, tedy až 11,8 dne v režimu stand-by nebo 5 hodin hovoru, z říše snů. V praxi při vypnutém 3G a střídmém používání telefonu vydrží Nokia N93i zhruba dva dny. Rozhodneme-li se mít spuštěnou podporu 3G sítí, budeme se připojovat k internetu a používat Wi-Fi, budeme nabíjet už večer.

Telefonování a zprávy

Vzhledem k stejné verzi použitého Symbianu platí o telefonování i práci se zprávami vše, co už bylo řečeno v recenzi N93 a vlastně všech Symbianových Nokiích. Proměnou prošla podpora internetové telefonie (SIP). U modelu N93 sice formálně byla, ovšem v praxi nefungovala. U modelu N93i už VoIP funguje.

Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i  Nokia N93i

Nokia N93i Nokia N93i Nokia N93i

Můžeme ho vyzkoušet třeba s testovacím účtem u služby Volný TelefoNet. Pokud máme doma nebo v práci Wi-Fi, je to poměrně jednoduchý způsob, jak ušetřit za volání. Trochu škoda je, že na rozdíl od N95 nebo modelů řady E Series, s moNejčtenější

Ilustrační snímek
Úřad chce regulovat mobilní trh. Může to zlevnit volání a rychlá data

Podle Českého telekomunikačního úřadu na trhu nefunguje hospodářská soutěž. Regulaci však bude předcházet veřejná konzultace a následně analýza trhu. Výsledky...  celý článek

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Soyes 6S
Nejmenší „iPhony“ na světě můžete mít za 1 300 korun

Kopie iPhonů nejsou žádnou novinkou, v čínských e-shopech jich najdeme desítky více či méně povedených. Mezi ty minimálně zajímavé patří mini smartphony Soyes....  celý článek

Google Pixel 2 od HTC.
Pixel 2 na prvním obrázku. Vypadá to na hodně konzervativní přístroj

Letos se dočkáme druhé generace smartphonů Pixel od Googlu. Základní model některými vlastnostmi možná nepříjemně překvapí. Jinak bude ze staré školy.  celý článek

Ilustrační snímek
ČTÚ smetl ze stolu žádosti virtuálů. Roaming je pro ně noční můrou

Již v průběhu května obdržel Český telekomunikační úřad od tří virtuálních operátorů žádosti o povolení účtovat příplatek k roamingu. Virtuálové bez vlastní...  celý článek

Další z rubriky

Nokia 6
Nokia s Xiaomi uvnitř? U procesorů to tak bude

Značka Nokia se pod vlastnictvím společnosti HMD Global vrátila na světové trhy. Zatím se třemi smartphony s procesory, z nichž dva používají procesory...  celý článek

Nokia 3310 je obtížně dostupná
Nokia 3310 je vzácná, skoro všude hlásí vyprodáno. Zájem je příliš velký

Přestože to je jeden z nejlevnějších mobilů na trhu, tak je nedostupnější než všechny luxusní smartphony. Na skladě má Nokii 3310 jen několik obchodníků, ve...  celý článek

Huawei P10
Nokia by mohla mít stejného „ladiče“ fotoaparátů jako Huawei

Společnost Leica, která spolupracuje s Huaweiem, je na prodej. Zájem projevila společnost Zeiss, která bude dodávat optiku pro fotoaparáty v nových nokiích.  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Mnoho podobných jich je na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.