Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nokia 7510 Supernova: perfektní skloubení stylu a funkčnosti

aktualizováno 
Výměnné kryty a samootevírací vrchní díl jsou jedny z hlavních lákadel stylové Nokie 7510. Není však opomenuta ani funkční výbava, v níž nechybí nic podstatného. Škoda jen místy pochybného technického zpracování.

Tlačítko pro automatické otevření vrchního dílu je ukryto v kloubu přístroje. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Mobilní telefony z kolekce Supernova vždy provokovaly a strhávaly na sebe pozornost. Tedy alespoň minimálně, co se designu týče. Ani model 7510 není žádnou výjimkou a výměnné kryty, vystřelovací horní díl a všudypřítomný chróm z něj dělají jednoho z největší elegánů přicházejícího jara. Trochu si však Nokia mohla dát záležet na plastových částech, které působí poměrně lacině.

Nokia 7510 není žádným outsiderem, ani když se podíváte na její technické parametry. Nabízí vše podstatné od paměťových karet, MP3 přehrávače, FM rádia s RDS až po relativně kvalitní 2 Mpix fotoaparát. Ostatně většinu kladných bodů jí přináší uživatelské prostředí Series 40 v šesté edici s vylepšenou podporou Javy, Flash přehrávače a webového prohlížeče.


Katalog mobilů:

Nokia 6131 Nokia 6600 Fold Nokia 7510 Supernova

Trojice Nokií s automatickým otevíráním - Nokia 6131, Nokia 6600 Fold a dnes recenzovaná Nokia 7510.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Stylový telefon, který zaujme především automatickým otevíráním vrchní části a výměnnými kryty. Mezi největší nedostatky patří především vrzající zadní díl a vyšší hmotnost.


Vzhled a konstrukce – září do světa

Již na první pohled lze poznat, že Nokia 7510 není běžné nudné véčko. A jak název napovídá, řadí se tento model do rozrůstající se hvězdné kolekce Supernova. Tento fakt ještě podtrhuje prakticky kompletně chromovaná vnitřní strana. Právě s tímto materiálem se vyjma těch nejlepších modelů u této kolekce nešetřilo, což mimo jiné znamená nepříjemné otisky prstů a další nečistoty.

Trochu více péče ze strany designérů by si zasloužily výměnné plastové kryty, které postrádají šmrnc a svojí kvalitou příliš neoslní. Navíc zadní díl úplně přesně nelícuje k tělu přístroje. Je tudíž vidět drobná mezera a kryt po čase může začít nepříjemně vrzat.

Recenze Nokia 7510 detail

Recenze Nokia 7510 telo Recenze Nokia 7510 telo Recenze Nokia 7510 telo

Recenze Nokia 7510 telo Recenze Nokia 7510 telo Recenze Nokia 7510 telo

Naopak horní kryt drží jak přibitý a chrání vnější displej. Ten není prakticky zřetelný a všimnete si ho až při jeho aktivaci. Nokia se po modelech 6131 a 6600 Fold rozhodla dát i tomuto kousku do vínku automatické otevírání vrchního dílu a příslušné tlačítko se ukrývá přímo v kloubu na pravé straně. Jeho použití však doprovází hlasité cvaknutí.

Na bocích přístroje se vyjma nepatrného dvojtlačítka pro regulaci hlasitosti nachází dva nekryté otvory na nabíječku a 2,5 mm jack. Krytku má až microUSB konektor a paměťovou kartu vyjmete až po sundání zadního krytu. Překvapivá je váha přístroje, která činí celých 124 gramů, což je na telefon této třídy skutečně hodně. Naopak rozměry 93 x 46 x 17 mm patří k běžnému průměru.

Recenze Nokia 7510 detail

Recenze Nokia 7510 telo Recenze Nokia 7510 telo Recenze Nokia 7510 telo

Recenze Nokia 7510 telo Recenze Nokia 7510 telo Recenze Nokia 7510 telo

Klávesnice a ovládání – dostatek pohodlí

Jak už bývá u véček zvykem, klávesnice si pro sebe uzurpuje dostatečně velký prostor. Jednotlivá tlačítka mají okolo sebe velké mezery, a přestože jejich zdvih je minimální, máte vždy naprostou jistotu, že jste dané tlačítko zmáčkli, či nikoli.

Jediná naše výtka směřuje ke čtyřsměrnému tlačítku, které mohlo být lépe konstruováno. Střední potvrzovací klávesa splývá s okolními tlačítky pro pohyb v menu a občas může dojít k nepěkným překlepům. Tradiční sestavu kláves samozřejmě doplňuje zelené a červené sluchátko a kontextové klávesy.

Recenze Nokia 7510 detail

Recenze Nokia 7510 telo Recenze Nokia 7510 telo Recenze Nokia 7510 telo

Recenze Nokia 7510 telo Recenze Nokia 7510 telo Recenze Nokia 7510 telo

Uživatelské prostředí Series 40 povýšilo již na šestou edici a pro uživatele přináší spíše vylepšení technického rázu v Javě či webovém prohlížeči. Žádné razantní změny v menu či dalších běžných funkcích nečekejte, a pokud jste již používali přístroje S40, vyšší verze si prakticky nemusíte všimnout. O něco se však zlepšila rychlost brouzdání v některých nabídkách menu. Více informací o uživatelském prostředí Series 40 se dozvíte v některém ze starších článků.

Recenze Nokia 7510 detail

Recenze Nokia 7510 displej Recenze Nokia 7510 displej Recenze Nokia 7510 displej

Recenze Nokia 7510 displej Recenze Nokia 7510 displej Recenze Nokia 7510 displej

Displej a výdrž baterie – černá a bílá stačí

Samozřejmě mluvíme o kvalitách vnějšího displeje, který má rozlišení 128 x 160 pixelů, a bohužel s ním nelze (v rámci telefonu) provádět některé základní funkce, jako je tomu například u modelu 6650. Má tak spíše pouze informační charakter. Vnitřní displej se pyšní podporou až 16 milionů barev a již klasickým rozlišení 240 x 320 pixelů. Jeho čitelnost na přímém slunečním světle se řadí k běžnému průměru.

Žádné zázraky nečekejte ani od baterie, se kterou vydržíte na příjmu necelé čtyři dny. Přes větší hodnotu jsme se bohužel při našem testu nedostali. To vše při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS zprávách a třech hodinách poslechu rádia či MP3 přehrávače. Připomínáme, že telefony na noc nevypínáme.

Recenze Nokia 7510 detail

Recenze Nokia 7510 displej Recenze Nokia 7510 displej Recenze Nokia 7510 displej

Recenze Nokia 7510 displej Recenze Nokia 7510 displej Recenze Nokia 7510 displej

Telefonní seznam a zprávy – ohraná písnička

Jak již bylo uvedeno v předchozí části, šestá edice Series 40 toho příliš nepřinesla, co se týče běžně používaných funkcí. Svým způsobem není ani moc co vylepšovat a telefonní seznam pojme spoustu kontaktů s nepřeberným množstvím údajů, které můžete třídit do různých skupin. Vnitřní paměť telefonu činí 27 MB a už v základu najdete microSD kartu o kapacitě 512 MB. V případě nákupu větší kapacity jste omezeni hodnotou 8 GB.

Jinak než pozitivně se nedá hovořit o editoru textových zpráv, který zobrazuje počet již napsaných znaků a údaj, do kolika částí bude text rozdělen. Nechybí ani šikovná lišta pro přidávání údajů z kalendáře či galerie, čímž v mžiku vytvoříte MMS zprávu. Editor T9 píše s diakritikou, ale před odesláním všechny háčky a čárky odstraní.

Recenze Nokia 7510 detail

Recenze Nokia 7510 displej Recenze Nokia 7510 displej Recenze Nokia 7510 displej

Recenze Nokia 7510 displej Recenze Nokia 7510 displej Recenze Nokia 7510 displej

Organizace času a zábava – kvalitní multimédia

Tradiční sestava kalendáře, jednoduchých poznámek, úkolovníku, převodníku „všeho na všechno“ a (bohužel stále) jediného budíku nedoznala žádných změn. Součástí přístroje je již neodmyslitelně standardní webový prohlížeč včetně Opery Mini a Nokia Maps, které získají plný potenciál až poté, co připojíte externí GPS modul. Nutné je rovněž stáhnout přímo z telefonu či přes počítač mapové podklady.

Nokia 7510 disponuje i solidní multimediální výbavou zahrnující FM rádio s RDS a MP3 přehrávač, který si poradí s tříděním skladeb podle různých kritérií. Součástí balení je microUSB kabel a nepříliš kvalitní sluchátka nutná ke zprovoznění rádia. Fotoaparát s rozlišením 2 Mpix se svojí kvalitou řadí k tomu nejlepšímu, co lze v kategorii bez automatického ostření sehnat. Jako drobný bonus navíc je přítomná i LED dioda pro pořizování fotek v horších světelných podmínkách.

Recenze Nokia 7510 detail

Recenze Nokia 7510 foto M Recenze Nokia 7510 foto M Recenze Nokia 7510 foto M

Recenze Nokia 7510 foto M Recenze Nokia 7510 foto M Recenze Nokia 7510 foto M

Závěr – dobře odvedená práce

Ačkoliv Nokia 7510 Supernova nijak nezaostává za konkurencí, co se týče funkční výbavy, nesmí se zapomínat, že se jedná především o stylový telefon, který sází na lesklé povrchy a výměnné kryty. Rádi opět vidíme přítomnost automatického otevírání vrchní části. Bohužel výsledný dojem poněkud kazí vady dílenského zpracování, ať už jde o špatně doléhající zadní kryt či málo vystouplé čtyřsměrné tlačítko.

Konkurenci nebude protentokrát nutné dlouho hledat a podobný šmrnc najdete u spousty telefonů Samsung či LG. Pokud však trváte na výměnných krytech, musíte zabrousit do kolekce Supernova. Vystřelovací otevírání nabízí z modelů Nokie ještě model 6600 Fold a poněkud starší Nokia 6131. O případné koupi tak nakonec bude nejspíše rozhodovat cena a hlavně, jak vám který telefon takříkajíc padne do oka.

Proč koupit?

  • výměnné kryty
  • automatické otevírání
  • stylový vzhled
  • kvalitní fotoaparát

Proč nekoupit?

  • pouze 2,5 mm jack
  • málo vystouplé čtyřsměrné tlačítko
  • špatně doléhající výměnné kryty
  • vyšší hmotnost

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

5 299 Kč s DPH

Nejčtenější

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Android 8 se bude jmenovat po sušenkách Oreo
Android O se bude jmenovat po slepovaných sušenkách

Už je to (skoro) jasné. Nový Android, zatím známý jako O, se bude jmenovat po slepované sušence Oreo. Alespoň tomu vše nasvědčuje.   celý článek

LG V30
LG začalo určovat trendy. Ukazuje, jak má vypadat moderní smartphone

Z nenápadného výrobce se stal jeden z určujících producentů chytrých telefonů. Chystaná novinka to zanedlouho potvrdí.  celý článek

Počet objednávek na Galaxy S8 předčil dosavadní rekord předchůdce o 30 procent
Hlasový asistent Bixby vám poslouží i v Česku. Pokud mluvíte anglicky

Samsung uvolnil svého hlasového asistenta i na český trh, stále však umí jen anglicky a korejsky.  celý článek

Ilustrační snímek
Chtěl se vyfotit na záchodě. Omylem vystřelil a dostal šest let

Striptýzové kluby slibují nevšední zážitky, střelba mezi ně ovšem nepatří. O takový netradiční zážitek se loni 17. prosince návštěvníkům klubu Lust ve...  celý článek

Další z rubriky

Nokia 8
Nejlepší Nokia 8 má skvělý výkon a je to první „obojíčkový“ smartphone

Nový vlastník značky Nokia konečně představil svůj top model. Novinka s označením 8 je špičkový smartphone, který ctí tradice. Nemá displej přes celé čelo, ale...  celý článek

Huawei P10
Nokia by mohla mít stejného „ladiče“ fotoaparátů jako Huawei

Společnost Leica, která spolupracuje s Huaweiem, je na prodej. Zájem projevila společnost Zeiss, která bude dodávat optiku pro fotoaparáty v nových nokiích.  celý článek

Nokia 3310
Nokia 3310 dostane rozumné připojení na internet, ale bude dražší

Jedním z nedostatků novodobé Nokie 3310 je podpora pouze GSM sítí. Pro řadu zájemců o obyčejný telefon to může být nedostatek, připojení k internetu je v tomto...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.