Nokia 8210 - móda a mobilní telefony (preview)

Seznámení s mobilním telefonem Nokia 8210. Parametry, funkce, fotografie.

Když jsme představovali poslední modely z dílny Nokia, varoval jsem, že nejsou posledními, které letos uvidíme. Nemýlil jsem se. První říjnový čtvrtek představila Nokia na velkolepé párty spojené s oslavou třicátého výročí módního návrháře Kenzo, svoji novou perlu, Nokia 8210 - a kdo ji chtěl vidět poněkud dopředu (jako já), nesměl váhat vsednout do letadla.

V případě firmy Nokia platí stále Nomen-omen, tedy jméno jest znamením. Telefon nemá banánovitý tvar modelu 8110, dosud jeho fanoušky oplakávaného jako nedostižného a designově dosud nepřekonaného; telefon se mnohem více podobá kombinaci modelů Nokia 3210 a Nokia 8810 - z toho prvního si bere tvarové řešení a odnímatelné kryty, z toho druhého pak drobnou konstituci a řekněme luxusnější vzhled.

Tím je také jasně dáno, pro koho tento telefon je - cenově se řadí pod model Nokia 8810 a 8850, a to na půli cesty k Nokia 7110. Tím jsme si vymezili cenové ohraničení. Nyní zapřemýšlejme nad tím, kdo by po telefonu asi tak mohl sáhnout. Už jeho představení spolu s Kenzovou kolekcí oblečení jasně naznačuje, že Nokia tento telefon hodlá zařadit mezi položky "life-style". V jednom letáku k tomu sama Nokia říká "pokud chápete rozdíl mezi oblečením a stylem, chápete rozdíl mezi mobilním telefonem a Nokia 8210".

Myslím, že tato věta je naprosto vystihující. Telefon není určen fanouškům toužícím po nekončící sadě funkcí a faktické nezničitelnosti, ačkoliv i zde by jistě mohl leckoho potěšit. Telefon je v první řadě pro lidi, kteří si zakládají na svém stylu.  Pokud si na svém stylu zakládají v módních atelierech Kenza, nepochybně si také budou moci dovolit drobný výdaj (ve srovnání se sáčkem za 28000 Kč opravdu drobný) za Nokia 8210.

Toto zacílení jistě předpokládá mnoho personalizačních možností, tedy možností, jak si svůj telefon přizpůsobit svému vkusu a hlavně svému image. Nokia 8210 má také vyměnitelné kryty a to momentálně v osmi velmi výrazných barvách - červená se hodí vždy a pokud máte nová Renault Scenic, berte zelenou nebo oranžovou.

Nokia 8210 - Barvičky, barvičky, kdopak vám dal pastelky...

Sice jsem již taktně naznačoval, že funkce nejsou u Nokia 8210 to nejdůležitější, neboť cílení tohoto telefonu jde do sektoru lidí, kteří se spokojují s konstatováním, že funkční výbava je dostatečná, ale budiž. Ostatně, i Rols-Royse poslední dobou upustil od popisu výkonu motorů svých vozů hodnotou "dostatečný" a přešel na numerickou soustavu.

Váha 79 gramů je těsně pod Motorola V serie a nepochybuji o tom, že to Nokia udělala schválně, aby pokořila dnes již bývalý nejlehčí GSM telefon světa. Rozměry 10x4,5x1,7 cm jsou také dost slušné, byť o něco větší, než u Nokia 8810 a 8850 - to je ale záměr.

Cervená je asi vážně nejhezčíTelefon je samozřejmě dualbandový, tedy 900/1800 Mhz, zde si ale neodpustím jednu výtku. Až doposud Nokia poctivě značila svoje telefony koncovým dvojčíslím 50 pro dualbandy 900/1800 Mhz a 10 pro singleband 900 Mhz. U 8210 ani u 7110 to nedodržela - telefon je ale opravdu dualbandový.

Menu telefonu se podobá telefonům Nokia 3210, obsahuje tedy i picture messaging, možnost poslat obrázkovou SMS zprávu na telefony Nokia 3210, 8850 a jiné 8210. Telefon má ale navíc 250 míst na vlastní telefonní seznam a také možnost vytáčet až osm čísel přes hlasový příkaz. Smart messaging je rovněž k dispozici, ten se ale příliš neuchytil. T9 pro snadné psaní SMS zpráv je k dispozici (ne v češtině), čím si nejsem jist, je SIM toolkit - v letácích není uveden a já jsem zkoušel telefon se SIM kartou bez Toolkitu.

Telefon má vestavěný infraport s podporou IrDa, datové přenosy lze tedy provozovat i bez kabelu a to na 9,6 kbps, více není podporováno. NCDS není potřeba, PC Suite pro synchronizaci kalendáře a telefonního seznamu bude možno stáhnout si z Nokia webu. Telefon může zpracovávat loga a vlastní zvonění tak, jako jiné telefony Nokia vybavené infraportem, stejně tak je možno posílat kontakty - jsou tedy využity stávající vlastnosti firmware telefonů Nokia.

Nyní k výdrži vestavěné LiIont baterie. Nokia udává 2 - 3:20 hodin hovoru, nebo 50-150 hodin stand-by, počítal bych spíše s něčím blízkým spodní části tohoto limitu.

Tak, pokud se na telefon těšíte a máte neodbytný dojem, že se bez něj vaše další existence neobejde, musíte si počkat. Podle oficiálních informací se má na trhu objevit v listopadu roku 1999 a jelikož nemá obsahovat WAP, nemělo by jej žádné radikální zdržení potkat.

Můj osobní dojem? Telefon jsem si osahal, vyzkoušel a spokojenost, samozřejmě s výhradou cílové skupiny, pro sedláka přeci jen tento telefon není určen už svojí titěrností. I na mne už je moc malý - s takto lehkým telefonem mám při zvyku nosit jej v kapsičce u košile stále problém, že se šacuji, kde jsem telefon nechal. Nechť - šaty nenakupuji u Kenza a ani já tedy nejsem ta správná cílová skupina.

Uvidíme, jak se telefon ujme v České republice, kde přeci jen mládež má více hluboko do kapsy, než aby si mohla ke svému stylu takovýto telefon pořídit. Nicméně pro žebříčky prodejnosti není Česká republika tak významná, aby to muselo společnost Nokia mrzet.