Nokia 9000 Communicator (recenze)

Řeknou-li se u nějakého telefonu rozměry174 x 64 x 36 mm a váha 380 gramů, větina lidí opovrlivěohne ret a naznačí mi, e operuji s telefonem, jehozánovnost se měří takřka desetiletími. Ano - z větíčásti mají pravdu, rozměry ani váha nepatří na pičkumódních trendů a i věk bezmála odsuzuje tento telefon dorole pamětníků. Vdy vak, kdy jsem tuto cihlu rozevřel,zastavily se okolní davy v údivu a jejich procitnutí se daloměřit vteřinami - Nokia 9000 Communicator je model, kterýbere posměváčkům dech.
Paegas Tento telefon byl testován za laskavé podpory firmy RadioMobil a.s. v síti Paegas - díky tomu mohly být vyzkoušeny všechny funkce datového i faxového přenosu. Poděkování patří i ostravské firmě GS Mobil, která telefon zapůjčila.

Řeknou-li se u nějakého telefonu rozměry 174 x 64 x 36 mm a váha 380 gramů, většina lidí opovržlivě ohne ret a naznačí mi, že operuji s telefonem, jehož zánovnost se měří takřka desetiletími. Ano - z větší části mají pravdu, rozměry ani váha nepatří na špičku módních trendů a i věk bezmála odsuzuje tento telefon do role pamětníků.

Vždy však, když jsem tuto cihlu rozevřel, zastavily se okolní davy v údivu a jejich procitnutí se dalo měřit vteřinami - Nokia 9000 Communicator je model, který bere posměváčkům dech.

Nokia 9000 Communicator

Říká se, že Nokia a Ericsson jsou dva roky napřed ve vývoji mobilních telefonů. Jestliže je něco, u čeho to platí doslovně, je to právě model Communicator, nabízející již přes dva roky to, co firmy Motorola a Alcatelem nabízely na letošním CeBITu jako horké, dosud neprodejné, novinky.

A tak, mluví-li se o Nokie 9000, jen málokdo by se rád zeptal na to, zda tento telefon má telekonferenci nebo uživatelsky definované menu, málokoho napadne otázka, zda tento telefon má vlastní paměť na telefonní čísla, nebo zda využívá pouze prostoru na SIM kartě. Pokud říkám málokoho, tak myslím nikoho z informovaných.

Setkání s modelem Nokia 9000 je o něčem jiném. Já sám, kamkoliv jsem s ním přišel a vytáhl jsem jej na světlo, všude ihned se ozvali kritikové, co že to mám za odpornou cihlu. Můj přezíravý úsměv a následné rozevření odporné cihly a proměna do podoby úhledného malého počítače zmrazila všem posměváčkům úsměv na rtech.

Ano, Nokia 9000 je opravdu známa spíše jako Communicator, než jako telefon, budu o ní tedy mluvit jako o představě, jako o fenoménu dotýkajícího se samotné podstaty mobilní komunikace.

S devítitisícovkou jsem se seznámil před nějakými třemi lety (že by? to to letí...) když se objevila na trhu. Tehdy jsem ji zoufale sháněl pro systém NMT, abych ji mohl používat, než jsem pochopil, že GSM je již opravdu o něčem jiném. Nyní jsem měl 9000 v ruce na další dobu a to díky ostravské firmě GS Mobil, která ji prodává. Než však, započněme po pořádku.

Když se v roce 1985 objevil na mém stole Commodore 64, výkřik tehdejší kapitalistické techniky, připadalo mi to jako malý zázrak oproti ořezávátkům zvaným ZX Spectrum. Jako jeden z mála jsem vlastnil disketovou mechaniku a tak mi zůstávala po dlouhou dobu výsada seznamovat se s novinkami, které "kazeťáci" využívat nemohli.

Psal se rok 1987, když na Commodore 64 dorazil systém GEOS - první moje verze měla číslo 1,2 a představovala fenomén toho, co existovalo ve světě operačních systémů. GEOS na osmi bitech dokázal vykouzlit cosi, co se tehdy ještě nenazývalo multitaskingem (to slovo tehdy ještě nikdo neznal), ale co dokázalo na jedné straně vypočítávat úlohu v tabulkovém kalkulátoru, na druhé straně ji překreslovat do grafů a ihned ve třetí stránce ji vkládat do textového editoru. To vše prosím se 64KB paměti a 170KB na disketě a procesorem o rychlosti tak 16MHz (opravdu si to již nepamatuji, dnes se počítá v jiných řádech...).

GEOS a jeho pracovní programy GeoWorks (pojmenované podle firmy Geoworks) tehdy měly jednu nevýhodu - neuměly česky. Když jsem v roce 1988 narazil na německou verzi 2.00, zcela surově jsem ji počeštil, aniž bych se o tom obtěžoval informovat výrobce - mojí omluvou budiž, že tehdy ještě nebylo jak žádat o dovolení americkou firmu. A tak se po Commodorech rozšířil GEOS s kompletními českými menu, českými fonty a klávesnicemi, který ještě dlouho po revoluci vzbuzoval závist u majitelů textových PCček.

GEOS Manager - zlaté časy PCček s operačními systémy, které nepadalyDoba minula, C64 vystřídaly na mém stole výpočetní špičky, jako bylo 386/16MHz a další, ale sympatie k nenáročnému systému GEOS přetrvaly. Asi jako jeden z mála jsem s ním pracoval v roce 1990 na PCčkách, pro GEOS jsem si počeštil fonty a klávesnice, než se našla česká firma, která GEOS kompletně lokalizovala. I na PCčkách znamenal GEOS naprosté využívání hardware počítače a šetření s každým bitem. To, co zvládal s mizerným XTčkem, dodnes nezanechává chladným ani Pentia pod Win NT. Ale to vše je již o něčem jiném...

Výsledkem tohoto malého dějepisného exkursu má být hrubá skutečnost, že operační systém GEOS, který si Nokia zvolila jako operační systém svého Communicatoru, není žádnou bezhlavou novinkou, která živoří na okraji zájmu. Ano, GEOS se sice ze stolních počítačů odsunul, nýbrž v oblasti počítačů do dlaně zůstává nekorunovaným králem, jehož implementují všechny firmy - a finská Nokia po něm sáhla v jeho třetí verzi rovnou s celým balíkem utilit.

Nokia 9000 jako zavřený telefonNokia Communicator je poháněna procesorem Intel 80386 taktovaném na 24 MHz - standardní výbavou jí je 4 MB paměti, z čehož dva jsou vám k dispozici. Za zobrazovací zařízení jí slouží monochromatický displej 640 x 200 bodů, jehož největší slabinou je jeho nepodsvícenost - zapomeňte na práci v šeru, natož pak v noci. Podsvícení displeje by pro Communicator znamenalo jednu z velkých výher - uznávám však, že šlo o daň výdrži. Lithium-iontové baterie uživily komunikátor po celý den, ačkoliv jsem z něj vydatně posílal e-maily a telefonoval.

Vstupním zařízením je klávesnice QWERTY (tj. bohužel nestandardní pro Čechy, což mne dosti mátlo), psát se na ní dá pohodlně dvěmi prsty, na desetiprstoklad zapomeňte. Hořejšek klávesnice zabírají přepínače aplikací, které si nyní trochu prověříme.

Podívejme se tedy, co všechno nosí 9000 pod krunýřem. Po rozevření communicatoru nechám na vás, abyste si učinili dojem o tom, jak je vše uděláno a uspořádáno. Podívejme se spíše na aplikace, jejich funkčnost a vzájemné vazby.

Ihned z kraje předesílám: po vložení SIM karty (mějte aktivovaný datový a faxový přenos, jinak je Nokia 9000 jen zbytečná zátěž kufříku) je dobrý nápad překopírovat všechny kontakty ze SIM karty do paměti telefonu, jinak si totiž silně ztížíte využívání údajů. Nepodařilo se mi totiž přijít na trik, kterak donutit 9000, aby si brala v režimu komunikátoru kontaktní čísla ze SIM karty, nikoliv z paměti telefonu.

Samotné zavádění operačního systému GEOS 3.0 trvá jenom chvilku, systém se zavádí vždy, když vyjmete baterie, nebo je totálně vybijete. V ostatních případech je po rozevření komunikátoru připravena aplikace přesně v tom místě, kde jste ji naposled opustili. Jednotlivé aplikace následují ve výčtu.

Každá patřičná aplikace po svém otevření obsahuje složky dokumentů, jako jsou přijaté, vytvořené a odchozí dokumenty. Přijaté i vytvořené dokumenty jsou snad jasné, dokumenty odchozí jsou takové dokumenty, u nichž již bylo potvrzeno, že mají být odeslány, ale jejichž přenos byl přerušen, nebo pozastaven. Velikou výhodou Nokie je možnost bezobslužného odeslání dokumentu (faxu, e-mailu), což bude popsáno dále

Telefon - tato aplikace se stará o telefonní služby. Obsahuje interní seznam kontaktních kartiček propojený s aplikací Contacts. Můžete zde velmi jednoduše vyhledávat čísla, žádat si vytočení čísla odklepnutím klávesou Enter, jakož i nastavovat všechny vlastnosti samotného telefonu, jako je přesměrování a blokování hovorů, druhy vyzvánění i čísla hlasové pošty. Připomínám jenom, že Nokia 9000 nepodporuje konferenční hovory ani cell broadcast, ve všech ostatních aspektech je to průměrný telefon (odmyslíme-li vestavěný počítač).

FAX - velmi chytrá aplikace. Nejenom, že umožňuje dokumenty vytvořit (Write fax), ale dovoluje odfaxovat kterýkoliv z vámi přijatých či vytvořených dokumentů - i SMS zprávy a e-maily. Faxy můžete také přijímat a to až do zaplnění paměti. Přijatý fax je zobrazován velmi kvalitně, detaily jsou snadno rozeznatelné. Můžete si je zvětšovat, zmenšovat, otáčet po libosti. Každý odesílaný fax může mít připojený Cover sheet - hlavičku s údaji o odesílateli a adresátovi. Fax je u adresáta velmi dobře čitelný, můžete dokonce použít i několik druhů písma (cca 3) a řezy (tučný, kurzíva etc...).

SMS - kdo by neznal rozesílání krátkých SMS zpráv. Právě díky Communicatoru byla odlazena naše služba M-line, neboť pohodlné psaní na velké klávesnici se zřetelně odlišuje od trojího datlování na standardní klávesnici telefonu. I SMS zprávy dovolují posílání libovolného dokumentu, s výhradou jeho délky - dokumenty delší, než 160 znaků editor SMS zpráv neotevře, je třeba je otevřít například v Notes a patřičnou část textu zkopírovat a vložit do nové SMS zprávy. Další zvláštnůstkou aplikace SMS je odesílání. Zadat číslo adresáta můžete totiž samozřejmě ručně, nebo z paměti. Pokud ovšem překopírujete do paměti telefonu čísla ze SIM karty, každé číslo se uloží jenom jako číslo telefonu. Communicator ovšem rozeznává i čísla GSM, faxové linky pevné i mobilní, jakož i e-maily. A právě na normální číslo, do kterého se implicitně všechna čísla ze SIM karty zkopírují, nemůže být SMS zpráva odeslána. Nezbává vám, než v aplikaci Contacts přidat i čísla na TAL(GSM), ačkoliv budou třeba shodná s číslem uloženým na SIM kartě.

Odesílání i příjem SMS zpráv probíhá příjemně, došlá SMS zpráva je indikována pípnutím a upozorněním v každé aplikaci. Čtení a psaní zpráv probíhá na Communicator standardně.

Zvláštností je ještě položka Business cards - zde si můžete založit jakési vizitky rozesílané přes SMS. Jde v podstatě o údaj o osobě z paměti telefonu zkonvertovaný do SMs zprávy.

Internet - patrně nejzajímavější položka na celém Communicatoru, která z něj dělá to, čím je. K dispozici máte čtyři různé služby - Mail, WWW, Telnet a Terminal, což je také patrně vše, co můžete od internetu nejvíce potřebovat. Odesílání i příjem e-mailů je dětskou hračkou a záležitostí pro movitější. Ale začněme od začátku - nejprve je třeba nastavit údaje o vašem internetovém providerovi, jeho telefon, DNS, IP adresu a takové ty věci, zcela shodně, jako všude jinde u protokolu TCP/IP. Potom již můžete zvolit položku Remote mailbox, telefon si zavolá k vašemu providerovi a stáhne hlavičky všech e-mailů. Nyní se může rozhodnout, zda je třeba stáhnout všechny e-maily, či jenom některé. Stažená pošta se objeví v adresáři Received mail, kde ji lze ihned po odpojení od internetu (proběhne automaticky po stažení veškeré požadované pošty) přečíst a zodpovědět. Zodpovězenou poštu umí Nokia 9000 odeslat sama, ve vhodný okamžik - zcela bez problémů ji odeslala zavřená v kufříku, nebo uložená v kapse. Tomu já říkám bezobslužné odeslání pošty... Příjem 50 zpráv mojí noční pošty trval tak čtyři minuty, odesílání 20 odpovědí trvalo minuty dvě. Pokud voláte na GSM linku, přijde vás tedy ranní četba pošty na částku rovnající se zhruba dvěma kusům novin.

Nová pošta dorazila!
Dorazila pošta - takhle vypadá na Nokie 9000 poštovní klient. Samozřejmě zvládá POP3 i MIME.

WWW - zajímavou atrakcí Nokie 9000 communicator je vestavěný browser. Četná hodnocení staví browser jako nejzajímavější aplikaci 9000, já tak neučiním hned z několika důvodů. Především browser již poněkud zastaral - rámce ani tabulky nejsou jeho doménou a to nemluvím o animovaných GIFech, které bych mu odpustil. Pokud nepodporuje tyto dva základní prvky přesného formátování web stránek, je to aplikace opravdu jenom pro případ nouze. Další vadou (táhnoucí se jako nit celým Communicatorem) je nezobrazování češtiny. Dlouhé nahrávací časy delších stránek i obrázků netřeba u GSM datového přenosu připomínat.

Výsledek použití WWW stránek? Stránky Mobil serveru vypadaly hodně rozpačitě, ač jsem si pamatoval koncovku pro okamžité spuštění ASCII kódování, Neviditelného psa bych si také nepočetl, protože většinu stránky (až na tři písmena) zabíral jeho pruh se seznamem rubrik, jehož přerolování dalo dosti práce a stránky MediaServeru natékaly do nekonečna - a to jsem si pamatoval fintu s body.html, čímž jsem oblafnul rámce.

Co s tím? Situace mi připomínala zařízení WebTV, které na letošním CeBITu představovala firma Philips. Mašinka připojená k televizi samozřejmě neuměla zobrazit dnes již standardní šířku obrazovky 800x600 bodů a také nezvládala rámce a měla potíže i s češtinou, místo níž zobrazovala čínské znaky UNICODE. Výsledek je stejný - nekoupil bych si to. A tak, jestli sháníte něco na mobilní surfování webem, Nokiu 9000 si můžete klidně vyškrtnout. Na druhou stranu neznám nic lepšího - prostě nic jiného, než notebook s telefonem ještě není...

Telnet i Terminal fungují klasicky, znakový režim obou aplikací zde nedovoluje nic zkazit.

Contacts - aplikace, která se stará o zprávu telefonních (a jiných) kontaktů. Každý človíček (včetně majitele) zde má vyhrazenou jednu stránečku, kam se zapisuje jeho jméno, adresa, telefonní a faxová čísla (na pevnou linku i GSM), e-mail, ale i povolání. Finesou aplikace Contacts je vypsání log souborů. Můžete si nechat vyjet seznam čísel, na která jste volal, nebo ze kterých vám bylo voláno a to včetně druhu spojení (telefonní hovor, data, fax, SMS) - tento seznam si můžete nechat vyjet i jenom pro konkrétní číslo. Geniální pomůcka pro každoměsíční sezení nad podrobným účtem od milovaného operátora...

Kontakty - došlé zprávy, jak to vypadá.
Adresář kontaktů - právě dorazila nějaký ten fax, nějaká ta SMSka a vůbec - kancelář na nožičkách je to príma!

Notes - poznámkový blok, jako každý jiný. Umožňuje prohlížet přijaté e-maily, faxy, psát drobné texty (na delší patrně nebudete mít náladu) a vůbec starat se o veškerou agendu všech dokumentů na Communicatoru. Můžete volit řezy i druhy písma, velikosti a způsoby zarovnání textu. Jinak asi není, co dodat.

Calendar - klasický kalendář známý z každého digitálního diáře. Umožňuje plánovat si práci, schůzky, má také seznam věcí, které je třeba udělat a to včetně priorit. Věc, kterou oceníte.

Systém - zde zajíždíme do nejhlubších tajemství Communicatoru. Zde je možné nastavovat nejrůznější systémy zabezpečení včetně autolock (telefon se uzamkne po určité době nečinnosti), zde můžete aktivovat datový přenos mezi počítačem a Communicatorem buď po kabelu nebo infračerveně, můžete instalovat nové programy (pokud je někdo napíše...), provádět zálohy dat nebo kontrolovat obsazení paměti. Zde je třeba říci, že k 9000 je dodávána disketa s komunikačním pro počítače PC. Tento program umožní přenos dat mezi Communicatorem a PC.

Poslední aplikací jsou Extras, obsahující jednoduchý kalkulátor, hodiny s budíkem a Composera - program pro vytváření vlastních melodií. Pokud tedy Ericsson tvrdí, že jeho GF788 je první telefon s možností vytváření vlastních vyzváněcích tónů, nevěřte tomu - Nokia 9000 to uměla dávno před ním! Composer dovoluje vytvořit až tři vlastní melodie - musíte mít hudební sluch, aby za něco stály, ty moje se nedají poslouchat. Composer funguje jednoduše, na notovou osnovu si sázíte noty.

Help - kontextový help, co k němu dodat...

Co říci k aplikacím?

Přepínání není někdy nejrychlejší, odezva může být i půl vteřiny, což se člověku nechce u černobílého displeje akceptovat. Velikou výhodou je stabilita systému, shodit se mi jej nepodařilo ani jednou. Aplikace jsou graficky úpravné, srozumitelné.

Telefon je se samotným Communicatorem bezešvě propojen - tatáž hláška, která se objevuje na displeji telefonu, se ve vzletnější formě objeví u communicatoru a naopak. Velmi příjemná je sklápěcí a otáčecí anténka, kterou si můžete libovolně ohýbat.

Věc, kterou bych vysoce ocenil - a doporučuji vám ji při nákupu Communicatoru dokoupit - je kožené pouzdro. Do malé brašničky Nokiu 9000 krásně uskladníte a máte ji při ruce. Výborná věc a jak zpříjemní život!

Velmi nepříjemný je maximální úhel rozevření Communicatoru. Ten činí něco kolem 130 stupňů a nutí tedy k tomu, aby byl Communicator držen vždy ve výšce očí. Zapomeňte na pohodlné psaní na svém pracovním stole, ukroutili byste si oči. Úhel zato vyhoví v případě, že Communicator držíte oběma rukama a píšete palci obou rukou - zde není problém mít displej patřičně sklopený a rozevření o 180 stupňů by zde bylo na škodu. Přesto jsem postrádal aretaci, regulace kontrastu příliš čitelnosti nepomohla, podsvícení se projevilo na horší čitelnosti stejně výrazně, jako omezený úhel rozevření.

Nokia před CeBITem slibovala odstranit právě tyto nejpalčivější problémy Communicatoru, nakonec se zdálo, že to vzdala. Možná pochopila, že cesta bude kráčet jinudy a narozdíl od nás má i přesnou představu kudy - možná také právě tyčí značky, zatímco její konkurence se vzpamatovává z Communicatoru. Jestliže Alcatel a Motorola s nějako podobnou hračkou pro GSM teprve přicházejí, ostatní spí. Otázka, která se přímo dere na rty zní: "Neprobudí je z toho spánku až konkursní řízení?"

Asi ne. Času je dost. Zhruba tak rok ve světě a tři u nás...

Přesto, kdybych měl 50 tisíc nazbyt, nevolil bych StarTACa, ale Nokiu 9000 communicator!

PS: V rámci testů datových přenosů jsme hodlali udělat relativně obsáhlé testy datových přenosů v síti Paegas. Ačkoliv jsme je již takřka slíbili, musím nyní jejich presentaci odvolat, neboť se nám je nepodařilo dokončit - přišli jsme o jedinou SIM kartu, která umožňovala datové přenosy. Takže snad až někdy příště.

Autor:
  • Nejčtenější

Podívejte se na fotografie vylepšené umělou inteligencí. Nadchla i Google

12. března 2024  7:02

I nejlepší fotomobil může trpět řadou nedokonalostí, které se projeví na výsledných fotografiích....

Vyzkoušeli jsme za vás kontroverzní Temu. Drobnosti za desetikoruny

19. března 2024

Internetový obchod Temu budí kontroverze. U influencerů je neuvěřitelně populární a jejich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O2 dává neomezená data s příjemnou slevou. Avšak pouze dočasně

14. března 2024  7:02

Neomezená data s přenosovou rychlostí 10 Mbit/s představují až na jednu výjimkou základ nabídky...

KOMENTÁŘ: Za pár let budeme rozvojovým zemím závidět jejich mobilní sítě

16. března 2024

Premium Je dost možné, že za pár let budou mít v rozvojových zemích lepší mobilní sítě, než jaké budou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ultrasamsung možná přiměje zastánce klasiky přejít ke skládačce

15. března 2024  6:57

Samsung podle dostupných informací chystá hned dva modely řady Galaxy Z Fold, kterých bychom se...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Chytrému prstenu Samsung hodně věří. Na start bude mít připravené zásoby

19. března 2024

Samsung by měl chytrý prsten Galaxy Ring představit 10. července spolu s novými skládačkami. Prodej...

Vyzkoušeli jsme za vás kontroverzní Temu. Drobnosti za desetikoruny

19. března 2024

Internetový obchod Temu budí kontroverze. U influencerů je neuvěřitelně populární a jejich...

VIDEO: Apple zfilmoval kultovní komiks. Zamířil kvůli tomu do Japonska

18. března 2024  6:57

Děj nového krátkometrážního snímku, jehož prostřednictvím Apple tradičně demonstruje přednosti...

Chytré, nebo klasika? Mrkněte na hodinky Casio inspirované Apple Watch

18. března 2024

Značka Casio letos oslavuje 50 let výroby svých náramkových hodinek a patří na tomto poli k...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...