Nokia 9210 Communicator: Koncert smyslů i zdroj utrpení

Barevný displej, podpora rychlého přenosu dat HSCSD, snadná synchronizace a v neposlední řadě také elegantní vzhled jsou vlastnosti, kterými vás finská novinka zaujme již při prvním seznámení. Dáte-li jí příležitost ukázat se v plné kráse, těžko ji budete opouštět. Ale budete si na ní muset zvyknout.

Zkombinovat elektronický organizér s vhodným mobilním telefonem či rovnou sáhnout po komunikátoru? To je nelehká otázka pro každého, kdo potřebuje pracovat i mimo kancelář. Porovnáte-li ceny obou řešení, dostanete se přibližně na stejnou úroveň, tedy pokud proti sobě postavíte rovnocenné partnery. Bývá proto mnohem vhodnější ignorovat stokorunové rozdíly a porovnávat ryze praktické stránky obou variant. Zatímco dosud měla z hlediska celkového pojetí, dostupnosti aplikací i rychlosti procesoru jednoznačně navrch PDA, s příchodem komunikátorů nové generace začíná nelítostný boj o místo na výsluní.

Zavrena Nokia 9210

Zavřený…

Nebýt dvaceti tlačítek a malého, namodrale podsvíceného displeje, připomínal by přístroj v zavřeném stavu spíše stříbřité pouzdro na brýle než profesionální komunikační nástroj. Hranaté tvary, tloušťka 27 mm i hmotnost 244 gramů jsou parametry, jimiž nás běžný mobilní telefon v současnosti rozhodně nezaujme. U komunikátoru je to však něco úplně jiného. Stanovit optimální poměr mezi únosnými rozměry a technickou realizovatelností není zrovna snadný úkol. Vývojáři Nokie si s ním však poradili poměrně dobře.

Základní idea Nokie 9210 nepočítá s častým používáním zavřeného telefonu. Pětiřádkový displej sice navozuje příznivý dojem, ovšem záhy poznáte, že je tím jediným, co stojí v tomto módu za povšimnutí. Při hledání telefonního čísla v obsáhlejším seznamu rychlé vyhledávání pouze podle prvních písmen často nestačí. Detailnější zadání lze provést jen přes zvolení položky hledat v menu "jména". S tím by se člověk ještě smířil, ovšem podobných úskalí je mnohem víc. Potřebujete-li si narychlo uložit telefon, máte smůlu. Komunikátor musíte rozevřít. Začnete-li si dané číslo rovnou vyťukávat na klávesnici, multifunkční klávesy vám nabídnou pouze možnost jeho vymazání. Řešením je vytočit toto číslo. Dodatečně ho totiž můžete převést mezi kontakty v rozevřeném (pracovním) stavu přístroje, je však třeba si kontakt připravit, neboť číslo k němu lze přidat, nejde jím zadávání začít. Kupodivu bez námitek se dá pracovat s krátkými textovými zprávami, kde by člověk očekával, vzhledem k jednoduššímu psaní na plnohodnotné klávesnici, jisté mezery. Nemůžete sice požadovat prediktivní psaní T9, to by bylo tak trochu zbytečné, ale najdete zde počítadlo zbývajících znaků, v jehož blízkosti je údaj o počtu zpráv, do nichž text bude rozdělen. Jedna z příjemných vlastností komunikátorů Nokia, automatické členění do několika SMS, tedy funguje i v tomto režimu.

V základním menu ještě najdete seznamy volání, funkce pro obsluhu přesměrování hovorů, aktivaci příjmu přes infračervený port, aplikace SIM Toolkit a základní nastavení telefonu. Všechno ostatní, mimo jiné tedy i skupiny volajících, vyzváněcí tóny či WAP, můžete používat jedině v rozevřeném stavu. Dosti zvláštním způsobem je zrealizována obsluha IrDa. Vizitku se vám odeslat nepodaří a její příjem poznáte jen informační hláškou na displeji. Pro zařazení mezi kontakty, tedy také do telefonního seznamu, musíte opět použít PDA.

Od mobilního telefonu se komunikátor odlišuje, stejně jako jeho předchůdci, provedením hovorové části. Přístroj si totiž přikládáte klávesnicí od hlavy, což zprvu sice působí trochu nezvykle, ale po chvíli používání toto provedení oceníte. Když nic jiného, tak se lépe obsluhuje klávesnice (například při volání do hlasové schránky) a svou tváří neznečistíte displej . Na delší hovory však doporučuji použít osobní hands-free, neboť vyšší hmotnost přístroje někdy vede téměř k částečnému umdlévání ruky. Poslední pozastavení si zaslouží malé tlačítko se symbolem rozčtvrceného kruhu. Oproti všem dosavadním zvyklostem Nokie jde o přepínání mezi uživatelskými profily. Klávesa vypínání, umístěná rovněž na předním panelu, tak plní pouze funkci, pro níž byla kdysi předurčena. Na ostatních telefonech totiž ještě přepíná profily.

Nokia 9210-open

Rozevřený přístroj

Zcela jiné rozměry dostane vaše práce po odklopení vrchní telefonní) části. Pozornost okamžitě upoutá výborně podsvícený displej s rozlišením 640 x 200 bodů, schopný zobrazit až 4096 barev. Uživatele navyklého na běžné PDA však trochu zklame svou velikostí, neboť mezi okrajem šasi a samotnou zobrazovací částí jsou přibližně dva centimetry místa, na pravé části využité čtyřmi ovládacími tlačítky. Jelikož však u mobilních zařízení je dobrý každý milimetr navíc, pokud použití většího displeje nebrání ryze technické důvody, lze to považovat za nebetyčné hýření.

Nokia 9210-ovladaci tlacitka

Tvrdý náraz utrpí majitel PDA i u samotného ovládání. Citelně, především při surfování na internetu a složitějších aplikacích, chybí možnost dotykového ovládání, kterou se snaží zastoupit zmiňované čtyři postranní tlačítka, tabulátor, šipky a "enter". K požadovanému odkazu/položce musíte doslova doskákat, což je poměrně nepraktické. Pouze při prohlížení webu si můžete zapnou „myš“, kterou však ovládáte směrovými klávesami, což vyžaduje dost cviku, neboť kurzor se chová naprosto jinak než klasická myš, tedy prudce zrychluje a zpomaluje při klikání nebo podržení některé klávesy se šipkou.

Určité výhrady můžete mít i k logice samotného ovládání. Myšlenka zmiňovaných bočních tlačítek, zapomeneme-li na to, že ubrala prostor displeji, je dobrá, ovšem není dotažená úplně do konce. Klávesy totiž částečně převzaly funkce "enteru". Jako rychlé menu jsou výborné, ale když pro potvrzení své volby musíte "sundat" prsty z klávesnice, sáhnout na odklopenou část přístroje a pokračovat v zadávání, tak po několika zopakováních vás počáteční nadšení opustí. Klasický enter totiž nefunguje pokaždé, přičemž jeho význam zjistíte podle toho, že odpovídající funkce postranního tlačítka je podtržená.

Samostatnou kapitolu tvoří klávesnice. Zatímco k velikosti, odporové síle i samotnému provedení jednotlivých kláves nemůže být sebemenších výhrad (při troše šikovnosti si s nimi poradí i uživatelé s většími prsty), kritiku si zaslouží samotné rozmístění. Rychlejšímu psaní nejvíce braní uspořádání do pravidelných řad a sloupců, což je přímo rána pod pás ergonomii. Na "datlování" písmenek to stačí, ale potřebujete-li napsat fax, mail či dopis, citelně chybí prostorové posunutí jednotlivých řad proti sobě. Taková malichernost způsobí, že psaní více jak třemi prsty současně lze označit za umění.

Velkou pochvalu si zaslouží telefonování. Nokia 9210 disponuje výborným hands-free s hlasitým reproduktorem i citlivým mikrofonem - můžete-li si přístroj položit na stůl, budete odmítat jiný způsob hovoření. To však není zdaleka vše, čím vás v této oblasti potěší. Začnete-li s volajícím probírat důvěrné informace, stačí komunikátor zavřít a hovor se automaticky přepne tak, abyste mohli telefonovat jako s běžným mobilem. Funguje to samozřejmě i obráceně. Hovoříce přijdete například do kanceláře, sednete si, 9210 rozevřete, čímž ji přepnete do hlasitého módu. Myšleno přitom bylo i na obsluhu automatizovaných telefonních systému (záznamník, infolinky, …). Při volání s využitím vestavěného hands-free totiž můžete prostřednictvím klávesnice (PDA) tónovou volbou zadávat čísla, hvězdičky či křížky. Poměrně snadné je rovněž nahrávání hovoru. Stačí v menu zvolit patřičnou položku, a celou rozmluvu si posléze v klidu přehrát ještě jednou.

Nokia 9210-karta

Aplikace

Velkou předností 9210 je snadné nahrávání aplikací přes sériové rozhraní počítače. Při instalaci se program jen zdvořile zeptá, má-li být nainstalován do vnitřní 4 MB paměti, nebo vyměnitelné paměťové karty dodávané v 16 MB provedení, a zbytek provede samočinně. Zvládne to tedy i méně zkušený uživatel. Nevystačíte-li si však s tím, co najdete na dodávaném instalačním CD nebo internetu, můžete naprogramovat vlastní aplikaci v jazyce Java. Přestože komunikátor používá operační systém EPOC (verze 6), nedorozumí se s programy určenými pro Psion Revo/5mx. Instalaci předčasně ukončí. V každém případě ale musíte zapomenout na rodný jazyk, neboť s diakritikou si anglicky mluvící 9210 sice poradí, ale velmi neprakticky. Dokud nebude možné používat českou klávesnici, psaní v češtině bude téměř nemožné. Vložit český znak je totiž možné jen přes vstup do tabulky zvláštních znaků, což provedete zmáčknutím klávesy „Chr“. Ani zde však nenaleznete všechny, například malé ř nebo š chybí. Čeština je prakticky použitelná jen pro jedno či dvě písmena v kontaktech. Pro ty, kteří vyžadují češtinu a chtějí v ní psát, bude lepší počkat si na plně lokalizovanou verzi Nokie 9210, která by se na českém trhu měla objevit za tři měsíce. Je třeba počítat s tím, že současnou verzi nelze na českou předělat.

Nokia 9210-Desk

Desk

Tuto aplikaci bychom mohli připodobnit k určitému rozcestníku další práce, popřípadě pracovní ploše Windows. Můžete zde vytvářet rychlé poznámky a spravovat zástupce aplikací, dokumentů i internetových stránek. Také lze zřídit zástupce aplikace, který se na Desku objeví. Máte dvě možnosti. Buď jednoduše vstoupit do menu a zvolit položku "Add to desk" (dát na plochu). Složitější, ale stejně spolehlivou variantou je také spuštění správce souborů, kde povolíte zobrazování systémových adresářů, najdete příslušný spouštěcí soubor (*.app) a v menu zvolíte kýžené umístění na plochu.

Nokia 9210-telephone

Telephone

Program šitý na míru celkové správě telefonní části. Najdete zde všechny konfigurační parametry, přesměrováním hovoru počínaje a zobrazováním provolané sumy konče. Zde máte také možnost zamezit, aby volání po rozevření přístroje automaticky přešlo na vestavěné hands-free. V oblasti nastavování nenajdete žádné převratné funkce, veskrze se shodují s libovolným současným mobilem. Poměrně zajímavé jsou však uživatelské profily. Kromě standardních modelových situací, tedy normální provoz, jednání, pohyb v hlučném prostředí apod., najdeme v seznamu také položku Flight, kdy komunikátor vypne svou mobilní část a umožní pracovat i v letadle respektive všude tam, kde je přítomnost vysílače nežádoucí. Přepnete-li se pak do aplikace Telephone, tak přes celý displej uvidíte obrázek aeroplánu. Postranní tlačítko vám nabídne možnost opuštění tohoto módu. Složité je uvedení do normálního provozu, které nelze provést pouhou změnou profilu - mobilní telefon se tím nezapne. Musíte přístroj zavřít, neboť jen tak bude fungovat klávesnice na vrchní části a budete moci mobil zapnout. Bezpečnostní PIN však už můžete zadat v rozevřeném komunikátoru. Tento způsob zapnutí by měl zabránit nechtěnému zapnutí telefonu v letadle.

V ostatních profilech máte poměrně širokou možnost personalizace zvukového projevu. Výtku si ovšem zaslouží nastavování tónů. Při vybírání melodie totiž nemůžete skladbu přehrát jinak, než ji v seznamu zvolit a teprve poté přehrát. Zkrátka nefungují u mobilů běžně používané ukázky. Poměrně zajímavé jsou však uživatelské profily. Kromě standardních modelových situací, tedy normální provoz, jednání, pohyb v hlučném prostředí, apod. najdeme v seznamu také položku Flight, kdy komunikátor vypne svou mobilní část a umožní pracovat i v letadle respektive všude tam, kde je přítomnost vysílače nežádoucí. Přepnete-li se pak do aplikace Telephone, tak přes celý displej uvidíte obrázek aeroplánu. Postranní tlačítko vám nabídne možnost opuštění tohoto módu. Složité je uvedení do normálního provozu, které nelze provést pouhou změnou profilu - mobilní telefon se tím nezapne. Musíte přístroj zavřít, neboť jen tak bude fungovat klávesnice na vrchní části a budete moci mobil zapnout. Bezpečnostní PIN však už můžete zadat v rozevřeném komunikátoru. Tento způsob zapnutí by měl zabránit nechtěnému zapnutí telefonu v letadle.

Konfigurovat můžete mimo jiné také tóny faxových zpráv, budíku, avíza kalendáře i obou klávesnic. Existují jisté výhrady k možnosti filtrování volání, která je, vyjma Ericssonu, problémem většiny výrobců. Nastavíte-li, aby se vám dovolali jen určití lidé, ostatní nejsou ani odmítnuti, ani jim není jinak naznačeno, že nemají rušit. Komunikátor pouze nesignalizuje hovor.  

Nokia 9210-messaging

Messaging

Výborně zvládnutá aplikace sloužící pro posílání SMS, faxů a e-mailů, kterou lze synchronizovat s počítačem. Psaní elektronické pošty je v podstatě shodné s obdobnými programy v počítači, proto se podívejme na ostatní typy komunikace. Při vytváření faxů se po zvolení příjemce automaticky vyplní kolonky názvu společnosti, jména i odesílaného čísla (ruční doplnění je samozřejmostí). Vám pak nezbývá než napsat samotný text, respektive importovat ho jako objekt z jiných aplikací. Na závěr svého snažení ještě můžete zvolit vhodnou obálku.

Nokia 9210-fax

Obdobně jako u komunikátoru 9110 se nemusíte omezovat při psaní textových zpráv  počtem 160 znaků, neboť přístroj váš vzkaz samočinně rozdělí na příslušný počet SMS. Posíláte-li ho opět na komunikátor, příjemce si přečte celistvý text.

Nokia 9210-int

Internet

Hlavní oblastí využití komunikátoru je hned po přístupu k elektronické poště také surfování po internetu, ať už počítačovém, či speciálně upraveném pro mobilní telefony (WAP). V této oblasti má 9210 rozhodně navrch oproti spojení dvou separátních přístrojů, neboť máte zaručenu skutečnou mobilitu. Nemusíte proti sobě udržovat dva infračervené porty, ani zápasit s kabelem. Jen spustíte aplikaci a už jste na síti.

Dokonalé je přistupování k WAPovým stránkám. Tím, že jsou optimalizovány pro mnohem menší zobrazovací jednotky, tak na vysoce kontrastním displeji 9210 doslova vynikají. Snadno se čtou, působí přehledně, nemusíte zoufale listovat, než dočtete konec věty.

O něco obtížnější je orientace v běžném internetu. Tím, že většina současných stránek počítá s rozlišením alespoň 800 x 600 obrazových bodů, na malém displeji komunikátoru vše vypadá nepřehledně, původní design stránek se leckdy zcela vytrácí. Prohlížíte-li navíc český web, někdy mohou vzniknout problémy s diakritikou. V této oblasti jednoznačně vítězí běžná PDA.

Nokia 9210-kontakty

Contacts

Velmi důležitá aplikace osobních organizérů, správa kontaktů, působí na první pohled dobrým dojmem. Připomíná schopnou kartotéku obsahující nejen údaje o telefonních číslech, e-mailech či internetových stránkách, ale volitelně také obrázek dotyčného. Jednotlivé záznamy můžete řadit do různých skupin, přičemž jedna osoba může být i v několika současně.

Pochvalu si zaslouží provedení karty každého záznamu. Jakmile přepnete do detailního zobrazení a začnete procházet mezi jednotlivými údaji, komunikátor vám vždy nabídne odpovídající činnosti, tzn. odeslání faxu, e-mailu, textové zprávy či zavolání. Tím mnoho přístrojů nedisponuje.

Háček se však skrývá v komunikaci přes infračervený port, konkrétně odeslání vizitky u karty, ke které má přiřazený obrázek. Zatímco u neilustrovaných záznamů si s ní poradí jak mobilní telefony, tak další PDA, u karet s přiřazenou fotkou mobily odmítnou vizitku přijmout. Psion dokonce do kartotéky zařadí i jeho textový výpis, tedy k důležitým údajům doplní ještě soustavu nesmyslných znaků. To je daň za možnost mít u kontaktů obrázky.

Nokia 9210-week

Calendar

S efektivním využitím času vám pomůže výborně zpracovaný kalendář, z něhož je patrná dílna Symbianu. Z valné většiny se shoduje s posledními Psiony, které doplňuje možností barevného rozlišení jednotlivých úkolů. Rozeznává čtyři základní typy záznamů - schůzka, událost, výročí a úkol, přičemž při plánování se vyplatí mezi nimi pečlivě volit. Jakmile nevíte na minutu přesný termín, používejte úkoly, jedná-li se o akci celo či vícedenní, volte události. Můžete rovněž volit mezi šesti možnostmi zobrazení - denní, týdenní, měsíční, dále úkoly, výročí a globální roční pohled. Bez nadsázky lze říci, že touto aplikací by se ostatní výrobci organizérů měli inspirovat.

Office

Myšleno bylo samozřejmě i na běžnou kancelářskou práci, tedy psaní textů a tvoření tabulek, popřípadě grafů. V této souvislosti vás patrně nejbolestivěji zasáhne klávesnice, s níž rozhodně nedokážete přepsat Hamleta v originále. Tento fakt nepřebije ani možnost přímého exportu do formátu MS Word 2000, což je výhodné především v souvislosti s okamžitým odesláním dalším lidem.

Mezi aplikacemi najdete také prohlížeč prezentací, tabulkový kalkulátor a správce souborů, které jsou podobné svým počítačovým ekvivalentům. Užitečný je především správce souborů (File Manager), v němž se snadno orientujete a dostanete se do interní paměti i k datům na kartě.

Článek, který se bude všem aplikacím věnovat podrobně a ze široka, naleznete na Mobil.cz příští týden.

Nokia 9210-image

Extras

Obecně se dá říci, že ve skupině Extras najdete všechny programy, které nezapadají do některé z výše uvedených kategorií, popřípadě si je v průběhu používání komunikátoru doinstalujete. U nového přístroje tam najdete přehrávač záznamů, real player, kalkulačku, fax modem, přehrávač videa, … Pozastavme se však u aplikace Imaging, spravující všechny uložené obrázky. Její hlavní předností je možnost přijímat fotografie i přes infraport, což ocení majitelé prvních sérií 9210, které se dodávají s jednoduchým digitálním fotoaparátem.

Kvůli malému rozlišení 640 x 480 bodů však nemůžete počítat s tím, že s ním uděláte kariéru fotografa. Ideální jen k ilustraci do karty v kontaktech.

Nokia 9210-fotoaparat

Nokia 9210-snake

Hravější část populace pak zajisté pobaví barevně vyvedené provedení hada, doprovázené zvukovými efekty. Hra Bounce je klasickou plošinovkou, která je výzvou pro všechny začínající hráče. Profesionálové zřejmě dokážou proskákat gumovým míčem celé bludiště bez problémů.

Nokia 9210-psion

Diamant či obyčejný křemen?

Nejnovější Nokia 9210 Communicator zaujme elegantním vzhledem, snadným nahráváním aplikací i rozšiřováním paměti. Mnohé však zklame absencí dotykového displeje a několika doslova dětskými chybami, které u produktu tak renomovaného výrobce rozhodně nemají co dělat. Ve srovnání s kombinací mobil - organizér se snáze přenáší, lze s ní surfovat i za pohybu. Na druhou stranu se musíte spokojit s menším displejem a ve srovnání například s Psionem Revo horší klávesnicí. Lze ji doporučit především lidem, kteří potřebují hlavně posílat e-maily, přistupovat k WAPu, bavit se s multimédii či snadno spravovat svůj čas. Daní za komplexní software je také občasné zamrznutí, přičemž reset provedete pouze vyjmutím baterie. V současnosti ji pořídíte přibližně za 41 tisíc včetně DPH i s fotoaparátem. Během dvou až tří týdnů se na trh dostane i balík bez fotoaparátu, který by měl být o 3-4 tisíce korun levnější.
Autor:
  • Nejčtenější

V květnu se zřejmě vrátí ikonická Nokia 3210, kdysi to byl přelomový model

24. března 2024  8:01

Současný vlastník značky Nokia na poli mobilních telefonů, firma HMD (Human Mobile Devices –...

Banka spustila mobilní datové balíčky. Funguje to i zákazníkům z Česka

26. března 2024  12:06

Virtuální banka Revolut spouští virtuálního celosvětového operátora. Zákazníci si mohou kupovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trvalo to. Nový nejlepší fotomobil světa konečně koupíte i v Česku

26. března 2024  7:02

Konečně nastává situace, že nejlepší fotomobil v žebříčku DxO Mark je dostupný i na našem trhu....

Smartphonům od Googlu raketově rostou prodeje tam, kde kraluje Apple

27. března 2024  7:02

Prodeje smartphonů Pixel od Googlu se mohou pochlubit neskutečným nárůstem prodejů. Tedy prozatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochlubili se, že se pochlubí. Značky ze sebe dělají slibotechny

25. března 2024  7:02

Jedním z trochu nečekaných trendů veletrhu MWC v Barceloně se stala oznámení o tom, že firmy nějaké...

Nová cenově dostupná stylovka vás může dostat na fotbalové Euro

29. března 2024

Vivo má nový smartphone střední třídy, který má velké ambice. Za rozumnou cenu nabídne nejen dobrou...

Toho telefonu je pouze pro Čínu škoda. Udělal by parádu i u nás

28. března 2024  12:06

Xiaomi má nový trhák. Model Civi 4 Pro trhá předprodejní rekordy, ale jen na domácím čínském trhu....

U foťáků se blýská na lepší časy, naznačuje výsledek testu nového xiaomi

28. března 2024  7:02

Čínská značka Xiaomi trochu na poli fotomobilů v uplynulých letech tápala. Ukazuje to mimo jiné...

Kartónek Steva Jobse se vydražil za neuvěřitelnou sumu

28. března 2024

Vizitku slavného ředitele společnosti Apple si někdo pořídil za pořádný balík peněz. Přidanou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...